Reklama

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak / Jacek Dominski /REPORTER /East News
Mariusz Błaszczak to polski polityk, samorządowiec i historyk. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości w latach 2010–2015, minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Beaty Szydło i pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego (2015–2018). Aktualnie minister obrony narodowej i wiceprezes Rady Ministrów. 

Mariusz Błaszczak – wykształcenie

Mariusz Błaszczak urodził się 19 września 1969 r. w Legionowie. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim z tytułem zawodowym magistra. Odbył podyplomowe studia w Uniwersytecie Warszawskim z zakresu samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego oraz w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w zakresie zarządzania w administracji. 

Mariusz Błaszczak – kariera polityczna

Mariusz Błaszczak po studiach zajął się działalnością samorządową. W latach 2002–2004 pełnił funkcję zastępcy burmistrza warszawskiej dzielnicy Wola. W grudniu 2004 r. objął stanowisko burmistrza Śródmieścia. Następnie przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. 

W 2005 r. został powołany na stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pełnił tę funkcję również w rządzie Jarosława Kaczyńskiego do listopada 2007 r. W marcu 2009 r. został rzecznikiem prasowym klubu parlamentarnego PiS, a rok później przewodniczącym klubu parlamentarnego tej partii. 

W 2015 r. został ponownie wybrany do Sejmu, z kolei w listopadzie tego samego roku powołany na ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Beaty Szydło. Objął to stanowisko również w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego w 2017 r. 

Mariusz Błaszczak w 2018 r. został odwołany z funkcji ministra spraw wewnętrznych, a następnie mianowany nowym ministrem obrony narodowej w miejsce Antoniego Macierewicza

W czerwcu 2022 r. został wicepremierem, zastępując odchodzącego z rządu Jarosława Kaczyńskiego. Powołano go również na szefa Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. 

Mariusz Błaszczak – życie prywatne 

Mariusz Błaszczak ma żonę i trójkę dzieci.

Wiadomości

Wideo