Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Jarosław Gowin wydał oświadczenie w sprawie swojej politycznej przyszłości
Jarosław Gowin nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach parlamentarnych - dowiedziała się Interia. "W poczuciu odpowiedzialności za Polskę zablokowaliśmy niedemokratyczne wybory kopertowe, sprzeciwiliśmy się zawetowaniu unijnego budżetu, wprowadzeniu podatku medialnego, lex TVN czy Polskiego Ładu" - czytamy w oświadczeniu byłego wicepremiera, którego treść Interia poznała jako pierwsza. Publikujemy je w całości.
Jarosław Gowin w oświadczeniu przypomina, że przez 18 lat pracował w Sejmie i Senacie. Przygodę z polskim parlamentem rozpoczął w 2005 roku, kiedy to został senatorem z ramienia Platformy Obywatelskiej. Dwa lata wyborcy uczynili go posłem tej samej partii. W 2011 roku został ministrem sprawiedliwości w drugim rządzie Donalda Tuska. W 2013 r. walczył o przywództwo w PO, a po przegranej odszedł z rządzącej wówczas formacji.
Tego samego roku powołał do życia nową partię - Polskę Razem, która w 2015 roku zawiązała koalicję z PiS i Solidarną Polską, tworząc tzw. Zjednoczoną Prawicę. Po zwycięstwie wyborczym w tym samym roku Gowin został wicepremierem oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło. Dwa lata później Polska Razem została przekształcona w Porozumienie.
Gowin przez lata był lojalnym koalicjantem PiS do czasu wyborów prezydenckich w 2020 roku. Zdecydowany sprzeciw jego środowiska uniemożliwił wówczas przeprowadzenie tzw. wyborów kopertowych, za co sam Gowin zapłacił posadą. Do rządu wrócił jednak w październiku 2020 roku, zajmując gabinet ministra rozwoju, pracy i technologii. Funkcję tę piastował do sierpnia 2021 roku, kiedy po kolejnych nieporozumieniach z partią rządzącą został zdymisjonowany, a jego Porozumienie opuściło koalicję.
Od tego czasu Gowin był zdecydowanie mniej aktywny politycznie. W grudniu ubiegłego roku przekazał władzę w Porozumieniu Magdalenie Sroce. Wciąż pozostaje członkiem tej partii.
Pełna treść oświadczenia Jarosława Gowina:
"Chcę poinformować, że nie będę kandydować w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Decyzję podjąłem wiele miesięcy temu.
Przez osiemnaście lat pracowałem w Senacie i Sejmie RP. Dziś chciałbym podziękować wszystkim Obywatelkom i Obywatelom, którzy oddawali na mnie głosy. Nie ma dla mnie ważniejszego i cenniejszego wyrazu zaufania. Wszystkim Polkom i Polakom dziękuję za rozmowy i spotkania, także za słowa krytyczne, których nigdy nie lekceważyłem.
W ciągu tych osiemnastu lat pełniłem funkcję ministra sprawiedliwości, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Obowiązki rządowe traktowałem w kategoriach służby Ojczyźnie i najwyższego zaszczytu. Jako minister nadzorowałem wydatkowanie ponad 150 mld złotych. Zawsze dokładałem wszelkich starań, by środki te były spożytkowane należycie, zarówno pod względem uczciwości, jak i celowości ich wykorzystania. Jako minister nauki i szkolnictwa wyższego wdrożyłem reformę poprzedzoną największymi od 1989 roku konsultacjami społecznymi. Za tę pracę dziękuję wszystkim współpracownikom i urzędnikom, ekspertom i dziennikarzom, interesariuszom i przedstawicielom organizacji pozarządowych, w szczególności środowisku akademickiemu, a także działającym ponad podziałami politykom różnych partii.
Wyrazy wdzięczności, przyjaźni i szacunku kieruję na ręce Koleżanek i Kolegów z Porozumienia. Dziękuję za Wasze oddanie i lojalność. I to zarówno wtedy, gdy odnosiliśmy wyborcze sukcesy i tworzyliśmy rząd RP - jak i wtedy, gdy w poczuciu odpowiedzialności za Polskę zablokowaliśmy niedemokratyczne wybory kopertowe, sprzeciwiliśmy się zawetowaniu unijnego budżetu, wprowadzeniu podatku medialnego, lex TVN czy Polskiego Ładu. Dowiedliście, że w polityce jest miejsce na patriotyzm i honor, odwagę i wierność przekonaniom".
Łukasz Szpyrka
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje