Reklama

Krzysztof Bosak

Poniedziałek, 18 września 2023 (10:18)AktualizacjaCzwartek, 4 kwietnia 2024 (11:39)

Krzysztof Bosak jest polskim politykiem oraz współzałożycielem i jednym z liderów partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Od 2023 r. jest także pełniącym obowiązki prezesa Ruchu Narodowego. W latach 2005-2006 był prezesem Młodzieży Wszechpolskiej. W 2020 r. kandydował na prezydenta RP. Poseł na Sejm V, IX i X kadencji. Wicemarszałek Sejmu X kadencji.

Krzysztof Bosak
Krzysztof Bosak/Jacek Dominski//Reporter

Krzysztof Bosak

  • Data urodzenia:13.06.1982
  • Miejsce urodzenia:Zielona Góra
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

​Krzysztof Bosak - wykształcenie

W 2000 roku Krzysztof Bosak ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze

Rok po ukończeniu szkoły średniej, zdecydował się na rozpoczęcie studiów architektonicznych na Politechnice Wrocławskiej. W 2004 roku przeniósł się do Warszawy, przerywając studia we Wrocławiu.

W tym samym roku rozpoczął zaoczne studia ekonomiczne w Szkole Głównej Handlowej. Równolegle, również zaocznie, studiował filozofię na jednej z prywatnych uczelni. Nie udało mu się jednak ukończyć żadnej szkoły wyższej.

Odbył kurs dziennikarski w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Krzysztof Bosak - kariera polityczna i zawodowa

Kariera polityczna Krzysztofa Bosaka rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy wstąpił do Młodzieży Wszechpolskiej. Przez sześć lat działalności w organizacji, wspinał się po szczeblach w strukturze organizacyjnej. W 2001 roku działał w województwie lubuskim jako pełnomocnik, w 2002 roku jako członek rady naczelnej Młodzieży Wszechpolskiej, a w latach 2003-2004 jako prezes okręgu lubuskiego. W lutym 2004 r. Krzysztof Bosak został sekretarzem zarządu głównego, a w listopadzie 2005 roku powołano go na prezesa krajowego Młodzieży Wszechpolskiej, którą to funkcję sprawował do grudnia 2006 roku.

Od 2001 do 2008 roku był członkiem Ligi Polskich Rodzin.

W 2002 roku bez powodzenia kandydował do sejmiku województwa lubuskiego. 

Trzy lata później udało mu się zdobyć mandat poselski do Sejmu V kadencji. Był członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Europy. W V kadencji Sejmu sprawował funkcję wiceprzewodniczącego zespołu parlamentarnego Polska-Stany Zjednoczone, grupy bilateralnej Polska-Izrael, a także sekretarza Sejmu RP.

Rok po porażce w przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 roku, zrezygnował z członkostwa w LPR, wycofał się z polityki i zajął się karierą dziennikarską.

W latach 2008-2009 pracował na stanowisku redaktora naczelnego serwisu internetowego Prawy.pl. W 2008 r. założył Fundację Europa Media i został jej prezesem. Działał też w Fundacji Republikańskiej jako wicedyrektor centrum analiz w latach 2011-2012. 

Pod koniec 2012 r. dołączył do Ruchu Narodowego, a na początku kolejnego roku został członkiem rady decyzyjnej tej formacji.  W Ruchu Narodowym czynnie działał do 2019 roku.

W 2014 roku Krzysztof Bosak po raz pierwszy kandydował bez powodzenia na europosła. Z kolei w 2018 r. nieskutecznie kandydował na prezydenta Zielonej Góry..

W 2019 współtworzył koalicję Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, z ramienia której kolejny raz bezskutecznie startował do Parlamentu Europejskiego. Następnie został jednym z liderów federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku dostał się do Sejmu IX kadencji, gdzie został powołany na wiceprzewodniczącego i rzecznika prasowego koła poselskiego Konfederacji.

W 2020 r. kandydował na prezydenta RP, jednak odpadł w pierwszej turze wyborów. 

W grudniu 2022 został wybrany na przewodniczącego koła poselskiego Konfederacji. Na początku 2023 r., obok Sławomira Mentzena, objął funkcję współprzewodniczącego rady liderów Konfederacji. W maju 2023 roku powołano go na pełniącego obowiązki prezesa w Ruchu Narodowym.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy Konfederacji. Wicemarszałek Sejmu X kadencji.

Krzysztof Bosak - kontrowersje

12 grudnia 2023 r. poseł Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone podczas uroczystości w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Bosak z Konfederacji. Prowadzenie posiedzenia przejął marszałek Szymon Hołownia, który wykluczył Grzegorza Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. o zakłócanie obrządku religijnego. Szymon Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało Grzegorza Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku.

Grzegorz Braun został też zawieszony w prawach członka klubu Konfederacji, nałożono także na niego zakaz wystąpień z mównicy sejmowej. Jednak część polityków uznała działania Konfederacji za niewystarczające i domagała się wykluczenia Brauna z klubu Konfederacji. Dodatkowo klub Lewicy złożył wniosek o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu, argumentując, że po incydencie dopuścił Grzegorza Brauna do głosu i umożliwił mu wygłoszenie antysemickiego wystąpienia. Lewica wskazała, że niedostateczna reakcja wicemarszałka Krzysztofa Bosaka na słowa Grzegorza Brauna zmusiła marszałka Szymona Hołownię do przejęcia prowadzenia obrad.

Krzysztof Bosak - życie osobiste

Krzysztof Bosak urodził się w Zielonej Górze, ale obecnie mieszka w Warszawie. Jego matka jest nauczycielką, a ojciec zarządza przedsiębiorstwem poligraficznym.

Krzysztof Bosak ma brata Marka, który pracował jako dyrektor w międzynarodowym przedsiębiorstwie pożyczkowym Vivus.

Krzysztof Bosak w 2020 roku poślubił Karinę Walinowicz - prawniczkę, analityczkę i koordynatorkę Centrum Wolności Religijnej Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Mają dwoje dzieci: Artura Maksymiliana i Daniela Ksawerego.

W czasie trwania V kadencji Sejmu, wystąpił w 6. edycji programu Taniec z Gwiazdami.

W młodości zajmował się głównie sportem - trenował akrobatykę, a także windsurfing. Ma patent sternika jachtowego - pracował jako instruktor żeglarski. Jako młody chłopak należał także do Związku Harcerstwa Polskiego.

Krzysztof Bosak - Wiadomości

Czwartek, 16 maja 2024 (08:17)
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, w drugiej turze spotkaliby się kandydaci Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej - wynika z sondażu United Surveys. Różnice...
Sobota, 27 kwietnia 2024 (10:45)
Samorząd rejonu trockiego na Litwie zdecydował o degradacji statusu polskich szkół. Gimnazjum w Połukniu ma stracić swój samodzielny status. Działania podjęto mimo protestów społecznych i apeli...

Krzysztof Bosak - Wideo

Piątek, 19 kwietnia 2024 (09:36)
Grzegorz Kępka zapytał Krzysztofa Bosaka o nieobecność Grzegorza Brauna na konwencji inaugurującej kampanię Konfederacji do wyborów europejskich. - Był zaproszony, gdyby tylko chciał, byłby jednym...