Polskie wybory zagrożone? Analitycy wskazują na Rosję

Aleksandra Czurczak

Oprac.: Aleksandra Czurczak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Hahaha
haha
Lubię to
like
783
Udostępnij

Hakerzy powiązani z Kremlem mogą zakłócić wybory prezydenckie w Polsce - ostrzega we wtorkowym wydaniu "Rzeczypospolita". Jak wskazują analitycy zajmującej się cyberbezpieczeństwem izraelskiej firmy Check Point Software "rumuński scenariusz" może powtórzyć się również w naszym kraju.

Wybory prezydenckie. Rosyjscy hakerzy zaatakują Polskę?
Wybory prezydenckie. Rosyjscy hakerzy zaatakują Polskę?Wojciech StróżykReporter

Eksperci przekonują o obserwacji wzmożonej aktywności hakerów powiązanych z Rosją. W rozmowie z "RP" wskazują na grupy APT i NoName podejmujące "działania dezinformacyjne, wykorzystujące podziały społeczne, aby podważyć poparcie dla Ukrainy i kształtować opinię publiczną".

"Atak ma zakłócić prawidłowy demokratyczny proces majowych wyborów. Celem byliby też dziennikarze, aktywiści i lobbyści" - napisano w dzienniku.

Jak wyjaśniono w raporcie, "hakerzy mają wykorzystywać inżynierię społeczną, phishing i złośliwe oprogramowanie do zbierania danych, by dyskredytować osoby zaufania publicznego".

Wybory prezydenckie w Polsce zagrożone? Analitycy wskazują na Rosję

"Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point Software w Polsce, tłumaczy, że dezinformacja ma doprowadzić do spadku wiary w uczciwość wyborów" - napisano. "A to wpływa na negatywne odczucia wobec systemu politycznego, w którym funkcjonuje dana grupa wyborców" - ocenił Głażewski, cytowany w artykule.

Wyjaśniono, że "zanim hakerzy zaatakują Polskę, fachowcy spodziewają się prób manipulacji opinią publiczną w Niemczech podczas kampanii przed lutowymi wyborami do Bundestagu".

"Niepokoi zawarty właśnie sojusz rosyjskich hakerów z NoName z francuską grupą Hackers Squad (obie dokonały już cyberataków dezinformacyjnych m.in. na Litwę i Włochy)" - napisano.

Cyberataki dezinformacyjne. Jesteśmy na fali wznoszącej

"Największym zagrożeniem ma być jednak grupa APT. To ona w czerwcu 2024 roku rozpowszechniała przed wyborami w USA fałszywe wideo z deepfake'ami przedstawiającymi polityków. Wykorzystała na platformie X i Facebooku algorytmy, by dotrzeć do określonych grup wyborców" - czytamy w artykule.

Przytoczono opinię analityka laboratorium antywirusowego Eset Beniamina Szczepankiewicza, który wyjaśnił, że "liczba cyberataków w Polsce jest na fali wznoszącej i ten trend będzie się utrzymywał". "A nasz kraj - pod tym względem - zajmuje już drugie miejsce na świecie" - czytamy w artykule.

Jak zaznaczono w dzienniku, "wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapewnia, że 'podejmowane są działania mające zapewnić cyberbezpieczeństwo zbliżających się wyborów prezydenckich'".

Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Trump podpisał pierwsze dokumenty
      Trump podpisał pierwsze dokumentyPOOL / AFPAFP
      Przejdź na