Reklama

Nowoczesna

Poniedziałek, 4 września 2023 (15:21)AktualizacjaWtorek, 5 września 2023 (13:55)

Nowoczesna to polska partia polityczna, która powstała 31 maja 2015 roku w Warszawie. Założył ją Ryszard Petru. To ugrupowanie o charakterze centrolewicowym i proeuropejskim, które wywodzi się ze stowarzyszenia NowoczesnaPL. Elektoratem partii są osoby o poglądach gospodarczych i obyczajowo liberalnych. Lider partii ogłosił główne zasady programowe ugrupowania, które zostały określone przez media "Dekalogiem Nowoczesnej". Od 2019 roku liderem partii jest Adam Szłapka. Młodzieżówka ugrupowania nosi nazwę Młodzi Nowocześni.

Konwencja Krajowa Nowoczesnej z przewodniczącym partii Adamem Szłapką.
Konwencja Krajowa Nowoczesnej z przewodniczącym partii Adamem Szłapką./Piotr Molecki/East News/East News

Nowoczesna

  • Rok założenia:01.05.2015
  • Siedziba:Warszawa
  • Przewodniczący:
  • Rodzaj:partia polityczna
Nowoczesna pierwszy raz wystawiła swoich kandydatów w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Otrzymała wówczas poparcie wynoszące 7,6 proc. Partia tym samym uzyskała blisko 30 mandatów poselskich. W latach 2015-2017 na czele Nowoczesnej stał jej założyciel - Ryszard Petru. Następnie prezesem została wybrana Katarzyna Lubnauer, a Ryszard Petru opuścił partię w maju 2018 roku.

Nowoczesna - powstanie partii

Zarówno stowarzyszenie NowoczesnaPL, jak i samą partię zarejestrowano w Rzeszowie. Od czerwca 2016 roku Nowoczesna należy do Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Pełna nazwa partii od sierpnia brzmiała "Nowoczesna Ryszarda Petru". Do ugrupowania - oprócz Ryszarda Petru - dołączyli m.in. Wadim Tyszkiewicz, Jerzy Meysztowicz czy Paweł Rabiej.

Partia w 85 proc. zrzeszała osoby, które nie należały wcześniej do żadnej innej partii. Wśród głównych działaczy Nowoczesnej byli jednak także ci, którzy działali w Unii Wolności, Partii Demokratycznej oraz Platformie Obywatelskiej. W kwietniu 2017 z Nowoczesną pożegnało się czworo posłów. Przeszli oni do klubu parlamentarnego PO. Po krótkim czasie z funkcji przewodniczącego zrezygnował także Ryszard Petru. Zastąpiła go Katarzyna Lubnauer.

Pod koniec 2017 roku odbyła się konwencja wyborcza partii. Wzięło w niej udział ponad 300 delegatów. Podczas konwencji wybrano nowe władze, odbył się sąd koleżeński i obradowała komisja rewizyjna. W tym czasie zmieniono też nazwę partii z "Nowoczesna Ryszarda Petru" na "Nowoczesna".

Nowoczesna - współpraca z innymi partiami

Nowoczesna w marcu 2018 roku podpisała porozumienie z Platformą Obywatelską, które dotyczyło wspólnego startu w wyborach do sejmików województw. Komitet wyborczy przyjął nazwę "Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska".

W 2019 roku przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Nowoczesna przystąpiła do Koalicji Europejskiej razem z PO, Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Partią Zieloni oraz Polskim Stronnictwem Ludowym. Jednak żaden z kandydatów Nowoczesnej nie dostał mandatu w Parlamencie Europejskim.

Nowoczesna udzieliła także poparcia kandydatom PO w wyborach prezydenckich w 2020 r. - Małgorzacie Kidawie-Błońskiej i Rafałowi Trzaskowskiemu.

Nowoczesna - kontrowersje związane z partią

W 2016 roku Sąd Najwyższy oddalił skargę partii Nowoczesna i podtrzymał decyzję Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącą odrzucenia sprawozdania finansowego z kampanii wyborczej przed wyborami, które odbyły się rok wcześniej.

Partia przelała dwa miliony złotych z konta ugrupowania na konto komitetu wyborczego. Okazało się, że takie działanie nie jest zgodne z prawem. Michał Pihowicz, który był odpowiedzialny za przelew, zrezygnował wówczas z funkcji skarbnika partii.

Nowoczesna - główne założenia partii

Do głównych założeń programowych Nowoczesnej można zaliczyć m.in.: budowę nowoczesnego społeczeństwa, wolność gospodarczą, programowanie wykształcenia, aktywności i uczestnictwa obywateli w rządzeniu państwem, obniżenie kosztów pracy czy ograniczenie udziału państwa w gospodarce i dofinansowywaniu nierentownych branż. Nowoczesna w swoich postulatach zwróciła też uwagę na potrzebę stworzenia przejrzystych i jednoznacznych przepisów w kraju.

Partia zachęcała swoich wyborców do tego, aby złotówkę zamienić na euro, swego czasu chciała przekształcić program "Rodzina 500 plus" w program "Aktywna Rodzina". Optowała także za przyjęciem uchodźców do naszego kraju czy wprowadzeniem rejestrowanych związków partnerskich.

Ugrupowanie wspierało finansowanie z budżetu państwa zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Posłowie Nowoczesnej byli za tym, aby znieść finansowanie lekcji religii w szkołach publicznych z budżetu państwa. Nowoczesna popiera też legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży. Ważnym punktem programu Nowoczesnej są również kwestie związane z ochroną środowiska.
Temat Nowoczesna znajdziesz również w serwisie: Biznes

Nowoczesna - Wiadomości

Piątek, 22 listopada 2024 (19:10)
- 8 stycznia rozpocznie się kampania prezydencka - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Nie podał jednak, kiedy dokładnie odbędą się same wybory. Wiadomo, że będzie to któryś dzień maja.
Wtorek, 30 kwietnia 2024 (13:04)
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wysłała do Sejmu wniosek uchylenie immunitetu liderowi Nowoczesnej i posłowi Koalicji Obywatelskiej Adamowi Szłapce. Sprawa ma związek z wypadkiem, w którym...
Poniedziałek, 8 kwietnia 2024 (12:02)
W Radzie Miejskiej Wrocławia samodzielną większość będzie miała Koalicja Obywatelska - w 37-osobowym gremium zasiądzie 23 jej przedstawicieli. Osiem miejsc zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, a sześć -...
Poniedziałek, 13 listopada 2023 (09:56)
- Będę rekomendował, żeby wicemarszałkami Sejmu zostały Monika Wielichowska i Dorota Niedziela. Rafała Grupińskiego rekomenduję na wicemarszałka Senatu - zapowiedział w poniedziałek na Radzie...

Nowoczesna - Wideo

Piątek, 11 maja 2018 (09:13)
"Jak z każdą ciężką, trudną decyzją: coś się kumuluje i przychodzi moment przełomowy, kiedy mówi się: basta!" - tak o swoim odejściu z Nowoczesnej mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Joanna...