Zdradzają plany reżimu. "W przeddzień lub po wyborach w USA"
Cały świat spogląda na USA, gdzie w listopadzie odbędą się wybory prezydenckie. Wydarzenie to bacznie śledzą nie tylko sojusznicy Waszyngtonu, ale i wrogie mu mocarstwa. Ministerstwo Obrony Korei Południowej alarmuje, że Korea Północna może przeprowadzić kolejną próbę nuklearną w przededniu lub bezpośrednio po wyborach. Ostatni taki test miał miejsce w 2017 roku. Zgodnie z nową doktryną nuklearną północnokoreańskiego reżimu Pjongjang może użyć broni jądrowej jako pierwszy.
O możliwych planach Pjongjangu poinformował minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik w rozmowie z państwową agencją informacyjną Yonhap.
Wybory prezydenckie w USA 2024. Korea Północna szykuje prowokację?
- Korea Północna zakończyła przygotowania do próby nuklearnej i jest gotowa ją przeprowadzić, gdy tylko zapadnie decyzja - oznajmił.
Zdaniem ministra nie jest wykluczone, że północnokoreański reżim przeprowadzi prowokację nuklearną w regionie półwyspu, aby zademonstrować swoje zdolności militarne i spróbować wpłynąć na politykę nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
- Nie możemy wykluczyć, że ten decydujący moment nastąpi bezpośrednio przed lub po wyborach prezydenckich w USA i zwiększy wpływ na politykę Stanów Zjednoczonych w regionie - dodał.
Korea Północna wzbudza niepokój. Japonia, USA i Korea Południowa łączą siły
Shin podkreślił również, że Seul, Waszyngton i Tokio stale zacieśniają współpracę trójstronną przeciwko zagrożeniom ze strony Korei Północnej. Stolice uruchomiły już system ostrzegania o wystrzeleniu rakiet w czasie rzeczywistym i osiągnęły porozumienie w sprawie ujednolicenia śledzenia rakiet wystrzeliwanych z Korei Północnej.
W niedzielę ministrowie obrony Japonii, USA i Korei Południowej podpisali wspólne memorandum w tej sprawie. Szefowie resortów wyrazili również "poważne zaniepokojenie rosnącym poziomem współpracy wojskowej i gospodarczej" Pjongjangu z Moskwą, która nabrała tempa po podpisaniu w połowie czerwca przez Władimira Putina i Kim Dzong Una traktatu o "wszechstronnym partnerstwie strategicznym", zawierającego klauzulę o wzajemnej obronie.
Korea Północna i Rosja są sojusznikami od czasu powstania Korei Północnej po II wojnie światowej. W 2022 roku, po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę, stosunki między Moskwą a Pjongjangiem uległy zacieśnieniu, głównie w związku z sankcjami Zachodu nałożonymi na Moskwę i próbami obchodzenia tych ograniczeń przez stronę rosyjską.
Pjongjang, naruszając rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, przeprowadził dotąd sześć testów nuklearnych. Ostatnia, podziemna próba miała miejsce w 2017 roku, po czym Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła surowe sankcje na północnokoreański reżim.
Korea Północna znowelizowała niedawno swoją doktrynę nuklearną, zgodnie z którą może użyć broni jądrowej jako pierwsza.
Korea Północna - Korea Południowa. Coraz więcej napięć
Tymczasem napięcia wobec Pjongjangiem a Seulem nie ustają na sile. Od końca maja Korea Północna wysłała do Korei Południowej ponad 3 tys. balonów z workami wypełnionymi śmieciami. Wśród śmieci była zniszczona odzież oraz ziemia zawierająca ślady ludzkich odchodów i pasożytów.
Pjongjang utrzymuje, że jest to odpowiedź na wysyłanie nad jej terytorium przez cywilne organizacje z Korei Południowej balonów z propagandowymi ulotkami.
W ostatnich tygodniach balony kilkakrotnie powodowały zakłócenia w ruchu lotniczym, w tym na głównym międzynarodowym lotnisku Korei Południowej Inczon. Z kolei w środę wieczorem na dwie godziny przerwały pracę seulskie lotnisko Gimpo.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!