Reklama

Andrzej Adamczyk

Czwartek, 14 września 2023 (09:34)AktualizacjaŚroda, 22 maja 2024 (12:43)

Andrzej Adamczyk to polski polityk, samorządowiec, poseł i minister infrastruktury.

Andrzej Adamczyk
Andrzej Adamczyk/Jan Graczynski//East News

Andrzej Adamczyk

Andrzej Adamczyk - wykształcenie i kariera zawodowa

W 1979 roku Andrzej Adamczyk ukończył Zespół Szkół Budowlanych w Krzeszowicach (woj. małopolskie).

Po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął pracę w Przedsiębiorstwie Przemysłu Betonów "Prefabet - Krzeszowice", następnie pracował w Biurze Głównego Mechanika Chrzanowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych. W 1982 roku został zatrudniony w Dziale Inwestycyjnym Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Krzeszowicach.

W 1984 roku rozpoczął pracę w Zakładzie Remontowo-Budowlanym w Spółdzielni w Sance koło Krzeszowic, gdzie pracował na stanowisku mistrza budowy, następnie - kierownika budowy, a potem jako kierownik Zakładu Remontowo-Budowlanego. 

Andrzej Adamczyk zdobył uprawnienia budowlane. Jest członkiem Małopolskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Już po rozpoczęciu kariery politycznej na szczeblu krajowym, w 2014 roku, ukończył studia licencjackie w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi (filia w Olkuszu) na kierunku rachunkowość i finanse.

Kwestia magisterskiego wykształcenia Andrzeja Adamczyka do dziś budzi kontrowersje. W przeszłości pojawiły się m.in. podejrzenia popełnienia plagiatu. W 2015 roku jako jedyny minister zasiadający w rządzie Beaty Szydło nie posiadał tytułu magistra, jednak już w 2016 roku miał ten dyplom uzyskać, co spotkało się z pytaniami o to, w jaki sposób do tego doszło. 

Odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości nie udzielała także Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, która tytuł miała nadać. Pomimo wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi treść pracy magisterskiej nie została upubliczniona. Sam Andrzej Adamczyk oficjalnie opisuje swoje wykształcenie jako "wyższe ekonomiczne".

Andrzej Adamczyk - kariera polityczna

Od końca lat 80. ubiegłego roku Andrzej Adamczyk współtworzył ruch Komitetów Obywatelskich NSZZ „Solidarność” w zachodniej części województwa krakowskiego. Należał do Ruchu Trzeciej Rzeczpospolitej. W 1993 roku był kandydatem z list Porozumienia Centrum do Sejmu (nie był członkiem partii). Mandatu nie uzyskał.

W latach 1998-2005 Andrzej Adamczyk był radnym Powiatu Krakowskiego. Przez dwie kadencje przewodniczył wówczas powiatowej Komisji Infrastruktury i gospodarki komunalnej.

Jesienią 2001 roku został członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Pełni funkcję szefa struktur Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu Krakowskim. Zasiada w Sejmie RP od 2005 roku (jako poseł V, VI, VII, VIII i IX kadencji Sejmu RP). Od 2007 do 2015 roku był wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Infrastruktury.

W 2012 roku został wyróżniony w rankingu tygodnika "Polityka" jako najlepszy poseł roku oraz w całej VII kadencji Sejmu RP.

Od listopada 2015 roku do stycznia 2018 roku pełnił funkcję ministra infrastruktury i budownictwa, w rządzie Beaty Szydło, a następnie Mateusza Morawieckiego. W styczniu 2018 roku ministerstwo infrastruktury i budownictwa zostało rozdzielone. Kwestie budownictwa zostały przekazane do ministerstwa inwestycji i rozwoju, a Andrzej Adamczyk został powołany na stanowisko ministra infrastruktury.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy PiS.

Andrzej Adamczyk - życie prywatne

Andrzej Adamczyk to syn Mieczysława i Władysławy. Pochodzi z Krzeszowic w woj. małopolskim.

Andrzej Adamczyk jest żonaty, ma dwie córki. Jedna z nich jest inżynierem budownictwa. Druga ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
Temat Andrzej Adamczyk znajdziesz również w serwisie: Biznes

Andrzej Adamczyk - Wiadomości

Środa, 8 maja 2024 (19:40)
Łukasz Kmita został nowym przewodniczącym zarządu PiS w Małopolsce - poinformował Rafał Bochenek, rzecznik partii. Oznacza to, że stanowisko stracił Andrzej Adamczyk. "Dziękuję za tą nominację i za...
Środa, 17 kwietnia 2024 (17:31)
Po długiej chorobie zmarł Stanisław Witek. W środę w Jaworze odbył się pogrzeb działacza antykomunistycznego - w ostatniej drodze towarzyszyła mu żona była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, czołowi...

Andrzej Adamczyk - Wideo