Powierzchnia: 415 266 km²
Średnia głębokość: 52,3 m
Najgłębsze miejsce: głębia Landsort
Morze Bałtyckie jest jednym z najmniej zasolonych mórz na świecie. Szacuje się, że zasolenie waha się w nim od około 1-2 promili na północy (Zatoka Botnicka) do około 10-15 promili na południu w cieśninach duńskich.
Dosyć niskie zasolenie wynika z dużego dopływu słodkiej wody z rzek oraz ograniczonej wymiany wód z Morzem Północnym. Z niskiego zasolenia Bałtyku wynika mniejsza niż w innych morzach różnorodność gatunkowa.
Morze Bałtyckie - charakterystyka
Objętość Bałtyku to 21 700 km³. Jego
najgłębszym punktem jest głębia Landsort w pobliżu
Szwecji, która osiąga 459 metrów. Dla Bałtyku charakterystyczne są liczne zatoki (m.in. Botnicka, Fińska, Ryska, Gdańska) oraz cieśniny (Sund, Wielki Bełt, Mały Bełt, Kattegat, Skagerrak, Kalmarska).
Na Morzu Bałtyckim znajdują się także wyspy: Gotlandia, Bornholm, Hiuma, Rugia, Wolin, Uznam, Wyspy Alandzkie, Saaremaa i Olandia.
Morze Bałtyckie - klimat
Morze Bałtyckie leży w strefie klimatu umiarkowanego. Temperatury wód Bałtyku na powierzchni wahają się między 2-4 st. C w zimie do około 11-26 st. C w lecie.
W zimie część Morza Bałtyckiego, zwłaszcza na północy, zamarza. Lodem pokrywa się jedynie pas przybrzeżny.
Morze Bałtyckie - fauna i flora
W wodach Morza Bałtyckiego dominują glony i rośliny morskie (głównie zielenice, brunatnice i krasnorosty). W przybrzeżnych wodach rosną również rośliny naczyniowe, takie jak trzcina i sitowie.
Bałtyk jest domem dla wielu gatunków ryb, w tym dorsza, śledzia i szprota. Żyją w nim także ssaki morskie, takie jak foka szara i foka pospolita.
Morze Bałtyckie - rola w gospodarce państw nadbałtyckich
Rybołówstwo jest ważnym sektorem gospodarczym w krajach nadbałtyckich. Jednak przełowienie i zanieczyszczenia stanowią obecnie poważne problemy dla gospodarowania zasobami rybnymi.
Morze Bałtyckie
jest także ważnym szlakiem transportowym, szczególnie dla przewozu ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla i towarów przemysłowych, a duże porty (m.in. w Gdyni,
Gdańsku,
Szczecinie, Kłajpedzie, Rydze, Helsinkach i Sztokholmie) odgrywają kluczową rolę w handlu międzynarodowym.