Premier zapowiada uchwałę rządu. Będzie weto wobec planu Brukseli
"Za nic europejscy biurokraci mają bezpieczeństwo obywateli naszego kontynentu, a więc bezpieczeństwo polskich rodzin, kobiet i dzieci" - mówi w nowy spocie PiS premier. Mateusz Morawiecki ujawnia, że jeszcze dziś jego rząd przyjmie specjalną uchwałę przeciw planowi UE na migrację.
Szef rządu tłumaczy, że wtorkowa uchwała jest odpowiedzią na wizytę szefowej Komisji Europejskiej na włoskiej wyspie Lampedusa, podczas której ogłosiła "fatalny plan dla Europy". Chodzi m.in. o kwotowe rozdzielanie migrantów, którzy przez morze uciekają do nowego, bezpiecznego i europejskiego świata.
"Za nic europejscy biurokraci mają bezpieczeństwo obywateli naszego kontynentu, a więc bezpieczeństwo polskich rodzin, kobiet i dzieci" - twierdzi Mateusz Morawiecki, przechadzając się po tarnobrzeskim centrum.
"Ludzie są uśmiechnięci, spacerują, robią zakupy, spotykają się z przyjaciółmi. Zapytałem ich, czy są dzielnice pełne nielegalnych imigrantów. Oczywiste, że nie ma. Nie ma ich też w Krakowie, Warszawie, Sopocie, Katowicach ani we Wrocławiu. Nigdzie w Polsce nie ma dzielnic grozy. Nie ma, bo rząd PiS wbrew temu, co opowiada Donald Tusk, rząd PiS skutecznie broni granic przed falą nielegalnych migrantów" - dodaje Prezes Rady Ministrów.
Lampedusa. Szefowa KE zapowiada 10-punktowy plan pomocy
Morawiecki twierdzi, że lider PO udaje troskę o polskie bezpieczeństwo. "Wolne żarty - Tusk to groźny człowiek, trzeba ochronić Polskę przed Tuskiem" - pointuje polityk spot PiS.
Lampedusa po raz kolejny mierzy się z kryzysem migracyjnym. Do małej włoskiej wyspy w ostatnim czasie przypłynęło blisko siedem tysięcy osób, co kilkukrotnie przekracza możliwości punktu recepcyjnego na południu Europy. Podczas niedzielnej wizyty na Lampedusie szefowa KE zapowiedziała opracowanie 10-puntkowego planu działania dotyczącego wsparcia Włoch.
- Musimy ustalić kryterium tego, kogo będziemy przyjmować - powiedziała von der Leyen. Zdaniem Niemic, w związku z licznymi przeprawami migrantów przez Morze Śródziemne, należy zwiększyć nadzór na morzu i z powietrza. - Możemy to zrobić za pośrednictwem Frontexu - wyjaśniła, odnosząc się do Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej.
Podczas wizyty towarzyszyła jej szefowa włoskiego rządu. - Musimy powstrzymać handlarzy ludźmi, nielegalne przyjazdy, zarządzać legalną migracją i pomóc eksplodującej Afryce. Ten punkt widzenia podzielają obecnie wszyscy (w UE - red.) - powiedziała mediom Georgia Meloni.
Czytaj także:
***
TWÓJ GŁOS MA ZNACZENIE. Dołącz do naszego wydarzenia na Facebooku i śledź aktualne informacje w trakcie kampanii wyborczej!