Językiem urzędowym na Ukrainie jest język ukraiński. Oficjalna waluta to hrywna, która dzieli się na 100 kopiejek.
Stolicą Ukrainy jest Kijów, który leży nad Dnieprem. To jedno z najstarszych miast Europy Wschodniej. Popularnym i znanym miejscem jest również Lwów, słynący ze swojej architektury oraz Odessa - nazywana perłą Morza Czarnego. Na terytorium Ukrainy znajduje się także Prypeć - opuszczone po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku.
Ukraina - położenie i klimat
Ukraina graniczy z Rosją, Białorusią, Polską, Słowacją, Węgrami, Rumunią oraz Mołdawią. Państwo ma dostęp do Morza Azowskiego i Czarnego. Klimat na Ukrainie jest umiarkowany kontynentalny. Na południowych krańcach występuje klimat podzwrotnikowy morski.
Największymi rzekami w kraju są: Dniepr, Dniestr, Boh, Prypeć i Desna. Krajobraz ukraiński to głównie stepy i wyżyny, o których wspominał w swoich dziełach Adam Mickiewicz. Ukraina słynie również z gleb czarnoziemnych, które są uznane za najżyźniejsze na świecie.
Ukraina - ustrój polityczny
Ukraina po upadku ZSRR iodzyskaniu niepodległości musiała zmierzyć się z wyzwaniami transformacji gospodarczej i politycznej.
Kraj od tamtego czasu jest republiką demokratyczną z parlamentarno-prezydenckim systemem rządów. Głową państwa jest prezydent, a ustrój polityczny określa konstytucja z 1996 roku. Władza wykonawcza należy do rządu, na którego czele stoi premier.
Głową państwa jest obecnie
prezydent Wołodymyr Zełenski. Z kolei na czele parlamentu stoi
przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk, a szefem rządu jest
premier Denys Szmyhal.
Ukraina - gospodarka krajowa
Ważną rolę w gospodarce Ukrainy zajmuje rolnictwo. Ukraina jest jednym z największych producentów zboża.
Inne ważne sektory to energia, usługi i przemysł - głównie wydobywczy i chemiczny. Kraj ma obfite zasoby węgla kamiennego, gazu ziemnego i ropy naftowej. Choć kraj ma sporo bogactw naturalnych, wciąż boryka się z korupcją, niską efektywnością sektora publicznego i niskim PKB na mieszkańca.
Ukraina - historia
Historia Ukrainy jest mocno powiązana z losami polskimi. Przez wieki ziemie ukraińskie były pod wpływem polskim, mongolskim i litewskim. Dzieje kraju sięgają okresu średniowiecza. Wówczas tereny dzisiejszej Ukrainy zamieszkiwały plemiona Słowian. Stolicę Ukrainy z Nowogrodu Wielkiego do Kijowa przeniósł Oleg Mądry.
Zapoczątkowało to istnienie Rusi Kijowskiej, której terytorium objęło obszary dzisiejszej Ukrainy, a także częściowo Polski, Mołdawii, Rosji i Białorusi. Ważnym wydarzeniem w historii kraju było przyjęcie chrztu w obrządku greckim przez księcia Włodzimierza Wielkiego.
W trakcie rozbiorów państwo znalazło się pod wpływem Imperium Rosyjskiego. Po wojnie
polsko-bolszewickiej ziemie na wschód od Zbrucza zostały wcielone do Ukrainy sowieckiej, która od 1922 roku była częścią ZSRR jako Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka.
Ukraina toczyła walki o Lwów i Galicję Wschodnią z Polską. Niechlubnie zapisała się też na kartach historii antypolska akcja OUN-UPA i eksterminacja Polaków z Wołynia. Więcej o historii Ukrainy w osobnym artykule. Ukraina - atak Rosji na Ukrainę
Konflikt we wschodniej części Ukrainy rozpoczął się w 2014 roku, kiedy to w okręgach donieckim i ługańskim (Donbas) rozpoczęły działalność
siły separatystyczne wspierane przez Rosję, a następnie
Rosja dokonała aneksji Krymu. Z czasem walki między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami przerodziły się w otwartą wojnę.
24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę rozpoczynając
pełnoskalową inwazję z wielu kierunków. Kraj został zbombardowany, a na niezajęte wcześniej tereny należące do Ukrainy wtargnęły od strony Rosji i Białorusi wojska
Kremla. I
nwazja, którą prezydent Rosji Władimir Putin nazywa "operacją specjalną" przyczyniła się do śmierci
setek tysięcy żołnierzy i cywilów. Konflikt jest wciąż podsycany kolejnymi atakami rosyjskimi na największe miasta ukraińskie, ośrodki kulturalne i energetyczne zaś wynik wojny nadal jest nierozstrzygnięty. Konflikt ten doprowadził do mobilizacji sojuszników NATO i kolejnych decyzji o udzielaniu
pomocy finansowej i militarnej dla Kijowa. Państwa zachodnie przyjęły
miliony uchodźców wojennych z Ukrainy.