Reklama

Korea Południowa

Wtorek, 2 kwietnia 2024 (13:39)AktualizacjaWtorek, 2 kwietnia 2024 (13:47)

Korea Południowa, a dokładniej Republika Korei, to kraj leżący w Azji Wschodniej. Państwo ma bardzo dużą gęstości zaludnienia, a Seul jest jednym z najgęściej zamieszkanych miast na całym świecie. Ciekawostki związane z Koreą Południową obejmują muzyczny fenomen K-popu, który stał się globalnym zjawiskiem kulturowym. Znana jest także kuchnia koreańska - na czele z kimchi i wieprzowiną bulgogi.

Pałac Gyeongbokgung w Seulu
Pałac Gyeongbokgung w Seulu/AA/ABACA/Abaca/East News

Korea Południowa

  • Stolica:Seul
  • Powierzchnia:99 720 km²
  • Ludność:52 mln
Językiem urzędowym w Korei Południowej jest język koreański. Waluta, która używana jest w Korei Południowej to won południowokoreański (KRW).

Korea Południowa to dynamicznie rozwijający się kraj na Półwyspie Koreańskim, który jest znany z innowacyjnego przemysłu elektronicznego i motoryzacyjnego. Jego stolicą jest Seul - pulsujące centrum kultury, biznesu i technologii przyciągające miliony turystów z całego świata. Inne duże metropolie oprócz Seulu to: Sedżong, Pusan czy Ulsan.

Korea Południowa - położenie i klimat

Państwo znajduje się na południowym krańcu Półwyspu Koreańskiego. Koreę Południową z trzech stron oblewają wody Mórz: Japońskiego, Wschodniochińskiego i Żółtego. Od północy kraj graniczy z Koreą Północną.

Klimat w Korei Południowej jest typowo monsunowy. Lata są gorące i wilgotne, a zimy - zimne i suche. Do wybrzeży docierają tajfuny, które często sieją spustoszenie w kraju.

Korea Południowa - ustrój polityczny

Korea Południowa jest republiką parlamentarną o charakterze prezydenckim. Głową państwa jest prezydent, którego wybiera się na 5-letnią kadencję. Nie ma on możliwości ponownej reelekcji.

Prezydent jest także szefem rządu. Premier pełni funkcję jego zastępcy i kieruje sprawami administracyjnymi.

Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego. System w Korei Południowej jest wielopartyjny, a kraj podzielony jest na dziewięć prowincji.

Korea Południowa - gospodarka krajowa

Korea Południowa należy do krajów, które w ostatnich kilkudziesięciu latach odniosły ogromny sukces gospodarczy. Korea Południowa znajduje się bowiem w czołówce najbardziej rozwiniętych i zaawansowanych technologicznie gospodarek na globie. Państwo jest również istotnym inwestorem w skali globalnej.

Korea Południowa to także jeden z największych eksporterów na świecie, który przekracza 1 bilion USD w obrotach handlowych.

Korea Południowa jest globalnym liderem w przemyśle elektronicznym, motoryzacyjnym i stoczniowym. Przoduje także w produkcji dla wojska.

Korea Południowa - historia

Korea Południowa odzyskała niepodległość w 1948 roku. Po II wojnie światowej kraj podzielił się na dwa odrębne państwa: Koreę Północną i Koreę Południową.

W 1950 roku wybuchła wojna koreańska między dwoma krajami, która trwała do 1953 roku, kiedy to podpisano rozejm. Od tego czasu obie części Półwyspu Koreańskiego wciąż pozostają w stanie nieformalnego konfliktu, a linia graniczna jest linią demarkacyjną pomiędzy tymi dwoma krajami.

W przeszłości wielokrotnie podejmowane były próby pojednania i ocieplenia stosunków, jednak nie przyniosły spodziewanych efektów. Od 1987 roku Korea Południowa przechodziła intensywny proces demokratyzacji, co doprowadziło do ustalenia systemu wielopartyjnego i regularnych wyborów.
Temat Korea Południowa znajdziesz również w serwisie: geekweek, Sport, Biznes

Korea Południowa - Wiadomości

Poniedziałek, 1 lipca 2024 (19:08)
Co najmniej dziewięć osób zginęło w Seulu, stolicy Korei Południowej, gdzie samochód wjechał w tłum oczekujących na przystanku autobusowym. 68-letni kierowca został zatrzymany przez policję, której...
Środa, 26 czerwca 2024 (07:32)
Korea Północna mogła użyć w nocy z wtorku na środę pocisku hipersonicznego - donosi Reuters. Próba wystrzelenia okazała się jednak nieudana, a rakieta ostatecznie eksplodowała w powietrzu. Test...

Korea Południowa - Wideo