Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Przetasowania na podium sondażu. Najnowsze badanie poparcia dla partii
Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość mają bardzo zbliżone poparcie wśród ankietowanych Polaków - wynika z sondażu dla "Wydarzeń" Polsatu. Różnica między ugrupowaniami oscyluje w granicach błędu statystycznego. Ostatnie miejsce na podium zajęła Trzecia Droga, wyprzedzając Konfederację, która nie przekroczyła 10 proc. poparcia. W Sejmie znalazłaby się również Lewica. Nieco szerszy obraz dają szczegółowe wyniki w podziale na różne grupy społeczne.
Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS na zlecenie "Wydarzeń" Polsatu, gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłaby je Koalicja Obywatelska. Ugrupowanie premiera Donalda Tuska może liczyć na 32,9 proc. poparcia.
Kolejną pozycję zajęło Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskałoby 32,1 proc. głosów. Oznacza to, że różnica między PiS a KO wynosi wyłącznie 0,8 pkt proc. i waha się na granicy błędu statystycznego.
Sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu. KO i PiS idą łeb w łeb
Ostatnie miejsce na podium przypadło Trzeciej Drodze - czyli koalicji wyborczej Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Gdyby formacja ponownie wystartowała na jednej liście, zebrałaby 10,8 proc. głosów.
Oznacza to zmianę, ponieważ w minionych miesiącach pozycja ta należała przeważnie do Konfederacji. Sojuszowi Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena przypadło 9,3 proc. wskazań ankietowanych.
Natomiast Lewica - czyli wspólna platforma wyborcza dla Nowej Lewicy, partii Razem i innych ugrupowań - uzyskała poparcie rzędu 8,4 proc. Swoich faworytów nie było w stanie wymienić z kolei 6,5 proc.
Z badania IBRiS wynika również, że frekwencja wyborcza sięgnęłaby 54,2 proc., a więc o nieco ponad 20 proc. mniej niż w październiku 2023 roku.
Wybory. Jak głosowaliby Polacy? Szczegółowe wyniki sondażu
Wyniki sondażu uwzględniły również poparcie dla partii politycznych w rozróżnieniu między innymi na płeć, wiek, miejsce zamieszkania czy wykształcenie respondentów.
Koalicja Obywatelska cieszy się większym poparciem kobiet (43 proc.) niż mężczyzn (23 proc.). Ugrupowanie Donald Tuska jest najbardziej popularne wśród wyborców powyżej 70. roku życia (48 proc.), mieszkańców miast od 50 do 250 tys. mieszkańców (45 proc.), osób z wykształceniem wyższym (43 proc.).
Najsłabsze rezultaty KO uzyskała natomiast w grupie wiekowej 30-39 lat (10 proc.), wśród mieszkańców wsi (24 proc.) i legitymizujących się wykształceniem podstawowym lub zawodowym (24 proc.).
Sondaż wyborczy. Takie poparcie mają partie polityczne
Prawo i Sprawiedliwość dominuje z kolei na wsiach (47 proc.) i w oczach respondentów, którzy ukończyli szkołę podstawową lub branżową (50 proc.). Na partię Jarosława Kaczyńskiego stawiają najrzadziej ankietowani między 40. a 49. rokiem życia (14 proc.) i mieszkańcy średnich miast (16 proc.).
Trzecia Droga najwięcej zwolenników zebrała w grupie 30-39 lat (24 proc.), Konfederacja natomiast pośród ankietowanych między 40. a 49. rokiem życia (25 proc.). Lewica z kolei najlepszy rezultat uzyskała w grupie najmłodszych wyborców do 29 lat (18 proc.).
Sondaż został przeprowadzony między 9 a 10 września na próbie 1000 dorosłych Polaków z całego kraju. Badanie zrealizowano za pomocą metody telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje