Reklama

Krzysztof Gawkowski

Wtorek, 13 grudnia 2022 (16:37)AktualizacjaŚroda, 7 lutego 2024 (08:43)

Krzysztof Gawkowski to polski polityk, działacz samorządowy, doktor nauk humanistycznych i autor książek. Poseł na Sejm IX i X kadencji. W grudniu 2023 r. w rządzie Donalda Tuska został ministrem cyfryzacji i drugim wicepremierem.

Krzysztof Gawkowski
Krzysztof Gawkowski/Grzegorz Michałowski/PAP

Krzysztof Gawkowski

  • Data urodzenia:11.04.1980
  • Miejsce urodzenia:Warszawa
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Krzysztof Gawkowski - wykształcenie

Krzysztof Gawkowski jest absolwentem Technikum Kolejowego w Warszawie. Po maturze udał się na studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, których nie ukończył. W czasie studiów działał w samorządzie studenckim UW. W 2016 roku obronił tytuł magistra z politologii w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych w Warszawie. W latach 2007-2008 pracował jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa i Ochrony w Warszawie, gdzie wykładał prawo administracyjne.

W 2011 roku został doktorem nauk humanistycznych w zakresie bezpieczeństwa państwa i administracji samorządowej. Tytuł obronił na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Następnie wykładał w Katedrze Bezpieczeństwa Wewnętrznego na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.

Krzysztof Gawkowski - kariera polityczna

W 2002 roku uzyskał mandat do Rady Miejskiej Wołomina. Po czterech latach ponownie wygrał wybory na stanowisko radnego Wołomina. W kolejnych wyborach samorządowych w 2010 roku został wybrany na radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego IV kadencji.

W 2011 roku startował w wyborach do Sejmu z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, jednak bez powodzenia. W 2012 roku został mianowany na sekretarza generalnego partii SLD.

W 2015 roku kolejny raz bezskutecznie kandydował do Sejmu RP, tym razem jako kandydat Zjednoczonej Lewicy, zawiązanej tuż przed wyborami przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, Twój Ruch, Polską Partię Socjalistyczną, Unię Pracy i Partię Zielonych. 

Na początku 2016 roku został wybrany na przewodniczącego SLD, rezygnując przy tym z funkcji sekretarza generalnego partii.

Po przegranej w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego w 2018 roku z listy SLD, złożył rezygnację z członkostwa w tej partii i rozpoczął współpracę z Robertem Biedroniem, współtworząc z nim w 2019 roku partię Wiosna. Został powołany na sekretarza zarządu partii. W tym samym roku kandydował do Parlamentu Europejskiego, nie uzyskując mandatu.

W wyborach parlamentarnych 2019 roku udało mu się uzyskać mandat poselski. Kandydował z listy SLD w ramach porozumienia partii lewicowych. Został członkiem Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. W listopadzie 2019 objął funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego Lewicy. W czerwcu 2021 po rozwiązaniu partii Wiosna, został członkiem Nowej Lewicy, gdzie sprawuje funkcję wiceprzewodniczącego partii.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy Nowej Lewicy. W rządzie Donalda Tuska został ministrem cyfryzacji i drugim wicepremierem.

Krzysztof Gawkowski - życie osobiste

Ma żonę Angelikę i dwoje dzieci - Michalinę i Janka. W wolnych chwilach pisze książki kryminalne.

Krzysztof Gawkowski - poglądy

Polityk o poglądach lewicowych, deklarujący wiarę katolicką i aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła.

Krzysztof Gawkowski - Wiadomości

Piątek, 22 marca 2024 (14:14)
- 100 dni rządu to 50 spraw, które Lewica wniosła i załatwiła - ocenił Krzysztof Gawkowski. Wicepremier dodał na konferencji prasowej, że za te dni "należy się piątka z plusem". - Umówiliśmy się na...
Poniedziałek, 29 stycznia 2024 (14:23)
Największym społecznym zaufaniem cieszy się Szymon Hołownia - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Na drugim miejscu rankingu znaleźli się Rafał Trzaskowski oraz Andrzej Duda, którzy cieszą się...

Krzysztof Gawkowski - Wideo