Prezes PiS nie wystąpi na konwencji Nawrockiego. "To show kandydata"
Na konwencji programowej Karola Nawrockiego ma nie być przemówień polityków Prawa i Sprawiedliwości, w tym także prezesa Jarosława Kaczyńskiego - dowiaduje się Interia. Przed wystąpieniem kandydata na prezydenta głos zabiorą za to ludzie spoza polityki.

Konwencja programowa Karola Nawrockiego odbędzie się w niedzielę 2 marca w podwarszawskich Szeligach. Znajduje się tam duża hala widowiskowa, w której już wcześniej odbywały się konwencje PiS.
Niedzielne wydarzenie ma otworzyć nowy etap kampanii kandydata popieranego przez PiS i pozwolić mu przejść do ofensywy. Ta jest, zdaniem polityków PiS, konieczna, by przeciąć spekulacje mówiące o tym, że do drugiej tury może zamiast Nawrockiego wejść Sławomir Mentzen, który w ostatnich sondażach notuje duże wzrosty.
Wbrew pojawiającym się wcześniej w mediach informacjom podczas konwencji nie będzie przemówień polityków PiS, w tym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dlaczego? Bo, jak przekonują sztabowcy, ma to być "show kandydata obywatelskiego", a nie polityków.
- Najważniejsi politycy PiS będą na sali, ale nie będą przemawiać, bo dlaczego mieliby to robić? To konwencja programowa Karola Nawrockiego. Przypominam, że podczas konwencji programowej Andrzeja Dudy w 2015 roku Jarosław Kaczyński też nie przemawiał. Andrzej sam prezentował swój program - mówi nam jeden ze sztabowców, bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie konwencji.
Co prawda przemówień polityków ma nie być, ale są planowane wystąpienia osób spoza polityki. W imieniu komitetu honorowego, popierającego Karola Nawrockiego głos zabierze prawdopodobnie prof. Andrzej Nowak. Wystąpienie ma mieć także m.in. szef "Solidarności" Piotr Duda.
Konwencja czy konferencja programowa Karola Nawrockiego?
Wcześniej media donosiły, że podczas konwencji odbędzie się szereg debat programowych. Z naszych informacji wynika, że taki pomysł pojawił się co prawda na wstępnym etapie planowania konwencji, ale szybko z niego zrezygnowano na rzecz klasycznej konwencji wyborczej.
Politycy PiS celowo od wielu dni mówią, że niedzielne wydarzenie ma być "konferencją programową", a nie konwencją, bo obawiają się porównań do dużej konwencji Andrzeja Dudy z 7 lutego 2015 roku. Wtedy w hali ATM w Warszawie zebrało się prawie trzy tysiące osób, a cała konwencja miała duży rozmach i była zrobiona w amerykańskim stylu.
- Niedzielne wydarzenie będzie w stylu normalnej konwencji wyborczej, w obrazku będzie wyglądać zapewne ładnie, mimo tego, że robimy wszystko dość oszczędnie - zapowiada polityk ze sztabu Karola Nawrockiego.
Konwencja programowa. Karol Nawrocki pokaże program wyborczy
Sztabowcy podkreślają też ciągle, że niedzielna konwencja ma być programowa i nawiązywać raczej do drugiej konwencji Andrzeja Dudy z 28 lutego 2015, gdy w warszawskiej hali Expo przedstawiał cztery filary swojego programu: rodzina, praca, bezpieczeństwo, dialog.
To tam po raz pierwszy padł pomysł przyznania rodzicom 500 złotych na każde drugie dziecko i podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy zł. Kandydat powtórzył też zgłoszoną wcześniej obietnicę obniżenia wieku emerytalnego. Część ogłoszonych wtedy postulatów stała się później elementami programu wyborczego PiS w kampanii parlamentarnej w 2015 roku.
Karol Nawrocki ma w niedzielę zaprezentować program, który nawiąże do jego objazdu po Polsce i do tego, co usłyszał podczas rozmów z ludźmi. Jak wyliczyli sztabowcy w ostatnim czasie, ich kandydat odwiedził ponad 160 powiatów i miał ponad 200 spotkań. Kamila Baranowska
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
- Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
- Marcin Bugajski (politolog)
- Kamil Całek (działacz społeczny polityczny i sportowy)
- Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna)
- Jolanta Duda (finansistka)
- Sławomir Grzywa (kandydat ugrupowania Sami Swoi)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Dawid Jackiewicz (kandydat niezależny)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Dominika Jasińska (kandydatka niezależna)
- Jan Kubań (prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego)
- Wiesław Lewicki (kandydat Normalnego Kraju)
- Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
- Eugeniusz Maciejewski (prezes partii PIAST - Jedność Myśli Europejskich Narodów)
- Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
- Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
- Wojciech Papis (kandydat Bezpartyjnych)
- Włodzimierz Rynkowski (przewodniczący partii Związek Słowiański)
- Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
- Aldona Skirgiełło (kandydatka Samoobrony)
- Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
- Romuald Starosielec (kandydat Ruchu Naprawy Polski)
- Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny, przewodniczącego Związkowej Alternatywy)
- Paweł Tanajno (kandydat partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców)
- Krzysztof Tołwiński (kandydata partii Front, b. poseł PiS i b. wiceminister skarbu państwa)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
- Adrian Zandberg (kandydat Razem)