Reklama

Bruksela

Piątek, 26 kwietnia 2024 (11:54)AktualizacjaPiątek, 26 kwietnia 2024 (13:16)

Bruksela to największe miasto, a zarazem stolica Belgii. Jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a także ważnych instytucji międzynarodowych, m.in. Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu. Oficjalnymi językami w Brukseli są niderlandzki (flamandzki) i francuski. Bruksela to znaczący ośrodek handlowy, międzynarodowy, bankowo-finansowy oraz kulturalno-naukowy. To wysoko rozwinięta i nowoczesna stolica Europy.

Bruksela
Bruksela/123RF/PICSEL

Bruksela

  • Liczba mieszkańców: 108 103
  • Powierzchnia: 32,61 km²
  • Burmistrz Brukseli: Philippe Close (od 2017 r.)

Bruksela - położenie

Bruksela leży w środkowej części Belgii, na terenie Flandrii, nad rzeką Zenne.

Bruksela - historia

Dzisiejsza Bruksela była niegdyś osadą obronną. Następnie miasto zostało stolicą Brabancji - historycznej krainy w zachodniej Europie. Bruksela uzyskała prawa miejskie w 1229 roku z rąk Henryka, księcia Brabancji.

Do XV w. Bruksela była pod rządami królestwa Brabancji oraz Burgundii, które następnie przejęli Habsburgowie. Za czasów panowania Hiszpanów Bruksela była stolicą hiszpańskich Niderlandów.

W 1830 r. Bruksela stała się stolicą niepodległej Belgii. Po II wojnie światowej Bruksela została z kolei siedzibą zjednoczonej Europy.

Bruksela - stolica Unii Europejskiej i NATO

W 1958 roku została powołana Europejska Wspólnota Gospodarcza z siedzibą w Brukseli, której następczynią jest Unia Europejska. W Dzielnicy Europejskiej Brukseli mieszczą się siedziby takich instytucji jak: Parlament Europejski, Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej, a także Komisja Europejska.

Od 1967 roku w Bruksela jest także siedzibą kwatery głównej NATO, która została przeniesiona z Paryża.

Bruksela - zamach terrorystyczny

22 marca 2016 roku miał miejsce zamach terrorystyczny w Brukseli. Do dwóch wybuchów doszło na lotnisku Zaventem pod Brukselą, a jeden miał miejsce na stacji metra Maalbeek, w tzw. kwartale europejskim - obszarze, gdzie znajdują są siedziby unijnych instytucji.

W ataku zginęło łącznie 35 osób (w tym trzech sprawców). Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie. Był to najkrwawszy zamach terrorystyczny w historii Belgii.

Bruksela - czekolada, piwo i małże

Czekolada jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Belgii. Ten kraj nazywany jest "pralinkowym królestwem”, a Bruksela "czekoladowym miastem”. W Belgii produkuje się co roku około 400 tys. ton czekolady, a statystyczny Belg zjada około 6 kilogramów czekolady rocznie.

W Brukseli popularny jest festiwal czekolady, który co roku przyciąga kilkudziesięciu producentów czekolady z całego świata oraz rzesze turystów. 

Belgia słynie także z produkcji i kultury picia piwa. Według statystyk z 2021 roku, w Belgii produkuje się ponad 3000 marek tego napoju, a statystyczny Belg wypiła średnio sto litrów piwa rocznie.

Co roku, w dniach 5-7 września w Brukseli odbywa się Belgian Beer Weekend, czyli Belgijski Weekend Piwa. Stoiska browarów rozmieszczone są na Wielkim Placu, w centrum stolicy Belgii. Tradycja picia piwa w Belgi została uznana w 2016 roku przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe. W Brukseli popularnym daniem są małże z frytkami.

Bruksela - Smerfy i komiksy

Belgia znana jest także z komiksów i bajek. Z tego kraju pochodzą m.in.: Smerfy, Tintin, Asterix, Thorgal, a także Lucky Luke. Co roku w sierpniu lub wrześniu odbywa się w Brukseli "BD Comic Strip Festival", czyli międzynarodowy festiwal komiksu.

Bruksela - atrakcje

Wśród najciekawszych miejsc do zobaczenia w Brukseli są: Wielki Plac - kolebka flamandzkiej architektury, Avenu Louise, arkady Galleries St. Hubert, Royal Museums of Fine Arts of Belgium, Belgian Comic Strip Center, Katedra Św. Michała i Św. Guduli, Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych, a także Place Du Grand Sablon.
Temat Bruksela znajdziesz również w serwisie: Sport, Biznes

Bruksela - Wiadomości

Niedziela, 19 maja 2024 (19:23)
"Czas na Europę 2.0, czas na Europę dla Ciebie" - pod takim hasłem Lewica zachęca do głosowania w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Obok postulatów takich jak utworzenie...
Poniedziałek, 6 maja 2024 (14:45)
Komisja Europejska wycofa się z procedury z art. 7 wobec Polski za łamanie zasad praworządności. Precedensowy krok Brukseli jest szeroko komentowany w sieci. "Koalicja 15 października dotrzymuje...
Czwartek, 2 maja 2024 (15:04)
W Polskę idzie przekaz o tym, że obecny premier polskiego rządu nigdy nie miał absolutnie nic wspólnego z klimatycznym szaleństwem Unii Europejskiej. A te wszystkie Zielone Łady, dekarbonizacje i...

Bruksela - Wideo

Wtorek, 4 kwietnia 2023 (20:23)
We wtorek Finlandia została członkiem NATO, przekazując dokument akcesyjny sekretarzowi Stanu USA Antony’emu Blinkenowi. Ceremonia oficjalnego przyjęcia do NATO Finlandii odbywa się przed...