Reklama

Ursula von der Leyen

Wtorek, 12 września 2023 (10:52)AktualizacjaŚroda, 13 września 2023 (15:19)

Ursula von der Leyen to przewodnicząca Komisji Europejskiej. Pełni tę funkcję od 2019 roku. W latach 2013-2019 była ministrem obrony Niemiec.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen/VALERIA MONGELLI/AFP/East News

Ursula von der Leyen

  • Data urodzenia:08.10.1958
  • Miejsce urodzenia:Bruksela
  • Kraj urodzenia:Belgia

Ursula von der Leyen - wykształcenie i kariera zawodowa

Ursula von der Leyen uczęszczała do Szkoły Europejskiej - wielojęzycznej elitarnej szkoły dla dzieci dyplomatów i unijnych biurokratów.

W latach 1977-1980 studiowała ekonomię na Uniwersytecie w Getyndze, na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma w Münster oraz w London School of Economics, jednak nie ukończyła tych studiów. 

W 1987 roku została absolwentką studiów medycznych w Medizinische Hochschule Hannover (MHH).

Po studiach w latach 1988-1992 pracowała jako asystent lekarza w poradni ginekologicznej. W 1991 roku otrzymała stopień doktora nauk medycznych.

W latach 1992-1996 mieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdyż w tym czasie jej mąż był wykładowcą na Uniwersytecie Stanforda. Następnie po powrocie do Niemiec w latach 1999-2002 pracowała jako pracownik naukowy w Katedrze Epidemiologii, Medycyny Społecznej i Badań nad Systemem Opieki Zdrowotnej MHH (Medizinische Hochschule Hannover). 

W 2001 roku uzyskała magisterium w zakresie zdrowia publicznego.

Ursula von der Leyen - kariera polityczna

Ursula von der Leyen w 1990 roku przystąpiła do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). W latach 2001-2004 pełniła funkcje w urzędach lokalnych i państwowych, była radną i przewodniczącą frakcji radnych CDU w Sehnde. 

W 2003 roku została wybrana na członka CDU w Zgromadzeniu Krajowym Dolnej Saksonii, a następnie w marcu tego samego roku została ministrem spraw społecznych w rządzie regionalnym kierowanym przez Christiana Wulffa. 

W listopadzie 2005 roku została powołana na stanowisko ministra do spraw rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży w pierwszym rządzie tworzonym przez Angelę Merkel.

W 2009 roku Ursula von der Leyen została wybrana na posłankę do niemieckiego Bundestagu (parlamentu)

W listopadzie 2009 roku została ministrem pracy i spraw socjalnych. Pod koniec 2010 roku von der Leyen została wybrana na wiceprzewodniczącą CDU. 

W grudniu 2013 roku po odnowieniu wielkiej koalicji w kolejnej kadencji rządu Angeli Merkel została ministrem obrony Niemiec. 

Ursula von der Leyen była pierwszą kobietą w Niemczech, która pełniła taką funkcję i pozostała na tym stanowisku do 2019 roku.

Ursula von der Leyen -  przewodnicząca Komisji Europejskiej

2 lipca 2019 roku podczas szczytu Rady Europejskiej przywódcy państw Unii Europejskiej zaproponowali kandydaturę Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej, a 16 lipca 2019 r. została ona wybrana na to stanowisko stosunkiem głosów 383 "za" i 327 "przeciw".

17 lipca 2019 roku Ursula von der Leyen zakończyła pełnienie funkcji ministra obrony Niemiec.

27 listopada 2019 roku Parlament Europejski przyjął zaprezentowany przez Ursulę von der Leyen skład nowej Komisji Europejskiej. 

Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen rozpoczęła urzędowanie 1 grudnia 2019 roku. Von der Leyen została pierwszą kobietą na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Na początku pełnienia funkcji przewodniczącej Komisji Europejskiej jej priorytetami były m.in.: kwestia równości płci w UE i zwalczenie kryzysu klimatycznego za pomocą programu "Europejski Zielony Ład". 

Kilka miesięcy po objęciu przez nią urzędu rozpoczęła się pandemia wirusa SARS -CoV2. Ursula von der Leyen musiała stawić czoło jednemu z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego nie tylko w Niemczech, ale w Europie i na całym świecie. Kiedy zagrożenie koronawirusem zaczęło ustępować, w lutym 2022 roku miała miejsce inwazja Rosji na Ukrainę. 

