Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Wybory prezydenckie 2025. Kto może wystartować w wyścigu?
W nadchodzącym roku Polacy wybiorą nowego prezydenta. W wyścigu o urząd może uczestniczyć każdy polski obywatel, który posiada bierne prawo wyborcze. Jakie warunki trzeba spełniać, by móc kandydować w wyborach prezydenckich? Ważne jest nie tylko osiągnięcie odpowiedniego wieku, ale również zebranie odpowiedniej liczby podpisów.
Czynne i bierne prawo wyborcze. Jakie są różnice?
Jednym z najważniejszych praw przysługujących obywatelom jest czynne prawo wyborcze. Mogą z niego korzystać ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat, a ponadto nie są ubezwłasnowolnieni i prawo wyborcze nie zostało im odebrane poprzez prawomocny wyrok sądu.
Osoby te mogą wybierać swoich przedstawicieli do organów państwowych, samorządów terytorialnych lub Parlamentu Europejskiego.
Bierne prawo wyborcze odnosi się do możliwości kandydowania w wyborach. Posiadają je obywatele, którym przysługuje czynne prawo wyborcze. Należy zaznaczyć, że w przypadku chęci kandydowania, należy spełnić pewne dodatkowe warunki.
Przykładowo - osoby chcące kandydować w wyborach do Sejmu powinny najpóźniej w dniu wyborów osiągnąć 21 lat. W przypadku wyborów do Senatu próg wiekowy jest nieco wyższy i wynosi 30 lat. Co więcej, dany kandydat musi od co najmniej 5 lat zamieszkiwać na stałe w Polsce bądź w innym kraju członkowskim UE.
Wybory prezydenckie 2025. Kto może kandydować?
W 2025 roku zakończy się pięcioletnia kadencja prezydenta Andrzeja Dudy i w związku z tym czekają nas kolejne wybory prezydenckie.
W wyścigu o urząd głowy państwa polskiego może stanąć każdy obywatel, który posiada bierne prawo wyborcze. Dodatkowym warunkiem jest osiągnięcie odpowiedniego wieku. Osoba chcąca ubiegać się o fotel prezydenta musi najpóźniej w dniu wyborów ukończyć 35 lat.
Okazuje się, że wiek nie jest jedynym warunkiem umożliwiającym udział w wyborach. Inny wymóg został wyszczególniony w Konstytucji, a konkretniej w punkcie trzecim art. 127. Zgodnie z jego treścią:
"Kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu". Ich zgłoszenie powinno być poparte podpisami. Jak wynika z Kodeksu wyborczego, czynności wyborcze w imieniu obywateli (czyli zgłoszenie kandydata na prezydenta) wykonuje komitet wyborczy wyborców.
Wybory prezydenckie 2025. Kto kandyduje?
Dotychczas swój udział w wyborach prezydenckich w 2025 roku zadeklarowali:
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Katarzyna Cichos (kandydatka bezpartyjna)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Sławomir Mentzen (Konfederacja)
- Karol Nawrocki (kandydat PiS)
- Piotr Szumlewicz (kandydat bezpartyjny)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy)
- Adrian Zandberg (Partia Razem)
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje