Językiem urzędowym w Wielkiej Brytanii jest
angielski. Waluta Wielkiej Brytanii to
brytyjski funt szterling.
Wielka Brytania to kraj podzielony pod względem wyznaniowym. W Szkocji jest najwięcej wyznawców kalwinizmu, w Anglii dominuje anglikanizm, w Walii kongregacjonalizm, a mieszkańcy Irlandii Północnej są katolikami lub protestantami.
Największymi miastami - oprócz stolicy, Londynu - są: Glasgow, Liverpool, Manchester, Bristol oraz Birmingham.
Największymi rzekami w Wielkiej Brytanii są Tamiza, Severn i Trent.
Wielka Brytania - położenie i klimat
Wielką Brytanię otaczają
Ocean Atlantycki, Morze Północne, Morze Irlandzkie oraz kanał La Manche zwany także kanałem Angielskim.
Jedynym państwem sąsiadującym z Wielką Brytanią jest Irlandia.
Wyspiarski kraj leży w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, co sprawia, że pogoda w Wielkiej Brytanii przeważnie jest deszczowa. Odpowiada za to ciepły prąd morski. Dzięki niemu w kraju jest cieplej niż w innych miejscach na ziemi znajdujących się na tej samej szerokości geograficznej.
Wielka Brytania - ustrój polityczny
Kraj jest monarchią parlamentarną z rządem, który odpowiada przed parlamentem składającym się z Izby Lordów i Izby Gmin.
Kontrolę nad parlamentem sprawuje monarcha. Od 1952 do 2022 roku na tronie zasiadała
królowa Elżbieta II, którą po jej śmierci, do której doszło 8 września 2022 r., zastąpił
jej najstarszy syn - Karol III.
Wielka Brytania - gospodarka krajowa
Wielka Brytania jest dobrze rozwinięta pod względem gospodarczym. Ma znaczny wpływ ekonomiczny na arenę międzynarodową. To kraj z gospodarką wolnorynkową, który należy do największych potęg finansowych i przemysłowych na świecie.
Wielka Brytania należy do grup
najbardziej rozwiniętych krajów G20 i G7.
Państwo ma bogate złoża gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla kamiennego. Największy udział w brytyjskim PKB stanowią usługi ubezpieczeniowe i bankowe.
Wielka Brytania - historia w pigułce
Historia Wielkiej Brytanii sięga czasów p.n.e., kiedy tereny dzisiejszego kraju zajęli Rzymianie. Po roku 400 n.e. ziemie angielskie zasiedliły plemiona germańskie, celtyckie i wikingowie. W XI wieku Anglię opanowali Normanowie.
Średniowiecze to czas wojen wewnętrznych, w wyniku których doszło do połączenia Walii z Anglią, a później także ze Szkocją. Imperium brytyjskie wraz z biegiem stuleci rosło w siłę.
W XIX wieku Wielka Brytania stała się krajem uprzemysłowionym. Potencjał Wielkiej Brytanii osłabł wraz z nadejściem I i II wojny światowej. Mimo to Wielka Brytania odegrała ważną rolę w obu wojnach. W czasie drugiej wojny światowej należała do aliantów, przyczyniając się do pokonania III Rzeszy.
Wielka Brytania - brexit
W 1973 roku Wielka Brytania dołączyła do
Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która 7 lutego 1992 roku przeistoczyła się w
Unię Europejską.
23 stycznia 2013 roku premier David Cameron zapowiedział w swoim przemówieniu referendum dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Premier, mimo wyrażanych chęci pozostania w Unii, ugiął się pod naciskiem eurosceptycznej części społeczeństwa.
23 czerwca 2016 r. w Wielkiej Brytanii przeprowadzono niewiążące referendum. W głosowaniu wzięło udział aż 72,2 proc. uprawnionych Brytyjczyków, spośród których 51,89 proc. opowiedziało się za opuszczeniem Unii Europejskiej.
W 2018 roku odbył się wspólnotowy,
nieformalny szczyt unijny w Salzburgu, na którym odrzucono propozycje Brytyjczyków dotyczące
brexitu, uznając je za potencjalne zagrożenie dla wspólnego rynku gospodarczego.
W lipcu 2019 roku premierem Wielkiej Brytanii został
Boris Johnson, którego jednym z głównych postulatów była renegocjacja warunków brexitu.
Po negocjacjach, 31 stycznia 2020 roku o godzinie 23:00 czasu brytyjskiego (1 lutego 2020 roku o godzinie 00:00 czasu polskiego) Wielka Brytania oficjalnie opuściła struktury Unii Europejskiej.
Po zmianach przeprowadzonych 1 stycznia 2021 roku, obywatele Polski, aby wjechać do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych potrzebują ważnego paszportu. W przypadku podjęcia nauki lub pracy na terenie tego kraju, wymagana jest wiza.