24 lutego 2022 roku rozpoczął się największy europejski konflikt od czasów II wojny światowej. Ursula von der Leyen we współpracy z zachodnimi przywódcami wprowadziła pakiet szeroko zakrojonych sankcji wymierzonych w rosyjskich przedsiębiorców, branże i osoby prywatne. Zadeklarowała także pomoc wojskową dla Ukrainy. W kwietniu 2022 roku von der Leyen odbyła podróż do Kijowa i podczas tej wizyty dostarczyła prezydentowi Ukrainy Wołodymirowi Zełenskiemu dokumenty formalizujące rozpoczęcie procedury przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej i zapewniła o przyspieszeniu tego procesu.

Ursula von der Leyen - życie prywatne

Ojcem Ursuli był Ernest Albrecht, który zanim zajął się niemiecką polityką wewnętrzną, był w latach pięćdziesiątych wyższym rangą urzędnikiem Komisji w Brukseli - należał do konserwatywnej Partii Chrześcijańskich Demokratów (CDU). W 1976 roku Ernest Albrecht został premierem Dolnej Saksonii.

Mężem Ursuli von der Leyen jest profesor Heiko von der Leyen, wywodzący się z niemieckiej rodziny arystokratycznej.

Ursula von der Leyen ma siedmioro dzieci: Davida (ur. 1987), Sophie (ur. 1989), Donatę (ur. 1992), bliźnięta Victorię i Johannę (ur. 1994), Egmonta (ur. 1998) i Gracie (ur. 1999).

Ursula von der Leyen należy do Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.
Temat Ursula von der Leyen znajdziesz również w serwisie: Zielona Interia

Ursula von der Leyen - Wiadomości

Niedziela, 3 marca 2024 (12:10)
Rząd Donalda Tuska negocjuje nieformalnie z Ursulą von der Leyen, by część przepisów Zielonego Ładu nie obowiązywała w Polsce - potwierdził wiceszef MSZ Andrzej Szeja. Polityk przyznał, że nasz...
Sobota, 2 marca 2024 (09:57)
Odblokowanie w sumie 136 miliardów euro dla Polski z unijnych funduszy nie wzbudziło entuzjazmu za naszą zachodnią granicą. Niektórzy niemieccy komentatorzy sugerują, że rząd Donalda Tuska...
Czwartek, 29 lutego 2024 (20:29)
- Nie atakuje się silnych. Atakuje się słabych. Takich, których można łatwo pokonać - przekonuje prezydent Andrzej Duda. W ten sposób tłumaczył, dlaczego nie wierzy w to, by Rosja zaatakowała jakiś...
Czwartek, 29 lutego 2024 (10:02)
Komisja Europejska w czwartek zaakceptuje odblokowanie dla Polski środków z Krajowego Planu Odbudowy - wynika z ustaleń korespondenta Polsat News w Brukseli Andrzeja Wyrwińskiego. W sumie mowa...
Środa, 28 lutego 2024 (09:37)
- Zagrożenie wojną może nie jest bezpośrednie, ale nie jest niemożliwe - stwierdziła Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Jak dodała, "ryzyka wojny nie należy wyolbrzymiać, ale...
Sobota, 24 lutego 2024 (14:14)
Ponad 40 proc. Polaków ocenia pracę rządu Donalda Tuska co najmniej na "czwórkę". Niedostatecznie prace gabinetu lidera Koalicji Obywatelskiej postrzega około 20 proc. ankietowanych. Respondenci...
Sobota, 24 lutego 2024 (12:59)
"Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa (...). Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni” - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę....
Sobota, 24 lutego 2024 (07:01)
Czworo zachodnich przywódców, w tym premierzy Włoch, Kanady i Belgii, przybyło w sobotę do Kijowa, aby wyrazić solidarność z Ukrainą w drugą rocznicę inwazji Rosji. W delegacji jest także...
Piątek, 23 lutego 2024 (12:10)
- Mam dobre wiadomości. W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje administracyjne ws. funduszy europejskich obecnie zablokowanych dla Polski. Uwolnią do 137 mld euro - zapowiedziała szefowa KE...

Ursula von der Leyen - Wideo

Czwartek, 13 października 2022 (09:13)
Co z w takim razie z wnioskiem o KPO i czy zalecenia w postaci kamieni milowych są w pełni wykonane? - Jeśli chodzi o zmianę regulaminu Sejmu, to jest dużym błędem naszych negocjatorów – powiedział...
Poniedziałek, 5 września 2022 (21:16)
"To dobrze, ze Polska jest w Unii Europejskiej. Uważam, że to jest jeden z najważniejszych sojuszy, który zapewnia nam bezpieczeństwo. To jest ten element, o którym się często zapomina. Choć nie...
Wtorek, 9 sierpnia 2022 (20:43)
Polityk Solidarnej Polski Michał Wójcik odniósł się do zastrzeżeń Komisji Europejskiej dotyczących reformy polskiego sądownictwa. Instytucje unijne podnoszą sprawę kwestionowania statusu sędziów...