Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

W PiS poczucie rezygnacji. Ale pojawił się plan naprawczy. A w nim trzy punkty

W poniedziałek po południu odbędzie się pierwsze spotkanie klubu parlamentarnego PiS w nowym składzie - ustaliła Interia. - Jest poczucie rezygnacji, więc trzeba dać ludziom nowy cel, by nabrali chęci do dalszego działania - mówi nam polityk PiS. Przed wyborami samorządowymi i europejskimi partia postawiła sobie trzy kluczowe zadania.

Jarosław Kaczyński w Elblągu (arch.)
Jarosław Kaczyński w Elblągu (arch.)/Łukasz Dejnarowicz/Agencja FORUM

Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS ma być, jak słyszymy, spotkaniem organizacyjnym, które ma uporządkować prace klubu w nowej kadencji Sejmu, by "potem nie tracić już czasu". 

Oprócz tego ma służyć mobilizacji i integracji partii przed zbliżającą się trudną kampanią samorządową, a także dodatkowo pomóc rozładować napięcie, jakie wciąż jest w partii po wyborach, w wyniku których PiS prawdopodobnie pożegna się z władzą. 

Podczas posiedzenia klubu ma oficjalnie zostać wybrany szef klubu. Jak informowaliśmy, będzie to obecny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Poczucie rezygnacji i wyciąganie wniosków

- Jest poczucie rezygnacji, więc trzeba dać ludziom nowy cel, by nabrali chęci do dalszego działania - mówi jeden z posłów PiS. - Nikt inny poza prezesem tego nie zrobi - dodaje. 

"Pyrrusowe zwycięstwo" - to hasło, które najczęściej słychać, gdy pyta się polityków PiS o nastroje w partii. Z jednej strony padają zapewnienia, że 7,6 mln głosów to świetny wynik, a z drugiej, że coś poszło nie tak, skoro opozycji udało się zmobilizować ludzi przeciwko PiS na taką skalę. 

- Czy dało się tego uniknąć? Albo czy inna kampania byłaby w stanie coś zmienić? Pewnie nie, ale jakiś niedosyt zawsze zostaje - mówi nam jeden ze sztabowców.

Opozycja z większością. Ostateczny podział mandatów w Sejmie

dane PKW ze 100 proc. okręgów

Frekwencja 74,38%

460
194

Prawo i Sprawiedliwość

157

Koalicja Obywatelska

65

Trzecia Droga

26

Lewica

18

Konfederacja

Nowym celem, który prezes chce zarysować na posiedzeniu klubu, mają być kolejne wybory: samorządowe i europejskie. W kierownictwie PiS panuje przekonanie, że nie będzie łatwo je wygrać. Wszystko przez to, że PiS będzie startował w nich z pozycji wielkiego przegranego wyborów parlamentarnych. Prezes Jarosław Kaczyński uważa jednak, że to szansa na mobilizację struktur, posłów i naprawienie tego, co nie zadziałało w ostatniej kampanii. 

Trzy rzeczy do zmiany. Przebudowa partii na wybory samorządowe 2024

W kierownictwie partii kiełkują także pomysły o przebudowie partii i zmianie myślenia o tym, jak ma wyglądać PiS w przyszłości.

Z naszych rozmów z ważnymi politykami PiS wyłania się lista trzech rzeczy, które ugrupowanie ma do zrobienia: 

  • zerwanie z wizerunkiem partii "trącącej myszką",
  • podtrzymanie przekonania, że to PiS jest partią blisko ludzi i ludzkich spraw,
  • przekonanie do siebie młodych, którym dziś PiS źle się kojarzy.

Zerwanie z wizerunkiem partii "tracącej myszką" łączy się z punktem trzecim, dotyczącym pozyskania młodych ludzi. Jak uważają nasi rozmówcy, prezes dokładnie analizuje wyniki ostatnich wyborów i wyciąga z nich wnioski. 

- A te są jasne, o wiele lepiej poradzili sobie młodzi politycy z dalszych miejsc na listach niż starzy wyjadacze, którzy zostali liderami list - przekonuje nasz rozmówca. I wskazuje, że nie da się unowocześnić partii wyłącznie za pomocą zgranych twarzy. Stąd pomysł, by w wyborach samorządowych pójść właśnie w tym kierunku.

Wyborcza mapa Polski

oficjalne dane PKW ze 100 proc. obwodów

Frekwencja 74,38%

Prawo i Sprawiedliwość

Koalicja Obywatelska

PiS postawi na młodszych polityków?

Politycy partii rządzącej argumentują, że młodzi ludzie, którzy zmobilizowali się przeciwko PiS w wyborach parlamentarnych, to ci sami mieszkańcy dużych miast, którzy będą głosować w wyborach samorządowych. - Dlatego musimy dać im do wyboru twarze, które są nieco spoza PiS-owskiej bańki - słyszymy.

- Rzeczywiście prezes jest namawiany do tego, by w wyborach samorządowych postawić na nowe, młode twarze, zwłaszcza w dużych miastach. Wiadomo, że nie wygramy tam, ale niech się otrzaskają, a potem pociągną listy do europarlamentu. Musimy w Brukseli też mieć mocną drużynę - potwierdza inny z naszych rozmówców.

Trwają także poszukiwania kandydata, który mógłby zetrzeć się z Rafałem Trzaskowskim w wyborach na prezydenta Warszawy. W mediach (pisał o tym portal gazeta.pl) pojawiła się kandydatura Tobiasza Bocheńskiego, obecnego wojewody mazowieckiego. To człowiek związany z szefem MSZ Zbigniewem Rauem.  

- Prezes sonduje już kandydatów nie tylko na wybory samorządowe, ale i na prezydenckie w 2025 roku. To musi być bardzo dobrze przemyślana decyzja, a czasu na to, by zacząć promocję kandydata, wcale nie zostało wiele - dodaje nasz rozmówca.

Przebudowa struktur partii i kongres na początku roku

Na razie jednak do obsadzenia jest inne ważne stanowisko - szefa struktur partyjnych. Dotąd pełnił je Krzysztof Sobolewski, który pożegnał się z tą funkcją.

Pierwszym zadaniem nowego szefa byłaby reforma struktur i powrót do 41 okręgów zamiast obecnych 100. Wszyscy w partii są zdania, że tamten pomysł nie wypalił i trzeba partię poukładać na nowo. Kto miałby to zrobić? Dziś najpoważniejszymi pretendentami są dwaj dobrze umocowani politycy PiS: europoseł Joachim Brudziński oraz obecny minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Obecnie obowiązki szefa struktur pełni Piotr Milowański, który - jak twierdzą nasi rozmówcy - także jest brany pod uwagę.

Porządkując oddolne sprawy partyjne i myśląc nad strategią na wybory samorządowe, PiS planuje także kongres partii. Ma się on odbyć na początku przyszłego roku. Jeszcze nie zapadły decyzje co do jego miejsca i ostatecznej formuły. - Będzie potwierdzeniem przywództwa Jarosława Kaczyńskiego i zarazem inauguracją naszej kampanii samorządowej - zapowiada w rozmowie z Interią jeden z posłów PiS.

Kamila Baranowska

Puzyńska w "Bez Uników" Witwickiego. Czy ludzie są głodni strachu?/Piotr Witwicki/INTERIA.PL
INTERIA.PL

Zobacz także