Wrocław - historia
W X wieku na terenie ówczesnego Wrocławia była nieduża osada zamieszkiwana przez Ślężanów. Natomiast za datę powstania miasta Wrocławia uznaje się 1000 rok, gdy na mocy Zjazdu Gnieźnieńskiego ustanowiono we Wrocławiu biskupstwo. Następnie na Ostrowie Tumskim wzniesiona została romańska katedra pod wezwaniem Jana Chrzciciela, który jest patronem tej świątyni i całego miasta. Jednak od 985 r. był tam niewielki gród zbudowany przez Mieszka I. W 1261 r. Wrocław otrzymał prawa miejskie.
Do 1335 roku miasto było pod panowaniem polskich władców, a następnie przeszło pod rządy Czech. We Wrocławiu szybko rozwijał się handel, a dochody miasta były nawet o kilka tysięcy razy większe niż Krakowa czy Poznania. W 1475 roku działała tam pierwsza Drukarnia Świętokrzyska.
W 1526 roku Wrocław trafił w ręce Habsburgów, a w wyniku I wojny śląskiej (1740-1742) Wrocław stał się częścią Prus.
W latach 1806-1807 wojska napoleońskie oblegały Śląsk i Wrocław, ustąpiły dopiero po pokoju w Tylży. Francuzi doprowadzili m.in. do rozebrania murów miejskich, co wyszło miastu na korzyść, bo zapewniło przestrzeń do dalszego rozwoju. Wrocław zaś wrócił pod władanie pruskie.
W okresie powstania styczniowego z 1863 roku Wrocław stał się centrum konspiracji polskiej będącej zapleczem dla działań w zaborze rosyjskim. W latach 1890-1918 powstała Twierdza Wrocław, system fortyfikacji i umocnień, który miał zapewnić miastu bezpieczeństwo.
W czasie II wojny światowej we Wrocławiu funkcjonowała filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. 25 sierpnia 1944 r. Niemcy ogłosili Wrocław twierdzą, tzw. Festung Breslau, i zapowiedzieli obronę do ostatniego żołnierza. W styczniu 1945 roku odbyły się przymusowe ewakuacje ludności wobec zbliżania się Armii Czerwonej. W marcu rozpoczęło się wyburzanie kamienic, a w kwietniu Rosjanie przeprowadzili naloty, niszcząc znaczne obszary miasta. Wrocław skapitulował 6 maja 1945 roku.
Po II wojnie światowej miasto przejęła Polska. Nastąpiła odbudowa Wrocławia, który do dzisiaj prężnie się rozwija. W 1999 roku Wrocław został stolicą województwa dolnośląskiego. Miasto należy do Unii Metropolii Polskich i Eurocities.
Wrocław - nazwa
Nazwa miasta Wrocławia pochodzi prawdopodobnie od imienia księcia czeskiego Wrocisława.
Wrocław - atrakcje
Wrocław ma wiele zabytków i miejsc wartych obejrzenia, wśród nich są: rynek, kamieniczki Jaś i Małgosia, Panorama Racławicka, zamek we Wrocławiu, Ogród Japoński, Mostek Pokutnic, Park Szczytnicki, Hydropolis, Muzeum Narodowe, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocławskie Zoo oraz Ostrów Tumski.
Wrocław - symbole
Herb Miasta Wrocławia jest podzielony na cztery pola. W prawym górnym rogu znajduje się ukoronowany Lew Czeski, z kolei w lewym górnym rogu jest czarny Orzeł Śląski. W prawym dolnym rogu jest litera W od (z łac. "Wratislavia"), a w lewym dolnym rogu znajduje się głowa św. Jana Ewangelisty. Pośrodku tarczy jest głowa św. Jana Chrzciciela
Flaga Miasta Wrocławia to prostokątny płat tkaniny koloru czerwonego na górze i żółtego na dole. Pośrodku jest tarcza herbowa.
Hejnał Miasta Wrocławia został skomponowany z czterech pierwszych taktów dolnośląskiej pieśni ludowej "We Wrocławiu na rynecku". Grany jest przez trębacza w niedzielę o godzinie 12:00 z wieży ratuszowej. Tradycja grania hejnału wrocławskiego sięga 1601 roku.