Wybory prezydenckie 2025. Kto startuje? Lista kandydatów
18 maja 2025 roku w Polsce odbędą się wybory prezydenckie. Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy zakończy się oficjalnie 6 sierpnia. Kandydaci na prezydenta ogłosili już swoje starty. Ich lista to obecnie siedem nazwisk. Kto startuje w wyborach prezydenckich 2025? Przedstawiamy wszystkich kandydatów.
Do tej pory swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich 2025 potwierdzili: Magdalena Biejat, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski i Marek Woch.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów: Magdalena Biejat (Lewica)
Magdalena Biejat rozpoczęła karierę zawodową jako tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej. Po latach związała się jednak z działalnością społeczną i polityczną.
Urodziła się w Warszawie. Ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie w Grenadzie w 2006 roku oraz studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi organizowane przez Collegium Civitas w Warszawie i Instytut Studiów Politycznych PAN w 2007 roku.
Biejat w 2015 roku wstąpiła do Partii Razem. W wyborach w 2019 uzyskała mandat poselski, startując z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu warszawskim i otrzymując ponad 19 tys. głosów. Została członkinią sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz wiceprzewodniczącą klubu parlamentarnego Lewicy. W listopadzie 2022 Magdalena Biejat i Adrian Zandberg zostali współprzewodniczącymi Lewicy Razem.
W wyborach parlamentarnych 2023 z powodzeniem startowała do Senatu. W izbie tej otrzymała stanowisko wicemarszałek. W 2024 roku Biejat wystąpiła z szeregów Partii Razem. Pod koniec tego samego roku Rada Krajowa Nowej Lewicy ogłosiła, że Magdalena Biejat jest kandydatką ugrupowania w wyborach prezydenckich 2025.
Jak do tej pory to jedyna kobieta ubiegająca się o fotel prezydencki w nadchodzącym głosowaniu. Prywatnie żona i matka dwojga dzieci.
Kto startuje w wyborach 2025? Wśród kandydatów Szymon Hołownia
Początki politycznej kariery Szymona Hołowni to start w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Wcześniej angażował się w działalność społeczną. Założył fundację Kasisi, która prowadzi dom dziecka w Zambii oraz powołał fundację Dobra Fabryka, zajmującą się pomocą mieszkańcom państw w Afryce, Azji i Europie.
W 2020 roku Hołownia startował jako kandydat bezpartyjny i uzyskał trzecie miejsce z wynikiem 2 693 397 głosów (13,87 procent). Po przegranej w wyborach założył ugrupowanie Polska 2050, które z powodzeniem dostało się do Sejmu w 2023 roku.
Obecnie Szymon Hołownia pełni funkcję marszałka Sejmu. Polityk ma 48 lat i urodził się w 1976 roku w Białymstoku. Tam skończył szkołę średnią, a następnie przez pięć lat studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, ale nie uzyskał tytułu magistra. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz i prezenter telewizyjny. Między 1997 a 2019 rokiem związany był z takimi tytułami, jak "Gazeta Wyborcza", "Newsweek", "Rzeczpospolita", "Wprost" czy "Tygodnik Powszechny". Od 2008 do 2019 roku, przez 12 edycji, wraz z Marcinem Prokopem prowadził program "Mam talent!", który przyniósł mu sporą popularność.
W programie wyborczym Hołownia pisze o niezależności od nacisków politycznych, od premierów czy partyjnych szefów. Prywatnie Szymon Hołownia jest mężem Urszuli, oficera Wojska Polskiego i pilotki myśliwca MiG-29, z którą ma dwie córki.
Marek Jakubiak - kandydat w wyborach prezydenckich 2025
Na liście kandydatów na prezydenta startujących w 2025 roku jest także Marek Jakubiak. 65-letni polityk reprezentuje Wolnych Republikanów. Jakubiak próbował swoich sił już podczas poprzednich wyborów prezydenckich w 2020 roku. Uzyskał wówczas 0,17 proc. głosów. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2023 roku startował z list Prawa i Sprawiedliwości, uzyskując mandat poselski. To jego druga kadencja w parlamencie. W 2015 roku startował z list Kukiz'15. W 2018 roku był kandydatem na prezydenta Warszawy.
Zdaniem Marka Jakubiaka Polska podupada, dlatego też postanowił startować w wyborach prezydenckich 2025. Jakubiak obiecuje, że jest gotów wziąć odpowiedzialność za losy Polski, choć zapowiada jednocześnie, że "dla niektórych to nie będą łatwe losy". Kandydat na prezydenta reprezentujący Wolnych Republikanów jest nie tylko politykiem. Oprócz aktywności politycznej, jest rozpoznawalną postacią w świecie biznesu, szczególnie w branży piwowarskiej.
