Reklama

Polska

Czwartek, 5 października 2023 (10:28)AktualizacjaWtorek, 31 października 2023 (12:09)

Polska (Rzeczpospolita Polska, RP) jest republiką parlamentarną, która leży w Europie Środkowej. To dziewiąte pod względem wielkości państwo w Europie. Graniczy z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami oraz Niemcami. Hymnem polski jest "Mazurek Dąbrowskiego". Językiem urzędowym w Polsce jest język polski, należący do gałęzi słowiańskiej. Waluta obowiązująca na ternie RP to złoty polski (PLN). Kraj od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej, a od 21 grudnia 2007 znajduje się w strefie Schengen. Największą wspólnotą religijną w kraju jest kościół katolicki, a w obrządku rzymskokatolickim ochrzczona jest zdecydowana większość Polaków. Największe przedsiębiorstwa polskie tom.in. Grupa PZU, PKO Bank Polski, PKN Orlen. Większość PKB generują jednak małe i średnie przedsiębiorstwa.

Polska flaga, a w tle panorama stolicy Polski, Warszawy
Polska flaga, a w tle panorama stolicy Polski, Warszawy/Piotr Molecki/East News

Polska

  • Stolica:Warszawa
  • Powierzchnia:312 696 km²
  • Ludność:37,698 miliona osób

Polska - skąd wzięła się nazwa kraju?

Polska swoją nazwę wzięła od plemienia Polan, które zamieszkiwało tereny dzisiejszej Wielkopolski. Określenia "Polska" zaczęto używać od około XI wieku. 

Inne nazwy, którymi do dzisiaj posługują się niektóre państwa (Lechia, Lehce, Lach, Lengyel), pochodzą od nazwy plemienia Lędzian. Mieszkali oni na dzisiejszych terenach południowo-wschodniej Polski.

Polska - klimat i położenie geograficzne

Polska leży w środkowoeuropejskiej strefie czasowej. Klimat, który panuje w kraju, jest umiarkowany ciepły przejściowy. Zima trwająca od grudnia do marca jest dosyć chłodna, a lato - rozpoczynające się w czerwcu - gorące.

Polskę zalicza się do krajów, gdzie dominują niziny. Środowisko przyrodnicze jest niezwykle urozmaicone. Północna granica kraju biegnie wzdłuż Morza Bałtyckiego. W głębi kraju znajdują się: malownicze Pojezierze Mazurskie, niziny i wyżyny. Najdłuższą rzeką w Polsce jest Wisła

Na terenie Polski znajdują się trzy pasma górskie: Sudety, Góry Świętokrzyskie i Karpaty wraz z najwyższym szczytem w kraju - Rysami.

Polska - historia

Państwo polskie ukształtowało się w połowie X wieku. Pierwszą ważną historycznie datą dla dziejów Polski był chrzest Mieszka I w 966 roku i przyjęcie przez kraj chrześcijaństwa. W 1025 roku powstało Królestwo Polskie. Na jego czele stanął syn Mieszka I - Bolesław Chrobry.

Kolejną ważną datą dla Polski było podpisanie porozumienia w 1385 roku w Krewie z Wielkim Księstwem Litewskim.

Następnie na mapie Europy - w wyniku Unii Lubelskiej z 1569 roku i zacieśnienia kontaktów z Litwinami - pojawiła się Rzeczpospolita Obojga Narodów, która przestała istnieć po trzech wielkich rozbiorach - pruskim, rosyjskim i austriackim.

Po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Miało to miejsce w 1918 roku - pod koniec I wojny światowej. Wolność nie trwała jednak długo. W 1939 roku Niemcy zaatakowali Westerplatte. Tym samym Polska znalazła się w samym centrum II wojny światowej. Kolejnym ciosem dla kraju była agresja ze strony ZSRR. W wyniku tych dwóch zdarzeń kraj znalazł się pod okupacją niemiecką i sowiecką. Po wojnie Polska została pod wpływem Związku Radzieckiego. Tym samym rozpoczął się okres komunizmu.

