Reklama

Władimir Putin

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:24) Aktualizacja Piątek, 8 września 2023 (12:12)
Władimir Putin to rosyjski polityk, funkcjonariusz służb specjalnych i prezydent Federacji Rosyjskiej.
Władimir Putin - najważniejsze informacje
Władimir Putin /MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK /PAP/EPA

Władimir Putin - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    07.10.1952

Urodził się 7 października 1952 roku w Leningradzie w rodzinie, która miała sięgające daleko wstecz koneksje z rosyjską władzą. Dziadek Władimira Putina jako chłopiec dostarczał posiłki dla Rasputina, a później był kucharzem Lenina oraz Stalina.

Władimir Putin - działania polityczne

Władimir Putin w 1975 roku ukończył studia na Wydziale Prawa Państwowego Uniwersytetu w Leningradzie. W czasie studiów został członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Dostrzeżony przez agentów KGB rozpoczął pracę w jednostce jako oficer operacyjny. W latach 1985–1990 werbował tajnych współpracowników na terenie NRD.W 1996 zostaje powołany do pracy w administracji prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.

W 2000 roku wygrywa swoje pierwsze wybory prezydenckie, kolejne – cztery lata później. W latach 2008 – 2012 zostaje premierem, a obecną funkcję prezydenta sprawuje nieprzerwanie od 2012 roku.

Władimir Putin to jeden z najbogatszych polityków na świecie. Jego majątek wyceniany jest przez analityków na nawet 70 miliardów dolarów.

W 2022 roku Władimir Putin jednogłośnie został uznany za zbrodniarza wojennego przez Senat Stanów Zjednoczonych oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Władimir Putin - życie prywatne

Putin przez 30 lat był żonaty z Ludmiłą Aleksandrową. Para rozwiodła się po 30 latach małżeństwo, z którego pochodzą dwie córki Putina – Katerina i Maria.

Więcej na temat Władimir Putin

Władimir Putin - Wiadomości

Władimir Putin - Wideo