Padła propozycja ograniczeń w 800 plus dla Ukraińców. Jednoznaczne wyniki sondażu
Pomysł ograniczenia przyznawania świadczenia 800 plus dla Ukraińców, zaproponowany przez Rafała Trzaskowskiego, popiera 88 proc. respondentów - wynika z nowego sondażu IBRiS. Odmiennego zdania jest zaledwie 6,4 proc. ankietowanych. Badanie wykazało, że za propozycją kandydata KO na prezydenta opowiada się nie tylko znaczna większość zwolenników koalicji rządzącej, ale i opozycji.

W połowie stycznia Rafał Trzaskowski, ubiegający się o urząd prezydenta Polski z ramienia Koalicji Obywatelskiej, podczas spotkania ze swoimi zwolennikami w Puńsku zaproponował zmiany w przyznawaniu świadczenia 800 plus obywatelom Ukrainy.
- Proponuję, żeby 800 plus należało się Ukraińcom, jeśli będą pracować, będą mieszkać w Polsce i będą płacić podatki w naszym kraju - mówił włodarz Warszawy. W najnowszym sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie "Rzeczpospolitej" Polaków zapytano o pomysł Trzaskowskiego.
Wybory prezydenckie. 800 plus dla Ukraińców. Polacy ocenili postulat Trzaskowskiego w sondażu
Pytanie, na jakie odpowiedzieli respondenci brzmiało: "Jak pan/pani ocenia pojawiający się w kampanii wyborczej postulat uzależnienia wypłaty 800+ dla Ukraińców od ich zatrudnienia i płacenia podatków w Polsce?".
88 proc. ankietowanych popiera pomysł Rafała Trzaskowskiego, z czego 44,4 proc. osób biorących udział w badaniu wskazało odpowiedź "zdecydowanie dobrze", a 43,6 proc. "raczej dobrze".
Odmiennego zdania jest natomiast 6,4 proc. ankietowanych Polek i Polaków. 3,2 proc. "zdecydowanie źle" ocenia postulat prezydenta Warszawy, tyle samo wybrało odpowiedź "raczej źle". Z kolei zdania w tej kwestii nie ma 5,6 proc. ankietowanych.
Jak czytamy, pomysł dotyczący przyznawania 800 plus obywatelom Ukrainy - na zasadach zaproponowanych przez Trzaskowskiego - popiera 88 proc. wyborców obozu rządzącego oraz 92 proc. wyborców opozycji - PiS i Konfederacji.
Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zrealizowano w dniach 24-25 stycznia bieżącego roku, na próbie 1071 respondentów. Badanie przeprowadzono metodą CATI.
Z kolei w badaniu tej samej pracowni, ale dla Radia Zet, ankietowanych zapytano: "Czy należy odbierać świadczenie 800 plus osobom bez pracy - niezależnie od ich narodowości?".
Zdaniem 20,5 proc. respondentów należy odebrać je wszystkim. 32,8 proc. badanych uważa, że należy odebrać je jedynie Ukraińcom. Z kolei 33,2 proc. wskazało, że "zatrudnienie nie ma znaczenia", a 13,4 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
Wybory prezydenckie. 800 plus dla Ukraińców. PiS odpowiada na ruch Trzaskowskiego
We wtorek Rafał Trzaskowski opublikował w mediach społecznościowych nagranie, w którym odnosi się do wyników sondażu. "Prawie 90 proc. Polek i Polaków jest za! 800+ tylko dla tych Ukraińców, którzy w Polsce pracują, mieszkają i płacą podatki. Zdrowy rozsądek. Po prostu" - takim wpisem opatrzył załączony film.
- Tym (obywatelom Ukrainy - red.), którzy w Polsce nie pracują, 800 plus się nie należy. To zdrowy rozsądek i ktoś w końcu musiał to głośno powiedzieć - mówi na nagraniu Trzaskowski.
Zaledwie kilka dni po przedstawieniu przez kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta propozycji zmian w przyznawaniu świadczenia Ukraińcom, na ruch Rafała Trzaskowskiego zareagowało Prawo i Sprawiedliwość. Były szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył, iż jego partia złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy ograniczający program 800 plus tak, by "świadczenie otrzymywali Ukraińcy pracujący i płacący podatki w Polsce".
- Mówimy "sprawdzam" - podkreślił szef klubu parlamentarnego PiS i ocenił, że pomysł prezydenta Warszawy to jedynie jego kampanijna zagrywka. Nadmienił przy tym, że w maju ubiegłego roku, podczas prac nad projektem nowelizacji tzw. ustawy pomocowej, PiS złożyło poprawkę do świadczenia 800 plus.
Niedługo później do propozycji kandydata KO odniósł się w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Propozycja prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800 plus tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd" - przekazał. Szef rządu dodał, że "jest na tak".
Z kolei minister rodziny, polityki i pracy społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wskazała w ubiegły czwartek, że "nie ma żadnego konkretnego projektu ustawy", odnośnie propozycji Trzaskowskiego.
Najnowsze informacje i sondaże można sprawdzić w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
- Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna)
- Sławomir Grzywa (Sami Swoi)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Wiesław Lewicki (kandydat Normalnego Kraju)
- Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
- Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
- Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
- Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
- Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
- Adrian Zandberg (kandydat Razem)
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!