Bundestag - historia
Bundestag działa od 7 września 1949 r. Wcześniej, w latach 1816-1866 funkcjonował jako zgromadzenie przedstawicielskie Związku Niemieckiego, składające się z delegowanych przedstawicieli wolnych miast niemieckich i szlachty.
Bundestag - skład
Bundestag wybierany jest co cztery lata w wyborach powszechnych, tajnych i wolnych, na podstawie ordynacji mieszanej. Połowa mandatów przydzielana jest proporcjonalnie do głosów na listy partyjne, a druga połowa w jednomandatowych okręgach w głosowaniu większościowym (Erststimme).
Nadmiarowe mandaty (Überhangmandate) od 2013 r. równoważone są mandatami wyrównawczymi (Ausgleichsmandate). W 2021 r. Bundestag liczył 736 posłów. W marcu 2023 r. przyjęta została uchwała, na mocy której w kolejnych kadencjach Bundestag ma liczyć 630 posłów.
Podział mandatów w Bundestagu w 2021 roku: SPD - 206, CDU/CSU - 197, Zieloni - 118, FDP - 92, AfD - 83, Lewica - 39, SSW - 1. Posłowie tworzą frakcje, a członkowie niezrzeszeni w partiach nazywani są hospitantami.
Bundestag - uprawnienia
Bundestag pełni funkcje legislacyjne, kreacyjne i kontrolne. Proces legislacyjny rozpoczyna się od inicjatywy ustawodawczej zgłaszanej przez rząd federalny, posłów lub Bundesrat.
Projekty ustaw są opracowywane w komisjach, a następnie trzykrotnie poddawane debacie na plenum. Bundestag wybiera Kanclerza Federalnego, współuczestniczy w wyborze Prezydenta Federalnego oraz mianuje osoby na stanowiska, takie jak: sędziowie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego czy Federalny Pełnomocnik ds. Ochrony Danych.
Jedno z głównych zadań Bundestagu to kontrola rządu, która jest realizowana poprzez interpelacje, zapytania pisemne i komisje śledcze. Posłowie posiadają wolny mandat, co oznacza, że są niezależni od frakcji i odpowiadają jedynie przed własnym sumieniem, szczególnie w sprawach takich jak misje wojskowe czy decyzje o siedzibie rządu.
Bundestag - dieta poselska
Posłowie Bundestagu otrzymują miesięczną dietę w wysokości około 10 000 euro (stan na 2021 r.) oraz wolny od podatku ryczałt na wydatki przeznaczone na utrzymanie biura w okręgu i drugie mieszkanie w Berlinie.
Dodatkowo otrzymują środki na wynagrodzenie asystentów i pracowników biurowych, dostęp do wyposażonych biur oraz bezpłatne środki komunikacji w całym kraju.
Bundestag - przewodniczący
Przewodniczący Bundestagu jako najwyższy przedstawiciel parlamentu. Zajmuje drugie miejsce w hierarchii protokolarnej Niemiec za Prezydentem Federalnym. Od 26 października 2021 r. przewodniczącą Bundestagu jest Bärbel Bas z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD).
Bundestag - siedziba i zwiedzanie
Siedzibą niemieckiego parlamentu Bundestagu jest historyczny gmach Reichstagu w centrum Berlina. Ze swoją charakterystyczną kopułą budynek należy do najbardziej znanych atrakcji turystycznych stolicy Niemiec. To właśnie w gmachu Reichstagu, według ustalonego porządku, odbywają się debaty, konsultacje i głosowania nad projektami ustaw.
Zwiedzanie Bundestagu jest możliwe i jest bezpłatne. Wymaga jedynie wcześniejszej rejestracji. Można zwiedzać taras na dachu Bundestagu. Do zwiedzania dopuszczona jest także szklana kopuła Reichstagu.