Nowe informacje ws. debaty w Końskich. Odpowiedzi ze sztabów
Podtrzymujemy chęć udziału Karola Nawrockiego w debacie. Jednocześnie podkreślamy, że debata powinna być prowadzona przez przedstawicieli 5 stacji telewizyjnych: Telewizji Polskiej w likwidacji, TVN, Polsat, TV Republika oraz wPolsce24 - napisał w oświadczeniu przesłanym do TVP sztab Karola Nawrockiego, kandydata PiS na prezydenta. Sztab Rafała Trzaskowskiego podtrzymuje gotowość do udziału w debacie telewizyjnej.

"Odpowiadając na pismo w sprawie zasad przeprowadzania 'Debaty Przedwyborczej 2025' w dniu 11.04.2025 roku, podtrzymujemy chęć udziału Karola Nawrockiego w debacie" - wskazuje sztab Nawrockiego.
"Jednocześnie podkreślamy, że debata powinna być prowadzona przez przedstawicieli 5 stacji telewizyjnych: Telewizji Polskiej w likwidacji, TVN, Polsat, TV Republika oraz wPolsce24. Jesteśmy gotowi do rozmów na temat organizacji takiego wydarzenia" - dodano.
W osobnym wpisie w mediach społecznościowych szef sztabu Nawrockiego, Paweł Szefernaker, podtrzymał gotowość kandydata PiS do debaty, lecz stwierdził, że pierwotnie zaproponowana formuła debaty "wyklucza miliony Polaków".
"Chcemy debaty 5 telewizji! Nikogo nie wykluczamy! Chcemy debaty fair play!" - przekazał.
Końskie. Debata przed wyborami prezydenckimi. Karol Nawrocki chce udziału kolejnych telewizji
Przypomnijmy, że kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski w środę opublikował nagranie na X (dawniej Twitter), w którym zaproponował Karolowi Nawrockiemu debatę w najbliższy piątek, 11 kwietnia, w Końskich (woj. świętokrzyskie) o godzinie 20.
Gotowość do zorganizowania starcia wyraziły telewizja Polsat, TVN oraz TVP.
Nawrocki po kilku godzinach odpowiedział, że jest gotowy do debaty. Postawił jednak warunek - w debacie udział mają wziąć wszystkie telewizje informacyjne.
Piotr Witwicki: Jesteśmy tam dla naszych widzów
O tym, jaką ostateczną formę przyjmie piątkowa debata, mówi Piotr Witwicki, Dyrektor Pionu Informacji i Publicystyki Telewizji Polsat i redaktor naczelny Interii.
- Nie ma na chwilę obecną - ale to za pięć minut może się zmienić - ostatecznej zgody sztabów. My jako Telewizja Polsat uważamy, że to sztaby powinny się porozumieć. Na dobrą sprawę nie wiemy, czy w ostatniej chwili jednak Karol Nawrocki nie pojawi się i debata się nie odbędzie. Jesteśmy tam dla naszych widzów. To oni chcieliby zobaczyć taką dyskusję, w związku z tym nie odstępujemy od tego - podkreśla Piotr Witwicki.
- Jesteśmy przygotowani. Trzymamy kciuki, bardzo chcemy, żeby to była debata, w której weźmie udział obydwu kandydatów - dodaje.
A jeśli zjawi jedynie Rafał Trzaskowski? - Mam nadzieję, przekonanie graniczące z pewnością, że jednak pojawi się obydwu kandydatów i ta debata się odbędzie - wskazuje Witwicki.
Dziennikarzami wyznaczonymi przez stacje do moderowania dyskusji oprócz Piotra Witwickiego, są Joanna Dunikowska-Paź (TVP) i Grzegorz Kajdanowicz (TVN24).
- Nie było żadnej rozmowy z którymkolwiek ze sztabów na temat tego, jacy dziennikarze mieliby być. Zawsze było tak, że to jednak telewizje wyznaczają swoich dziennikarzy. Trudno mi sobie wyobrazić, żebyśmy konsultowali z politykami, jacy dziennikarze mają zadawać im pytania. Proponowani dziennikarze są powszechnie znani raczej trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktoś protestował - podsumowuje redaktor naczelny Interii.
Wybory prezydenckie 2025. Zasady przeprowadzania "Debaty Przedwyborczej"
Zasady debaty:
Miejsce debaty: Końskie
Czas debaty: około 90 minut
Tytuł debaty: Debata przedwyborcza 2025
Emisja debaty live: TVP1, TVP Info, TVN 24, Polsat News i POLSAT NEWS POLITYKA
Bloki tematyczne:
Bezpieczeństwo
Polityka zagraniczna
Gospodarka
Układ debaty: W każdej części każdy z trzech dziennikarzy zada po dwa pytania identycznej treści obu kandydatom. czas pytania 30 sek. Czas na odpowiedź - 1 minuta. Kolejność odpowiedzi będzie wylosowana.
W każdym bloku tematycznym po odpowiedzi na pytania dziennikarzy kandydaci będą mogli zadać kontrkandydatowi po jednym pytaniu. Czas na pytanie - 30 sek. Czas na odpowiedź - 1 minuta. Czas na ripostę - 30 sek. Kto pierwszy będzie zadawał pytanie wzajemne - zdecyduje losowanie.
Po trzech blokach tematycznych proponujemy rundę pytań wzajemnych. Każdy z kandydatów na Urząd Prezydenta RP będzie mógł zadać kontrkandydatowi po trzy pytania. Czas na pytanie 30 sek. Czas na odpowiedź - 1 minuta. Czas na ripostę - 30 sek. Kolejność zadawania pytań wzajemnych - o tym zadecyduje losowanie.
Na zakończenie debaty każdy z kandydatów ma 2 minuty na podsumowanie swojego wystąpienia tzw. swobodną wypowiedź. Pytania nie będą znane kandydatom, oraz ich pełnomocnikom przed debatą. Czas wypowiedzi kandydatów będzie mierzony i wizualizowany. Koniec czasu wypowiedzi będzie sygnalizowany "gongiem" - efektem audio.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
Romuald Starosielec (kandydat Ruchu Naprawy Polski)
Paweł Tanajno (kandydat partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców)
Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
Adrian Zandberg (kandydat Razem)
____
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!