Wybory prezydenckie 2025. Od 4 kwietnia można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania
W dniu wyborów będziesz przebywać poza domem? Dla takich osób 4 kwietnia PKW udostępnia usługę złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania. Można to zrobić online lub w urzędzie. Do kiedy? Wyjaśniamy.

Spis treści:
Każdy obywatel uprawniony do głosowania może zmienić miejsce oddania głosu. Jeśli w dniu wyborów znajdziemy się poza miejscowością, w której jesteśmy zobligowani do oddania głosu, wciąż możemy wziąć udział w wyborach. Zmiana miejsca głosowania jest możliwa także w wyborach prezydenckich 2025, które odbędą się 18 maja.
Wybory prezydenckie 2025. Zmiana miejsca głosowania już możliwa
Od kiedy można zmienić miejsce głosowania? Ustawa przewiduje odpowiedni przedział czasowy, który rozpoczyna się 44 dni przed dniem wyborów, a kończy nie później niż trzy dni przed wyborami.
To oznacza, że zmiana miejsca głosowania w wyborach prezydenckich 2025 jest możliwa od piątku 4 kwietnia. Dopiero wtedy usługa online jest włączana. Wcześniej jest niedostępna.
Niemal wszystkie sondaże wskazują, że tegoroczne wybory prezydenckie rozstrzygnie druga tura. W takim przypadku wniosek o zmianę miejsca głosowania należy złożyć maksymalnie na trzynaście, ale nie później niż na trzy dni przed ponownym głosowaniem. Warto pamiętać o tym wyborczym obowiązku.
wybory 2025. Jak zmienić miejsce głosowania?
Zmiana miejsca głosowania może odbyć sięonline. Jeżeli wybierzemy tę ścieżkę, należy wejść na stronę gov.pl. Na tej należy zalogować się swoim Profilem Zaufanym.
Następnie trzeba podać adres, pod którym będziemy przebywać w dniu wyborów. Wniosek należy podpisać elektronicznie. Na skrzynkę ePUAP otrzymasz potwierdzenie zmiany miejsca głosowania z informacją o obwodzie głosowania i siedzibie obwodowej komisji wyborczej.
Zmiana miejsca głosowania w wyborach na prezydenta 2025 może odbyć się także w urzędzie. Wcześniej jednak należy przygotować odpowiedni wniosek. Ten można otrzymać w danej instytucji, można także pobrać wzór ze strony gov.pl i samodzielnie wydrukować.
Wniosek o zmianę miejsca głosowania musi zawierać nasze dane: takie jak imię (lub imiona), nazwisko, numer PESEL i oświadczenie dotyczące adresu stałego zamieszkania. Podobnie jak przy wniosku online, należy wskazać adres, pod którym wnioskodawca będzie przebywać w dniu wyborów.
Wypełniony wniosek należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, właściwym dla miejsca przebywania w dniu wyborów. Można go dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty. Przypomnijmy raz jeszcze - wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania należy złożyć najpóźniej na trzy dni przed wyznaczoną datą głosowania. Zmiana miejsca głosowania jest darmowa.
Wybory 2025. Zmiana miejsca głosowania dla służb mundurowych
Od 4 kwietnia możliwy jest również wpis do spisu wyborców żołnierzy zasadniczej służby wojskowej lub odbywających ćwiczenia.
Ci, na wniosek o zmianę miejsca głosowania, są ujmowani w spisie wyborców gminy, w której odbywają służbę. Przepisy te stosuje się również do policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym.
Zmianę miejsce głosowania w wyborach prezydenckich, zgodnie z art. 30. Kodeksu wyborczego, umożliwić mają dowódcy jednostek wojskowych, jednostek policyjnych oraz przełożeni funkcjonariuszy.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
Marcin Bugajski (politolog)
Kamil Całek (działacz społeczny polityczny i sportowy)
Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna)
Jolanta Duda (finansistka)
Sławomir Grzywa (kandydat ugrupowania Sami Swoi)
Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
Dawid Jackiewicz (kandydat niezależny)
Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
Dominika Jasińska (kandydatka niezależna)
Jan Kubań (prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego)
Wiesław Lewicki (kandydat Normalnego Kraju)
Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
Eugeniusz Maciejewski (prezes partii PIAST - Jedność Myśli Europejskich Narodów)
Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
Wojciech Papis (kandydat Bezpartyjnych)
Włodzimierz Rynkowski (przewodniczący partii Związek Słowiański)
Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
Aldona Skirgiełło (kandydatka Samoobrony)
Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
Romuald Starosielec (kandydat Ruchu Naprawy Polski)
Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny, przewodniczącego Związkowej Alternatywy)
Paweł Tanajno (kandydat partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców)
Krzysztof Tołwiński (kandydat partii Front, b. poseł PiS i b. wiceminister skarbu państwa)
Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
Adrian Zandberg (kandydat Razem)
Najnowsze informacje o majowym głosowaniu znajdują się w naszym raporcie specjalnym Wybory prezydenckie 2025.