Reklama

Platforma Obywatelska

/Tomasz Adamowicz /Agencja FORUM
Platforma Obywatelska (PO) to polska partia polityczna początkowo utworzona jako stowarzyszenie 24 stycznia 2001 roku, a następnie zarejestrowana jako partia pod nazwą Platformy Obywatelskiej Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 5 marca 2022 przez Donalda Tuska, Andrzeja Olechowskiego i Macieja Płażyńskiego

PO prezentuje szerokie centrum polityczne, przez niekiedy co bywa określane jako ugrupowanie aideologiczne. Najczęściej przyjmuje się jednak, że reprezentuje poglądy konserwatywno-liberalne. Platforma Obywatelska skupia elektorat o poglądach proeuropejskich.

W latach 2007-2015 partia sprawowała władzę w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL). Funkcje premiera rządu RP pełnili wówczas Donald Tusk i Ewa Kopacz. Po zajęciu drugiego miejsca w wyborach parlamentarnych w 2015 roku Platforma Obywatelska zaczęła być powszechnie uznawana za największą partię opozycyjną w kraju.

W drugiej połowie 2021 roku po latach przerwy na stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej wrócił Donald Tusk, zastępując Borysa Budkę, który aktualnie pełni funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego.

Temat Platforma Obywatelska znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo