Reklama

Zuzana Czaputova

Wtorek, 12 września 2023 (11:04)AktualizacjaŚroda, 22 maja 2024 (12:12)

Zuzana Czaputova (oryg. Zuzana Čaputová) to słowacka polityk, prawniczka i działaczka na rzecz ochrony środowiska. Obecnie od 15 czerwca 2019 roku jest Prezydentem Republiki Słowackiej. Jest pierwszą kobietą sprawującą urząd prezydenta w kraju i najmłodszym prezydentem w historii Słowacji.

80. Zuzana Čaputová Pierwsza w historii Słowacji (i pierwsza w ogóle w kraju wyszehradzkim) kobieta na stanowisku prezydenta.
80. Zuzana Čaputová Pierwsza w historii Słowacji (i pierwsza w ogóle w kraju wyszehradzkim) kobieta na stanowisku prezydenta./AFP

Zuzana Czaputova

  • Data urodzenia:21.06.1973
  • Miejsce urodzenia:Bratysława
  • Kraj urodzenia:Słowacja

Zuzana Czaputova -  wykształcenie i kariera zawodowa

Zuzana Czaputova studiowała w latach 1991–1996 na Wydziale Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. W 1996 roku otrzymała tytuł magistra prawa.

W trakcie studiów i po ich ukończeniu pracowała w Urzędzie Samorządowym w Pezinoku. Zaczynała od stanowiska asystenta w wydziale prawnym, a następnie została zastępcą naczelnika urzędu miejskiego. 

Od 1998 roku pracowała w sektorze pozarządowym i zajmowała się administracją publiczną i problematyką dzieci będącymi ofiarami przemocy fizycznej lub seksualnej. Następnie została kierownikiem projektów rozwoju społeczności lokalnych w stowarzyszeniu obywatelskim EQ Klub.

W latach 1998-1999 ukończyła cykl szkoleniowy "Zarządzanie ogólne - Zarządzanie zmianą" oraz kurs ARK - Mediacja, akredytowany przez Ministerstwo Edukacji Słowacji.

Zuzana Czaputova -  działalność społeczna i zawodowa

W latach 2001-2017 współpracowała ze stowarzyszeniem obywatelskim VIA IURIS. Od 2010 roku jako prawnik zajmowała się tam zagadnieniami praworządności i promowania sprawiedliwości w obszarach: funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, odpowiedzialności urzędników publicznych, przejrzystości w zarządzaniu majątkiem publicznym i silniejszej kontroli nad władzą publiczną.

Była zaangażowana w działania na rzecz zniesienia tzw. amnestii Vladimíra Mečiara, przygotowując największą w historii Słowacji petycję do Rady Narodowej. We wrześniu 2017 roku Zuzana Czaputova odeszla z VIA IURIS i kontynuowała praktykę adwokacką i działalność na rzecz ochrony środowiska.

Zuzana Czaputova stała na czele kampanii społecznej przeciwko zezwoleniu na budowę dodatkowego składowiska śmieci w rodzinnym Pezinoku, które spowodowałoby dalsze zanieczyszczenie gleby, powietrza i wody w mieście i okolicach. Przewodniczyła tej kampanii przez 10 lat. W 2016 roku otrzymała za znaczący wkład w dziedzinę ochrony środowiska prestiżową nagrodę Goldman Environmental Prize.

Zuzana Czaputova jest autorką lub współautorką kilku publikacji oraz członkiem Environmental Law Alliance Worldwide (ELAW).

Zuzana Czaputova od lutego 2010 roku do marca 2019 roku pracowała jako adwokat. 22 marca 2019 roku na własną prośbę została skreślona z listy adwokatów. Jej decyzja podyktowana była planami zaangażowania się w działalność polityczną.

Zuzana Czaputova -  działalność polityczna

Od 2010 do 2014 roku Zuzana Czaputova była radną w radzie miejskiej w Pezinoku. Kandydowała do rady miejskiej jako kandydatka niezależna.

Pod koniec 2017 roku ogłosiła chęć przystąpienia do ruchu politycznego Postępowa Słowacja. W styczniu 2018 roku wybrano ją na wiceprzewodniczącą tego ugrupowania.

