Nowy sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu. Zacięty wyścig o prezydenturę
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, w drugiej turze znaleźliby się Rafał Trzaskowski (35,7 proc.) i Karol Nawrocki (26,2 proc.) - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Trzecie miejsce przypadłoby Szymonowi Hołowni.
Z sondażu zrealizowanego dla "Wydarzeń" Polsatu na grupie 1000 dorosłych osób wynika, że frekwencja w wyborach wyniosłaby 67,6 proc.
Pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrałby kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy mógłby liczyć na 35,7 proc. poparcie. Jego kontrkandydatem w II turze zostałby wspierany przez PiS Karol Nawrocki, którego wskazało 26,2 proc. badanych.
Wybory prezydenckie. Sondaż dla "Wydarzeń" Polsatu
Na podium pierwszej tury znalazło się miejsce dla marszałka Sejmu Szymona Hołowni, na którego głos oddałoby 10,1 proc. wyborców. Z kolei Sławomir Mentzen mógłby liczyć na 9,6 proc. poparcia.
Kandydatkę Lewicy Magdalenę Biejat wskazało 6,1 proc. badanych. Z kolei Marka Jakubiaka z Wolnych Republikanów - 1,6 proc. Nikt nie wskazał na Piotra Szumlewicza. Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 10,8 proc. badanych.
Kobiety chętniej głosowałyby na Rafała Trzaskowskiego (39 proc.), drugie miejsce zająłby prezes IPN (20 proc.), a trzecie Szymon Hołownia (12 proc.). Wśród mężczyzn Karol Nawrocki dostałby 34 proc., kandydat KO 32 proc., a Sławomir Mentzen 13 proc.
Rafał Trzaskowski może liczyć na największe poparcie w większości grup wiekowych. Przegrywa jedynie w grupie 40-49 (20 proc.). Co ciekawe, w tym przedziale wygrywa Szymon Hołownia (27 proc.) przed Karolem Nawrockim (25 proc.).
Kandydat Koalicji Obywatelskiej dominuje w miastach powyżej 250 tys. mieszkańców, uzyskując aż 63 proc. wskazań. Karol Nawrocki w tej grupie dostał jedynie 10 proc. Prezes IPN wygrałby na wsiach oraz w miastach średniej wielkości, ale jego przewaga nad politykiem KO jest tam kilkupunktowa.
Wybory prezydenckie. Nowy sondaż, jak rozkładają się wyniki?
Karol Nawrocki ma zdecydowanie większe poparcie od Trzaskowskiego wśród wyborców z wykształceniem podstawowym lub zawodowym (45 proc. do 13 proc.).
W grupie osób z wykształceniem średnim i policealnym zwyciężyłby kandydat KO (36 proc. do 23 proc.). Wyborcy z wyższym wykształceniem również wybraliby Trzaskowskiego (59 proc. do 12 proc.).
Siłą prezydenta Warszawy jest umiejętność przyciągania sympatyków innych ugrupowań. W pierwszej turze zagłosowałoby na niego 53 proc. osób głosujących w 2023 roku na Nową Lewicę, 35 proc. wyborców Trzeciej Drogi, a nawet 9 proc. wspierających Konfederację.
Badanie zostało zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Swoją kandydaturę w wyborach na prezydenta Polski zapowiedzieli dotychczas:
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
- Karol Nawrocki (kandydat PiS)
- Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!