W trakcie zimnej wojny Polska Rzeczpospolita Ludowa weszła w skład Układu Warszawskiego i stała się jednym z państw demoludów. Zmiana ustroju nastąpiła w 1989 roku - po tzw. Okrągłym Stole i wyborach parlamentarnych, w wyniku których na czele rządu stanął Tadeusz Mazowiecki - ostatni premier PRL i pierwszy premier III RP. 31 stycznia 1989 roku Polska zmieniła konstytucję i oficjalnie stała się krajem demokratycznym.

W 1999 roku Polska przystąpiła do NATO, a w 2004 roku dołączyła do grona państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polska - charakterystyka ludności

W Polsce 97 proc. osób deklaruje narodowość polską. Średnia gęstość zaludnienia w kraju wynosi 122 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Poza granicami Polski żyje ponad 20 mln osób. Większość z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych

Kraj pod względem pochodzenia etnicznego jest jednorodny. Mniejszości narodowe w Polsce stanowią bowiem zaledwie kilka procent społeczeństwa. Najliczniejsze są mniejszości pochodzenia ukraińskiego, niemieckiego, romskiego i białoruskiego.

Polska - konstytucja, włada ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza

Najważniejszym aktem prawnym w Polsce jest Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Dokument został uchwalony 2 kwietnia 1997 roku. Władzą ustawodawczą w kraju jest dwuizbowy parlament - Sejm i Senat. Posłowie i senatorowie wybierani są w wyborach parlamentarnych na 4-letnią kadencję

Władza wykonawcza należy do prezydenta i rady ministrów

Władza sądownicza to organy wymiaru sprawiedliwości, czyli niezawisłe sądy: Sąd Najwyższy, sądy powszechne i szczególne.

Polska - podział administracyjny

W 1999 roku w kraju wprowadzono trzystopniową strukturę administracyjną. W wyniku zmian przestało istnieć 49 województw, które zostały zastąpione przez 16 jednostek samorządu terytorialnego

Największym miastem w Polsce jest Warszawa. Inne duże metropolie to m.in.: Kraków, Wrocław, Poznań, Szczecin, Łódź i Trójmiasto.

Polska - organizacje międzynarodowe

Polska należy do wielu organizacji międzynarodowych. Wśród nich można wymienić m.in. Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ), Światową Organizację Zdrowia (WHO), Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), Grupę Wyszehradzką czy Trójkąt Weimarski.

Polska - jak ją widzą obcokrajowcy?

Osoby, które kiedykolwiek były w Polsce, najczęściej kojarzą Polskę z II wojną światową i zniszczeniem Warszawy podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

Obcokrajowcy znają także Polaków, którzy zasłynęli na scenie międzynarodowej. Najbardziej znani są m.in. Lech Wałęsa, Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, papież Jan Paweł II czy Robert Lewandowski.

Więcej na temat Polska

Powiązane z tematem Polska

Unia Europejska (UE) to gospodarczo-polityczna wspólnota państw demokratycznych utworzona w 1993 roku w wyniku długotrwałego procesu integracji zapoczątkowanego po II wojnie światowej.

Polska - Wiadomości

Środa, 20 listopada 2024 (13:14)
Dlaczego powodzianie z Kłodzka, Lądka-Zdroju czy Głuchołazów wciąż czekają na pomoc? Reakcja na kataklizmy była najważniejszym testem władzy politycznej, od kiedy ona istniała. Do teraz. Dziś...
Niedziela, 17 listopada 2024 (08:57)
Rakiety, wystrzelone przez Rosję w niedzielę rano w zmasowanym ataku na Ukrainę, trafiły w cele na terenach położonych tuż przy granicy z Polską. Ucierpiał m.in. rejon miasta Szeptycki oraz...

Polska - Wideo