Reklama

Jarosław Gowin

Piątek, 18 listopada 2022 (09:12) Aktualizacja Wtorek, 25 kwietnia 2023 (15:08)
Jarosław Gowin to polski filozof, publicysta i polityk. Jest doktorem nauk humanistycznych.
Jarosław Gowin - najważniejsze informacje
Jarosław Gowin /AFP

Jarosław Gowin - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  04.12.1961

 • Miejsce urodzenia:

  Kraków

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Należy do:

  • Porozumienie
Jarosław Gowin to polski filozof, publicysta i polityk. Jest doktorem nauk humanistycznych. Wicepremier w latach 2015 – 2020 oraz 2020 – 2021. Gowin był założycielem partii Polska Razem, a następnie Porozumienie.

Jarosław Gowin — wykształcenie

Edukację na poziomie szkoły średniej Jarosław Gowin zakończył w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Następnie zdecydował się na studia na kierunku filozofia, które rozpoczął na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykształcenie wyższe uzyskał w 1985 roku, gdy obronił pracę magisterską.
 
Jarosław Gowin przebywał na stypendium na Uniwersytecie Cambridge w latach 80. XX wieku.
 
Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych uzyskał w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w 2001 roku. Promotorem jego rozprawy autorskiej „Kościół w czasach wolności 1989 – 1999” był Wojciech Roszkowski.

Jarosław Gowin — kariera zawodowa i polityczna

Po studiach Jarosław Gowin rozpoczął pracę w Instytucie Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Następnie przeniósł się do Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”, gdzie w latach 1994 – 2005 był redaktorem naczelnym miesięcznika o tym samym tytule.
 
W latach 90. XX wieku Gowin był związany z takimi ugrupowaniami jak Forum Prawicy Demokratycznej, Unia Demokratyczna czy Unia Wolności. Pierwszy raz w wyborach parlamentarnych wystartował w 2005 roku, gdy z listy Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat senatora. Po wyborach z 2007, gdy był „jedynką” PO w Krakowie, wstąpił do partii. Jarosław Gowin jest posłem na Sejm od VI kadencji, czyli od 2007 roku.
 
W 2011 roku Gowin został powołany na stanowisko ministra sprawiedliwości w drugim rządzie Donalda Tuska. Został odwołany 6 maja 2013, następnie przegrał walkę o fotel przewodniczącego Platformy Obywatelskiej z Tuskiem i 9 września 2013 odszedł z partii.
 
7 grudnia 2013 roku założył centroprawicową partię o nazwie Polska Razem (pełna nazwa: Polska Razem Zjednoczona Prawica). Gowin został także przewodniczącym nowej partii. Po nieudanych wyborach do europarlamentu w 2014 Polska Razem przyłączyła się razem z Solidarną Polską do Prawa i Sprawiedliwości, by w wyborach parlamentarnych w 2015 roku stworzyć wspólną koalicję – Zjednoczona Prawica.
 
Po wyborach Jarosław Gowin został członkiem rządu Beaty Szydło w randze wicepremiera, a także objął ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego.
 
4 listopada 2017 roku Gowin ogłosił powstanie Porozumienia, partii politycznej na bazie Polski Razem. Po zmianie na stanowisku Prezesa Rady Ministrów ponownie został wicepremierem i ministrem szkolnictwa wyższego w pierwszym gabinecie Mateusza Morawieckiego. W 2019 Jarosław Gowin ponownie został wybrany posłem na Sejm, a także pozostał wicepremierem i ministrem szkolnictwa wyższego w drugim gabinecie Morawieckiego.
 
W kwietniu 2020 roku, po sporze dotyczącym wyborów kopertowych, podał się do dymisji. Nie pełnił funkcji państwowych od 9 kwietnia do 6 października. 6 października 2020 Gowin został powołany na urząd ministra rozwoju, pracy i technologii, a także na stanowisko wicepremiera. Ponowny rozłam Porozumienia ze Zjednoczoną Prawicą nastąpił latem 2021 roku, gdy PiS chciał wprowadzić „Polski Ład”. Po tych wydarzeniach, 10 sierpnia 2021 Jarosław Gowin został zdymisjonowany ze wszystkich funkcji w rządzie.

Jarosław Gowin — życie prywatne

Żona Jarosława Gowina, Anna, jest absolwentką filologii angielskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W trakcie kariery zawodowej przekładała m.in. książki Normana Davies dla wydawnictwa „Znak”. Para ma troje dzieci: córkę Weronikę oraz synów Zbigniewa i Ziemowita.
 
W młodości Jarosław Gowin występował w klubie piłkarskim Czarni 1910 Jasło, gdzie przez 10 lat był bramkarzem. W 2010 roku został wyróżniony medalem z okazji 100-lecia istnienia klubu.

Temat Jarosław Gowin znajdziesz również w serwisie:

Jarosław Gowin - Wiadomości

Jarosław Gowin - Wideo