Reklama

Trzecia Droga

Piątek, 1 września 2023 (12:33)AktualizacjaWtorek, 11 czerwca 2024 (13:15)

Trzecia Droga to koalicja, która powstała z połączenia najstarszej i najmłodszej partii w kraju. Na czele koalicyjnego komitetu wyborczego stanęli Szymon Hołownia, lider ugrupowania Polska 2050 oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Główne postulaty Trzeciej Drogi to Polska bezpieczna, demokratyczna, solidarna i zielona. Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe jest drugim co do wielkości komitetem w ramach tzw. paktu senackiego.

Liderzy Trzeciej Drogi
Liderzy Trzeciej Drogi /Piotr Molecki/East News/East News

Trzecia Droga

​Trzecia Droga - powstanie koalicji wyborczej

Szymon Hołownia, przewodniczący partii Polska 2050 razem z liderem Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem 23 kwietnia 2023 roku podpisali umowę koalicyjną. Na jej mocy liderzy obu partii zdecydowali o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych, które zaplanowano na 15 października 2023 roku

Umowa ta powołała do życia koalicję o nazwie Trzecia Droga. Tym samym najmłodsza (Polska 2050) i najstarsza partia na polskiej scenie politycznej (PSL) połączyły siły, aby zmaksymalizować swoje szanse na sukces wyborczy.

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentowali kandydatów, którzy znaleźli się na listach wyborczych do Sejmu i Senatu.

Trzecia Droga - główne cele koalicyjnego komitetu

Trzecia Droga przedstawiła dziewięć gwarancji gospodarczych. Liderzy zaznaczyli, że po wygranej będą starali się przede wszystkim wspierać i doceniać pracę oraz przedsiębiorczość rodaków.

Wśród założeń na przyszłość znalazły się m.in. zapewnienia o stworzeniu w Polsce nowej przestrzeni do rozwoju gospodarczego kraju. Głównym celem koalicjantów jest też przywrócenie "właściwej roli" organom władzy ustawodawczej w życiu publicznym.

Trzecia Droga - wspólna Lista Spraw i sześć gwarancji

Trzecia Droga ogłosiła także sześciopunktową "Wspólną Listę Spraw". Liderzy partii zaznaczyli, że po wygranych wyborach powołanej do życia koalicji Polacy będą mogli liczyć na szereg zmian w prawie, które mają ułatwić im życie w kraju.

Na liście spraw, którymi trzeba będzie zająć się priorytetowo, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz wymieniają: odpartyjnienie państwa, przeprowadzenie referendum w sprawie aborcji i zapewnienie obywatelom godnej płacy za pracę. Politycy zadeklarowali również reformę systemu oświaty, transformację energetyczną Polski oraz wprowadzenie prostych podatków.

Na jednym z konwentów Trzecia Droga ogłosiła również sześć gwarancji dla lepszej Polski. To programowe rozwiązania, których wdrożeniem Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Polskie Stronnictwo Ludowe zajmą się według zapewnień już od pierwszego dnia w nowym rządzie

Mowa jest m.in. o przeznaczeniu 6 proc. PKB na edukację, gwarancji wizyty u lekarza w ciągu 60 dni, promowaniu zielonej energii, niższych podatkach dla rodzin wielodzietnych, płaceniu VAT tylko od zapłaconej faktury oraz o ustawie o asystencji osobistej, która osobom z niepełnosprawnościami da stałe wsparcie wykwalifikowanych asystentów.

Trzecia Droga - wybory parlamentarne 2023

Na podstawie oficjalnych wyników wyborczych Trzecia droga uzyskała wynik 14,40 proc., co przekłada się na 65 mandatów w Sejmie. 

Wraz z partiami opozycyjnymi (Koalicja ObywatelskaNowa Lewica) uzyskali większość parlamentarną.

Po nie uzyskaniu wotum zaufania trzeciego rządu Mateusza Morawieckiego misję powołania rządu otrzymał Donald Tusk. 

Marszałkiem Sejmu został Krzysztof Hołownia, a Władysław Kosiniak-Kamysz został wiceprezesem Rady Ministrów i ministrem obrony narodowej. Paulina Hennig-Kloska została ministrem klimatu i środowiska. Krzysztof Hetman objął tekę ministra rozwoju i technologii, Dariusz Klimczak został powołany na urząd ministra infrastruktury. Agnieszkę Buczyńską premier wybrał na urzędy ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego i przewodniczącej Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz została ministrą funduszy i polityki regionalnej, Czesław Siekierski z kolei objął urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Trzecia droga - wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Podczas wyborów do europarlamentu, które odbyły się 9 czerwca 2024 roku, ugrupowanie zdobyło 6,91 proc. wszystkich głosów. Wynik ten przekłada się na trzy osoby, które zasiądą w europarlamencie.

Osoby, które uzyskały mandat do Parlamentu Europejskiego z list Trzeciej Drogi: Adam Jarubas, Michał Kobosko, Krzysztof Hetman.
Temat Trzecia Droga znajdziesz również w serwisie: Biznes

Trzecia Droga - Wiadomości

Czwartek, 19 grudnia 2024 (17:43)
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w żartobliwy sposób odniósł się do sondażu, który przewiduje dla niego 8 proc. poparcia w wyborach prezydenckich. - To koniec (...). Bardzo mi było miło z państwem...
Czwartek, 12 grudnia 2024 (07:34)
- Równo rok temu wygłosiłem exposé w imieniu Waszego rządu - napisał Donald Tusk w mediach społecznościowych, zamieszczając nagranie podsumowujące rok rządów koalicji. Wymieniono m.in. bezpłatny...
Piątek, 22 listopada 2024 (14:16)
W najnowszym sondażu partyjnym CBOS najwyższe poparcie uzyskała Koalicja Obywatelska, którą wskazało 32 proc. respondentów. Niewiele mniejszy wynik - 31 proc. - odnotowało PiS, którego poparcie w...

Trzecia Droga - Wideo