Nawrocki o kryzysie wymiaru sprawiedliwości. "Trzeba się odciąć"
- Żyjemy w sytuacji, w której obywatele nie wiedzą już, który wyrok sądu obowiązuje, a który nie - stwierdził Karol Nawrocki, odpowiadając na pytanie o wymiar sprawiedliwości w kraju. Zdaniem kandydata na prezydenta trzeba to naprawić i "odciąć, niezależnie od tego, co wydarzyło się w przeszłości". - Obywatele są zdezorientowani tym, co się dzieje w Polsce - dodał.

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, w niedzielę wieczorem spotkał się z mieszkańcami Wejherowa w woj. pomorskim i odpowiadał na ich pytania.
Jedno z nich dotyczyło polskiego wymiaru sprawiedliwości. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził, że każdego dnia łamany jest art. 7 konstytucji, mówiący o tym, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Wybory prezydenckie. Nawrocki mówił o łamaniu prawa. "Obywatele nie wiedzą"
- Żyjemy w sytuacji, w której obywatele nie wiedzą już, który wyrok sądu obowiązuje, który nie obowiązuje. Kto wyrok sądu może wydać, kto nie może wydać - powiedział Karol Nawrocki.
Jego zdaniem, "wymiar sprawiedliwości jest w przerażającym chaosie". Dodał, że nie było gorszego okresu w polskim wymiarze sprawiedliwości niż 2024 rok i początek bieżącego roku.
Prezes IPN zwracając się do swoich wyborców powiedział, że należy "usiąść i to naprawić, odciąć - niezależnie od tego, co się wydarzyło w przeszłości". Zapewnił, że jeśli zostanie prezydentem, to w 2025 roku wymiar sprawiedliwości zostanie naprawiony "bez emocji partyjnej i cezury kolejnych rządów". - Polski wymiar sprawiedliwości po prostu trzeba naprawić, bo obywatele są zdezorientowani tym, co się dzieje w Polsce - stwierdził.
Nawrocki był pytany również o polskie stocznie. Powiedział, że najgorsze czasy radykalnego liberalizmu sprawiły, że wiele z nich zostało zamkniętych, natomiast u naszych zachodnich sąsiadów, stocznie nadal się rozwijały. Dodał, że wówczas wielu polskich stoczniowców straciło pracę i nie mieli oni szans na to, aby wejść na rynek w innych sektorach życia gospodarczego.
Kandydat na prezydenta zaznaczył, że jest zwolennikiem tezy, że potencjały Morza Bałtyckiego i polskich stoczni nie zostały w pełni wykorzystane. - Stoją przed nami kolejne wyzwania rozwoju przemysłu stoczniowego i powrotu do wielkości polskich stoczni - powiedział.
Wybory prezydenckie. Nawrocki wspomniał o bezpieczeństwie Polski. Nawiązał do USA
Nawrocki w trakcie swojego wystąpienia przypomniał to, o czym mówił na poprzednich spotkaniach z mieszkańcami m.in. na temat przeprowadzenia referendum w sprawie Zielonego Ładu czy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W sobotę kandydat na prezydenta, oceniając inicjatywę proponowaną przez Unię Europejską zaznaczył, że jest to "zagrożenie dla przyszłości Polski".
- Gdy uznacie, żebym został prezydentem, to skorzystam z art. 125 polskiej konstytucji, który daje prezydentowi zarządzić referendum (...). W sprawie Zielonego Ładu powinni wypowiedzieć się wszyscy obywatele - zwrócił się do zebranych w Białogardzie zwolenników, dodając przy tym, że "kandydat obywatelski to zapewni".
Nawrocki mówił także o dążeniu do budowy 300-tysięcznej armii. Przy tym temacie podkreślił, że "nie możemy pozwolić sobie na to, aby odwracać sojusze w sposób nieprzemyślany i w sposób tylko partyjny, które dają nam poczucie bezpieczeństwa". Podkreślił, że sojusznicy bronią tylko tych, którzy sami potrafią się bronić. Jego zdaniem gwarancją naszego bezpieczeństwa międzynarodowego są Sojusz Północnoatlantycki i współpraca ze Stanami Zjednoczonymi.
- W poniedziałek Donald Trump wchodzi do Białego Domu, a Polska w Unii Europejskiej stać się musi liderem relacji w Unii Europejskiej z Waszyngtonem i ze Stanami Zjednoczonymi - stwierdził kandydat na prezydenta.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej)
- Katarzyna Cichos (kandydatka bezpartyjna)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Karol Nawrocki (kandydat PiS)
- Piotr Szumlewicz (kandydat bezpartyjny)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Adrian Zandberg (Partia Razem)
Najnowsze informacje i sondaże można sprawdzić w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!