Reklama

Morawiecki: Zamkniemy przestrzeń powietrzną nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych

Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak uściślił rzecznik rządu Piotr Müller, zakaz dla przewoźników z Rosji będzie obowiązywał od soboty.

Premier decyzję ogłosił w mediach społecznościowych. - Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych - przekazał.

Rzecznik rządu Piotr Müller dodał, że zakaz dla przewoźników wejdzie w życie o godz. 0:00 w nocy z piątku na sobotę. "Stosowne przepisy są niezwłocznie procedowane" - napisał na Twitterze.

Wielka Brytania: Sankcje na Rosję

W czwartek Wielka Brytania w odpowiedzi na inwazję rosyjską na Ukrainę wprowadziła sankcje wobec firm rosyjskich, w tym natychmiastowy zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii dla samolotów linii Aerofłot. W odpowiedzi na tę decyzję, rosyjski urząd państwowy Rosawiacja poinformował w piątek, że Rosja zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe.

Reklama

Również w czwartek ze względu na agresję rosyjską na Ukrainie przestrzeń powietrzną zamknęła Mołdawia.

Wojna. Polska zamknie przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych

W piątek apele w sprawie zamknięcia polskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów pojawiały się w mediach społecznościowych. 

Z wnioskiem o podjęcie pilnych działań zmierzających do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla "wszelkich rosyjskich jednostek latających zarówno wojskowych jak i cywilnych" zwrócił się w opublikowanym na Twitterze piśmie do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Paweł Olszewski (KO).

Zakaz lotów nad Polską dla rosyjskich samolotów

O tym, że trzeba natychmiast "zamknąć przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów nad Polską i państwami UE oraz maksymalnie skrócić procedury pobytu w Polsce uchodźcom z Ukrainy" - pisał też w piątek na Twitterze szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Poseł Konfederacji Robert Winnicki napisał z kolei, że "Polska przestrzeń powietrzna jest obecnie jednym z głównych kanałów transportu lotniczego z Rosji na Zachód" i że "należy, ze względów bezpieczeństwa, zamknąć przestrzeń dla Rosjan do zakończenia działań wojennych na Ukrainie i wezwać do tego samego Bałtów, Skandynawów oraz Rumunów".

Nadzwyczajny szczyt w Warszawie

Tymczasem w Warszawie odbywa się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej należących do NATO. Tematem spotkania jest rosyjska agresja na Ukrainę oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy.

Gospodarzem szczytu jest prezydent Duda. W spotkaniu w Warszawie biorą udział prezydenci: Bułgarii Rumen Radew, Estonii Alar Karis, Litwy Gitanas Nauseda, Łotwy Egils Levits, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zdalnie łączą się prezydenci: Czech Milosz Zeman i Rumunii Klaus Iohannis.

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, około godz. 15 zaplanowano wspólny udział prezydentów państw B9 oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej w szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Narada ta odbędzie się w trybie zdalnym - za pośrednictwem połączenia wideo.

Następnie odbędą się obrady nadzwyczajnego szczytu Dziewiątki Bukaresztańskiej.

Wieczorem zaplanowano oświadczenie dla mediów.

Bukaresztańska Dziewiątka zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO.

Wojna. Ukraina zaatakowana przez Rosję

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Pociski uderzyły nie tylko w obiekty wojskowe, ale też w domy cywilów.

Świat nakłada na Moskwę sankcje, ale to nie powstrzymuje najeźdźców od ataku. Giną kolejni ludzie.

Po wczorajszym załamaniu główny indeks moskiewskiej giełdy rośnie o 20 proc. "Niech to posłuży za komentarz do skali i zakresu zachodnich sankcji" - pisze Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Drugi dzień inwazji na Ukrainę, Relacja na żywo

Rynki reaguję na wojnę. Na żywo

- Cały czas strzelają, od 5 rano znowu słychać wybuchy. Siedzimy w piwnicy budynku biurowego, wszyscy obok siebie: dzieci, dorośli, kobiety w ciąży, starsi. Chcieliśmy wyjechać, ale byliśmy w takim szoku, że nie zdążyliśmy. Nie mieliśmy paliwa, a potem zaczęli strzelać i wyjazd został zablokowany - relacjonuje dla Polskiej Agencji Prasowej Diana Krawczenko, dyrektorka polskiej szkoły w Charkowie.

Війна в Україні. Біженці. Де шукати допомоги в Польщі?

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama