Zwrot w sprawie immunitetu Karola Nawrockiego. Wniosek wycofano

Oprac.: Sebastian Przybył
Prywatni oskarżyciele wycofali wniosek o uchylenie immunitetu Karola Nawrockiego - przekazał szef komisji regulaminowej poseł Jarosław Urbaniak. W związku z decyzją grupa sejmowa zdjęła ten punkt z porządku obrad. Sprawa dotyczyła słów Nawrockiego o "ukrytym procesie reubekizacji".

W środę sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych miała w planie rozpatrzenie wniosku z dnia 4 grudnia 2024 roku o wyrażenie zgody na uchylenie immunitetu Karola Nawrockiego.
- 12 lutego wpłynęło od marszałka Sejmu do komisji pismo pełnomocnika oskarżycieli prywatnych informujące o wycofaniu wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa IPN Karola Nawrockiego. W związku z tym komisja nie będzie rozpatrywać tego wniosku - powiedział przewodniczący Jarosław Urbaniak (KO).
Uchylenie immunitetu Karola Nawrockiego. Oskarżyciele wycofali wniosek
Informację o wpłynięciu wniosku przekazał w połowie grudnia Szymon Hołownia. Lider Polski 2050 wskazał wówczas, że dokument złożyło Stowarzyszenie Emerytów Mundurowych. Grupa uznała słowa prezesa IPN pod ich adresem za obraźliwe.
Chodzi o wypowiedź, jaka padła krótko po ogłoszeniu Karola Nawrockiego kandydatem na prezydenta RP z poparciem Prawa i Sprawiedliwości. Jak ocenił szef IPN, premier Donald Tusk przywraca przywileje dla byłych funkcjonariuszy działających w PRL.
- W Polsce trwa powolny, ukryty proces reubekizacji, przywracania przywilejów emerytalnych ludziom, którzy inwigilowali. Ludziom, którzy wsadzali do ośrodków internowania, którzy więzili, rozbijali rodziny, zmuszali do emigracji - uznał Karol Nawrocki.
IPN krytykował wniosek o uchylenie immunitetu
Do wniosku odniósł się również Instytut Pamięci Narodowej. W oświadczeniu stwierdzono, że to "próba zastraszenia prezesa niezależnej i apolitycznej instytucji państwa polskiego - IPN, do którego ustawowych obowiązków należy ściganie zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa".
Jednocześnie zaznaczono, że "upominanie się o zadośćuczynienie ofiarom komunistycznych represji" jest obowiązkiem IPN.
"Przywracanie przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom komunistycznego aparatu bezpieczeństwa stoi w sprzeczności z elementarnymi zasadami sprawiedliwości i odpowiedzialności. Jest policzkiem wymierzonym ofiarom komunistycznych represji a także ich bliskim" - podkreślono w komunikacie.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
- Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
- Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
- Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
- Katarzyna Cichos (kandydatka niezależna)
- Sławomir Grzywa (kandydat ugrupowania Sami Swoi)
- Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
- Dawid Jackiewicz (kandydat niezależny)
- Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
- Dominika Jasińska (kandydatka niezależna)
- Wiesław Lewicki (kandydat Normalnego Kraju)
- Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
- Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
- Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
- Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
- Aldona Skirgiełło (kandydatka Samoobrony)
- Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
- Piotr Szumlewicz (kandydat niezależny)
- Paweł Tanajno (kandydat partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców)
- Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
- Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
- Adrian Zandberg (kandydat Razem)
Najnowsze informacje i sondaże można sprawdzić w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!