Reklama

Reklama

Władimir Putin

/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK /PAP/EPA

Władimir Putin to rosyjski polityk, funkcjonariusz służb specjalnych i prezydent Federacji Rosyjskiej. Urodził się 7 października 1952 roku w Leningradzie w rodzinie, która miała sięgające daleko wstecz koneksje z rosyjską władzą. Dziadek Władimira Putina jako chłopiec dostarczał posiłki dla Rasputina, a później był kucharzem Lenina oraz Stalina.

Władimir Putin w 1975 roku ukończył studia na Wydziale Prawa Państwowego Uniwersytetu w Leningradzie. W czasie studiów został członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Dostrzeżony przez agentów KGB rozpoczął pracę w jednostce jako oficer operacyjny. W latach 1985–1990 werbował tajnych współpracowników na terenie NRD.

W 1996 zostaje powołany do pracy w administracji prezydenta Rosji Borysa Jelcyna. W 2000 roku wygrywa swoje pierwsze wybory prezydenckie, kolejne – cztery lata później. W latach 2008 – 2012 zostaje premierem, a obecną funkcję prezydenta sprawuje nieprzerwanie od 2012 roku.

Władimir Putin to jeden z najbogatszych polityków na świecie. Jego majątek wyceniany jest przez analityków na nawet 70 miliardów dolarów. Putin przez 30 lat był żonaty z Ludmiłą Aleksandrową. Para rozwiodła się po 30 latach małżeństwo, z którego pochodzą dwie córki Putina – Katerina i Maria.

W 2022 roku Władimir Putin jednogłośnie został uznany za zbrodniarza wojennego przez Senat Stanów Zjednoczonych oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Wiadomości

Wideo