Reklama

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Czwartek, 24 listopada 2022 (12:42)AktualizacjaWtorek, 12 grudnia 2023 (16:04)

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk to polska posłanka na Sejm IX i X kadencji, działaczka społeczna i polityczna, doktor nauk humanistycznych. Pedagog, filozofka oraz badaczka społeczna. Od 2021 roku związana z partią Nowa Lewica. W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska została ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk/GRZEGORZ KRZYŻEWSKI/FOTONEWS/Agencja FORUM

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

  • Data urodzenia:20.01.1984
  • Miejsce urodzenia:Wrocław
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - wykształcenie

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w 2008 r. ukończyła studia pedagogiczne na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Rok później została absolwentką filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie zdecydowała się na studia doktoranckie w Instytucie Filozofii na tej samej uczelni. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii. 

Działała w Ośrodku Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lasalle’a we Wrocławiu. W latach 2010-2016 pracowała w Instytucie Badań Edukacyjnych w Warszawie. Zajmowała się tam badaniem i analizą polityki edukacyjnej. Asystowała przy badaniach dotyczących działalności oświatowej samorządów. Dodatkowo aktywnie działała w organizacjach aktywizujących młodzież z mniejszych miejscowości i zakładała na terenach wiejskich przedszkola.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - kariera polityczna

W latach 2015-2019 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk należała do Partii Razem. Przyczyniła się do organizacji czarnych protestów, mających na celu walkę z ograniczeniem praw do wykonywania aborcji w Polsce. 

Przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku odeszła z partii. Argumentowała swoją decyzję brakiem akceptacji nowej strategii partyjnej przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. W wyborach Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uzyskała reelekcję. W tej kadencji Sejmu pracowała w Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Została także przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W marcu 2020 roku Agnieszka Dziemianowicz-Bąk utworzyła "Poselską Pomoc Pracowniczą". Był to punkt wsparcia dla pracowników poszkodowanych kryzysem gospodarczym oraz poszkodowanych przez nieuczciwych pracodawców. 

W 2020 roku została wiceprzewodniczącą sztabu wyborczego Roberta Biedronia. Rok później dołączyła do Nowej Lewicy, przyłączając się do SLD.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskała mandat posła na Sejm X kadencji z listy Nowej Lewicy.

W grudniu 2023 r. w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska została ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - życie prywatne

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk urodziła się 20 stycznia 1984 roku we Wrocławiu. Jest córką Remigiusza i Mirosławy. Zamężna, zamieszkała w Kotlinie Kłodzkiej.

W sobotę 2 września 2023 r. po konwencji wyborczej przed wyborami do parlamentu w Łodzi uległa wypadkowi. Miała doznać m.in. pęknięcia podstawy czaszki. Mimo to nie przerwała wyborczej aktywności i poinformowała, że nie zamierza rezygnować ze startu do Sejmu z pierwszego miejsca listy Lewicy w okręgu gdyńsko-słupskim.
Temat Agnieszka Dziemianowicz-Bąk znajdziesz również w serwisie: Biznes

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - Wiadomości

Środa, 29 maja 2024 (10:20)
Prawie 40 proc. badanych jest przeciw skróceniu tygodnia pracy w Polsce do czterech dni, przy zachowaniu tej samej płacy. Innego zdania jest nieco ponad 47 proc. pytanych Polaków - wynika z nowego...
Czwartek, 16 maja 2024 (08:17)
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, w drugiej turze spotkaliby się kandydaci Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej - wynika z sondażu United Surveys. Różnice...
Czwartek, 28 marca 2024 (10:17)
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk opowiada się za skróceniem czasu pracy przy "zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń". Minister rodziny, pracy i polityki społecznej wskazała konieczność "zrobienia...

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - Wideo