Reklama

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD)

Piątek, 18 listopada 2022 (09:02)AktualizacjaWtorek, 19 września 2023 (13:18)

Sojusz Lewicy Demokratycznej to zarejestrowana 17 maja 1999 roku polska partia polityczna o ideologii centrolewicowej. Została rozwiązana 9 października 2021 roku.

Leszek Miller, pierwszy przewodniczący partii SLD
Leszek Miller, pierwszy przewodniczący partii SLD/CHRISTOPHE SIMON/AFP

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD)

  • Rok założenia:15.04.1999
  • Siedziba:Warszawa
  • Rodzaj:partia polityczna

Powstanie SLD

Tuż po założeniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej większość członków SLD stanowili byli politycy komunistycznej PZPR oraz SdRP. Pomysłodawcą przekształcenia koalicji w partię był Marek Borowski, a kolejne postulaty pojawiały się na kongresach SdRP w 1998 i 1999 roku. Do oficjalnego założenia partii Sojusz Lewicy Demokratycznej doszło 15 kwietnia 1999 roku, a w grudniu odbył się pierwszy kongres SLD. Pierwszym przewodniczącym nowo powstałej partii został Leszek Miller.

SLD — program

Pierwszy dokument programowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej nazywał się Socjaldemokratyczny Program dla Polski. Do najważniejszych punktów programu SLD należały:
  • budowa solidarnego społeczeństwa obywatelskiego,
  • budowa silnego i sprawnego państwa,
  • rozwój efektywnej gospodarki.
Ponadto założenia programowe Sojuszu Lewicy Demokratycznej miały na celu zrównanie poziomu życia Polaków z najbardziej rozwiniętymi krajami Unii Europejskiej, a także gwarantowały prawa i wolności obywatelskie.
 
SLD był zwolennikiem jednoizbowego parlamentu, który wybiera premiera. Prezydent miał pełnić funkcję gwaranta ciągłości władzy państwowej. W sprawach gospodarczych najważniejszym elementem programu było ustalenie państwa jako inwestora w kapitał społeczny, a także regulatora społecznej gospodarki rynkowej. Sojusz Lewicy Demokratycznej chciał zapewnić silną, a także stabilną pozycję Polski w polityce międzynarodowej umacniając jej suwerenność.
 
Jako partia lewicowa SLD popierał liberalne podejście do rozwiązywania kwestii społecznych takich jak rozdzielenie Kościoła i państwa czy laicyzacja prawa, a także równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Jednym z pomysłów SLD w zakresie ochrony zdrowia było wprowadzenie jednolitego Narodowego Funduszu Zdrowia w zastępstwie kas chorych.

Struktura organizacyjna SLD

Władze uchwałodawcze Sojuszu Lewicy Demokratycznej były na poziomie krajowym. Należały do nich: Kongres, Konwencja Krajowa oraz Rada Krajowa.
 
Kongres Sojuszu Lewicy Demokratycznej zwoływany był nie rzadziej niż co 4 lata. Do jego zadań należało uchwalanie programu partii, dokonywanie zmian w statucie czy wybieranie przewodniczącego oraz sekretarza generalnego.
 
Przewodniczący SLD oraz Zarząd Krajowy byli organami wykonawczymi partii.
 
Ponadto w strukturze SLD działał Krajowy Sąd Partyjny (jako władza sądownicza) oraz Krajowa Komisja Rewizyjna (jako władza kontrolna).

Temat Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) znajdziesz również w serwisie: geekweek, Film, Biznes

Więcej na temat Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD)

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) - Wiadomości

Sobota, 27 listopada 2021 (12:19)
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość (35,3 proc. głosów), jednak partia Jarosława Kaczyńskiego nie utrzymałaby większości w Sejmie. Opozycja mogłaby...
Czwartek, 7 października 2021 (11:43)
Włodzimierz Czarzasty zapewnia, że kryzys w partii został zażegnany, a sobotnie zjednoczenie Wiosny i SLD będzie nowym otwarciem ze starymi przewodniczącymi. Sęk w tym, że wewnętrzna opozycja wciąż...

Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) - Wideo

Czwartek, 19 listopada 2020 (14:24)
- Ona nie istnieje, o czym można łatwo się przekonać wchodząc na strony PKW. Tam jest wykaz działających partii politycznych. W tym wykazie nie ma "Lewica", tylko jest dalej SLD - przekonywał...
Niedziela, 13 października 2019 (21:48)
Według wyników exit poll Lewica przekroczyła próg wyborczy i uzyskała 11,9 proc. głosów. Podczas przemówienia prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego w sztabie słychać było okrzyki „Konstytucja!”
Wtorek, 27 marca 2018 (09:48)
Mamy wzrost napięcia w stosunkach z Rosją, z czego nie należy się cieszyć – podkreśla w Porannej rozmowie w RMF FM Leszek Miller. „Jeżeli nie współpraca, to jaka jest alternatywa? Powrót do zimnej...