W maju Zuzana Czaputova 2018 roku ogłosiła, że będzie kandydowała na prezydenta Republiki Słowackiej. Jej zamiarem było przywrócenie zaufania słowackiego społeczeństwa i ożywienie siły oraz znaczenia wartości jednoczących społeczeństwo słowackie, a także dostosowanie się Słowacji do demokratycznej Europy. Jednym z czynników, który wpłynął na decyzję Zuzany Czaputovej o kandydowaniu na urząd prezydenta, było zabójstwo młodego dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej, które miało miejsce w lutym 2018 roku. Dziennikarz śledczy portalu aktuality.sk pisał m.in. o biznesmenach zaprzyjaźnionych z politykami partii SMER oraz o powiązaniach asystentki premiera Roberta Fico, lidera partii SMER z włoską mafią.

30 marca 2019 roku w drugiej turze wyborów prezydenckich Zuzana Czaputova została prezydentem Republiki Słowackiej uzyskując 1 056 582 głosów (58,41 proc.). Jej konkurentem w wyborach był Maroš Šefčovič.

W maju 2019 roku wystąpiła o skreślenie jej z listy członków ruchu Postępowa Słowacja. Aktualnie nie należy do żadnej partii politycznej.

15 czerwca 2019 roku Zuzanna Czaputova po inauguracji objęła stanowisko prezydenta Republiki Słowackiej. W uznaniu jej wysiłków na rzecz demokracji europejskiej w sierpniu 2019 r. została uhonorowana Europejską Nagrodą Kultury Politycznej. 

W 2020 r. zajęła 83. miejsce na liście 100 najpotężniejszych kobiet świata magazynu Forbes.

W czerwcu 2023 roku Zuzana Czaputova ogłosiła, że ze względów osobistych i rodzinnych nie będzie ubiegała się o reelekcję. 

W wyborach prezydenckich na Słowacji w kwietniu 2024 r. obywatele zdecydowali, że nowym prezydentem Słowacji będzie były premier, a w czasie tych wyborów przewodniczący parlamentu, Peter Pellegrini. Po przeliczeniu głosów z 99,93 proc. komisji wyborczych w drugiej turze wyborów prezydenckich Peter Pellegrini uzyskał 53,17 proc. głosów. Jego rywal Ivan Korczok uzyskał 46,82 proc. Frekwencja wyniosła ponad 60 proc.

Zuzana Czaputova -  życie prywatne

Zuzana Czaputova urodziła się w Bratysławie, a dzieciństwo i młodość spędzała w Pezinoku, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej i gimnazjum.

Jej matka Katarína Strapáková pełniła funkcje w administracji, ojciec Štefan Strapák był dyrektorem oddziału firmy ubezpieczeniowej.

Mężem Zuzany Czaputovej do czasu rozwodu w 2018 roku był Ivan Czaputa (oryg. Čaputa). Jest matką dwóch córek: Lei (ur. 2001) i Emmy (ur. 2004).

Po rozwodzie związała się z muzykiem, fotografem i autorem tekstów Peterem Konečnym. W 2020 roku jej partnerem został Juraj Rizman.

Ma starszego brata Daniela Strapáka, który również angażuje się lokalnie w działalność społeczną i polityczną.

Zuzana Czaputova - poglądy

Zuzana Czaputova popiera równouprawnienie członków społeczności LGBTQ, związki partnerskie oraz adopcję dzieci przez pary homoseksualne. Jest zwolenniczką aborcji.

Zuzana Czaputova - Wiadomości

Czwartek, 16 maja 2024 (14:44)
Rząd nie wprowadzi stanu wyjątkowego w związku ze środowym zamachem na premiera Roberta Ficę - powiedział w czwartek wicepremier i szef słowackiego MON Robert Kaliniak. Wypowiedź pojawiła się po...
Niedziela, 24 marca 2024 (07:35)
Ivan Korczok, popierany przez opozycję, wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich na Słowacji. W drugiej turze zmierzy się z przewodniczącym parlamentu, byłym premierem Peterem Pellegrinim, który...