Sławomir Mentzen. Kandydat Konfederacji w wyborach 2025
Sławomir Mentzen to najmłodszy kandydat na prezydenta (38 lat). Pochodzi z Torunia i od kilku lat jest między innymi właścicielem kancelarii podatkowej, a także lokalu gastronomicznego zlokalizowanego w centrum toruńskiej starówki.
Kandydat na prezydenta Konfederacji w 2015 roku tytuł uzyskał doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2007 roku wstąpił do Unii Polityki Realnej, gdzie przez dwa lata był prezesem partyjnego oddziału. W 2017 roku został wiceprezesem ugrupowania. W 2023 roku wraz z Krzysztofem Bosakiem został współprzewodniczącym rady liderów Konfederacji. W 2018 roku bez powodzenia ubiegał się o fotel prezydenta Torunia. W 2023 roku Mentzen uzyskał mandat poselski z okręgu warszawskiego.
Jego główne hasło to silna i bogata Polska. Mentzen na jednym ze spotkań z mieszkańcami Sulechowa przekonywał, że "za 10 lat Polska może być najlepszym miejscem w Unii Europejskiej do życia". Wskazywał na silną armię, mocną gospodarkę oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Prywatnie poseł jest mężem i ojcem trojga dzieci.
Kandydaci na prezydenta 2025: Karol Nawrocki (PiS)
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, historyk. Karol Nawrocki będzie kandydatem popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Ma 41 lat, nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości ani żadnej innej partii, bo prezesowi IPN zabrania tego ustawa. PiS przedstawia go więc jako kandydata obywatelskiego. Karol Nawrocki urodził się w 1983 roku w Gdańsku. Od 2013 roku jest doktorem nauk humanistycznych. Skończył studia podyplomowe na Politechnice Gdańskiej na kierunku International MBA in Strategy, Programme and Project Management.
Karol Nawrocki może pochwalić się osiągnięciami sportowymi. Jako bokser na początku lat dwutysięcznych zdobył Puchar Polski juniorów w kategorii 91 kg, był także piłkarzem drużyny Ex Siedlce Gdańsk. Nawrocki pochodzi z robotniczej dzielnicy Siedlce w Gdańsku. Jego ojciec z zawodu był tokarzem i w latach 80. był członkiem Solidarności. Podczas konwencji wyborczej Karol Nawrocki obiecywał zajęcie się kwestiami bezpieczeństwa oraz praworządnością po ewentualnej wygranej.
Pierwsza obietnica wyborcza kandydata na prezydenta to "uwolnienie ciężko pracujących Polaków od podatków za wypracowane nadgodziny". Prywatnie Nawrocki jest mężem i ojcem trojga dzieci.
Kandydaci na prezydenta: Rafał Trzaskowski (PO)
Kolejny kandydat na prezydenta to Rafał Trzaskowski. Ten W 2020 roku walczył w wyścigu o prezydenturę i zdobył ponad 10 mln głosów, to jednak nie wystarczyło do zwycięstwa i Trzaskowski przegrał z Andrzejem Dudą. Prezydent miasta stołecznego Warszawy to doktor nauk politycznych, wykładowca akademicki, który na różnych szczeblach polityki zaangażowany jest od ponad 20 lat. Uzyskał mandat eurodeputowanego w wyborach w 2009 roku. Był szefem sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz, kiedy kandydowała w wyborach na drugą kadencję prezydenta Warszawy. Kandydat na prezydenta chwali się znajomością pięciu języków obcych.
Rafał Trzaskowski w rządzie Donalda Tuska przez 10 miesięcy był ministrem administracji i cyfryzacji. W 2014 roku, w rządzie Ewy Kopacz, był sekretarzem stanu w resorcie spraw zagranicznych. W wyborach w 2015 roku uzyskał mandat posła. W 2018 roku został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. Wygrał w pierwszej turze, uzyskując ponad 56 procent głosów. Prywatnie 52-letni Trzaskowski jest mężem i ojcem dwojga dzieci.
Kandydaci na prezydenta: Marek Woch proponuje zmianę ustroju politycznego
Kandydat na prezydenta, który chce zrewolucjonizować polski ustrój polityczny to z kolei Marek Woch. To przewodniczący (od października 2024 roku) Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy". 45-letni kandydat jest doktorem nauk prawnych, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. W swojej karierze zawodowej Woch pełnił funkcję zastępcy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, gdzie zajmował się kwestiami łączenia świata nauki i biznesu.
Marek Woch proponuje przekształcenie obecnego systemu parlamentarnego na prezydencko-parlamentarny. Kandydat chce zwiększenia roli prezydenta, co według Wocha ma przyczynić się do większej przejrzystości i efektywności władzy. "Bezpartyjni i Samorządowcy" podkreślają, że taka zmiana mogłaby rozwiać wątpliwości wokół urzędu prezydenta.
Kandydat postuluje także utworzenie Polskiej Gwardii Narodowej. Ta miałaby odpowiadać za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju i być pod bezpośrednim nadzorem prezydenta, co miałoby zapewnić jej skuteczność.