Toksyny wiszą w powietrzu. Smog da się we znaki w dwóch województwach
Ze złym stanem powietrza muszą liczyć się w niedzielę mieszkańcy powiatów w woj. dolnośląskim i wielkopolskim. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert o smogu łącznie dla czterech powiatów, apelując o rezygnacji z aktywności na zewnątrz. Ostrzeżenia wydał w niedzielę także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, informując o ryzyku gołoledzi na drogach i chodnikach.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w niedzielę w mediach społecznościowych wydało alert o smogu w trzech powiatach województwa dolnośląskiego (lubański, kłodzki i m. Legnica), a także w jednym powiecie w woj. wielkopolskim (krotoszyński).
Poinformowało, że "prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (smog)". "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - ostrzegło RCB.
Pył PM10 jest jednym ze składników smogu. Zawiera m.in. substancje toksyczne. Powstaje jako produkt spalania w piecach i kotłach na paliwa stałe. Smog tworzy się w wyniku mieszania się dymu, pyłów i innych zanieczyszczeń z mgłą lub wilgocią w powietrzu.
Wysokie stężenie PM10 jest wskaźnikiem złej jakości powietrza i może powodować problemy zdrowotne, jak podrażnienie dróg oddechowych, kaszel i zaostrzenie astmy.
Kiedy nadejdzie zmiana pogody? Sprawdź najlepsze prognozy w serwisie Interii
Ślisko na drogach. IMGW ostrzega przed ryzykiem gołoledzi
Ostrzeżenia wydał w niedzielę także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak podaje ryzyko marznących opadów deszczu występuje w pasie od Łodzi do Zamościa. Ostrzeżeniami objęto północną i wschodnią część województwa łódzkiego, południową część woj. mazowieckiego, a także południową i zachodnią część woj. lubelskiego.
Instytut zapowiedział, że na terenach objętych ostrzeżeniami, obserwowane i wciąż prognozowane są słabe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Z kolei w pasie od Radomia do Zamościa obserwowane są lokalne i słabe opady marznącej mżawki.
"Miejscami na drogach i chodnikach może być ślisko! Taka sytuacja może się nad regionem utrzymywać jeszcze przez kilka godzin, dopóki temperatura gruntu nie wzrośnie powyżej 0 st. C" - ostrzegł Instytut.
Wcześniej, do godz. 9:00 w dziesięciu województwach obserwowano występowanie gęstej mgły ograniczającej widzialność lokalnie nawet do 100 m.
Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Instytut zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.
Ta apka mówi, kiedy spadnie śnieg - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!











