Reklama

Reklama

Sondaż wyborczy. Zjednoczona Prawica ze spadkiem poparcia

32,81 proc. poparcia - na tyle mogłaby liczyć Zjednoczona Prawica, gdyby wybory odbyły się w niedzielę - wynika z sondażu dla "Super Expressu". Druga byłaby Koalicja Obywatelska z 24,5 proc. głosów, a trzecia - Polska 2050 z 17,08 proc.

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla "SE" opublikowanego w weekendowym wydaniu gazety, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska), na którą zagłosowałoby 32,81 proc. osób. Jak wskazano, w porównaniu z grudniowym sondażem poparcie dla tego ugrupowania jest o 3,57 p.p. mniejsze.

Drugie miejsce przypadłoby Koalicji Obywatelskiej (PO, Nowoczesna, Zieloni), która uzyskałaby 24,5 proc. głosów (straciła 0,78 p.p.), a trzecie zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 17,08 proc. (wzrost poparcia o 2,53 p.p.).

Reklama

Konfederacja zajęła w tym sondażu czwarte miejsce, z wynikiem 10,11 proc. W poprzednim badaniu KWiN poparłoby 10,7 proc. badanych. 

Do Sejmu dostaliby się jeszcze kandydaci Lewicy (Wiosna, SLD, Razem), na których zagłosowałoby 7,06 proc. dorosłych (poprzednio 6,18 proc.).

Wzrost o 2,06 p.p. zaliczyłoby też Polskie Stronnictwo Ludowe, dzięki czemu znalazłoby się nad progiem wyborczym (6,44 proc.).

W styczniowym sondażu poniżej progu wyborczego (5 proc.) znalazły się dwie formacje: Kukiz'15 (1,25 proc.) i Porozumienie Jarosława Gowina (0,3 proc.). Na "inną partię" chciałoby zagłosować 0,45 proc. respondentów.

PiS straciło przez Polski Ład?

Cytowany w weekendowym wydaniu gazety prof. Rafał Chwedoruk ocenił, że słabszy wynik PiS to efekt Polskiego Ładu. Zastrzegł, że dyskusja o tym dopiero się zaczęła, "a efekt w sondażach dopiero zobaczymy za pewien czas". "Główną przyczyną spadku poparcia jest wzrost cen. Szczególnie cen energii" - mówi gazecie Chwedoruk.

Gazeta zwraca uwagę, że 62 proc. ankietowanych źle ocenia Polski Ład, dobrze - 20 proc., a 18 proc. nie ma ten temat wyrobionego zdania.

Sondaż dla "SE" wykonał Instytut Badań Pollster 12-13 stycznia br. na reprezentatywnej próbie 1044 dorosłych Polaków.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy