Od doradcy do prezydenta Warszawy. Kim jest Rafał Trzaskowski?

Lidia Ławecka

Lidia Ławecka

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Hahaha
haha
Lubię to
like
673
Udostępnij

Rafał Trzaskowski znany jest obecnie z pełnionej przez niego funkcji prezydenta Warszawy. Włodarz stolicy ma jednak długą i barwną historię polityczną, której warto się przyjrzeć. Przedstawiamy sylwetkę samorządowca i kandydata Koalicji Obywatelskiej w walce o urząd prezydenta RP. W sobotę Trzaskowski wygrał bowiem w prawyborach zorganizowanych przez tę formację.

Rafał Trzaskowski na otwartym spotkaniu w Białymstoku
Rafał Trzaskowski na otwartym spotkaniu w BiałymstokuStach AntkowiakReporter

Rafał Trzaskowski to obecny prezydenta Warszawy. Urząd ten pełni od 2018 roku. W wyborach samorządowych w 2024 r. został wybrany na swoją kolejną kadencję.

To właśnie z pełnienia tej funkcji, ale też wyścigu prezydenckiego w 2020 roku - w którym starł się z Andrzejem Dudą - jest najbardziej znany Polkom i Polakom. Jednak jego historia polityczna znacznie wykracza poza funkcję prezydenta stolicy.

Rafał Trzaskowski. Młodość i edukacja

Rafał Trzaskowski urodził się 17 stycznia 1972 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz filologii angielskiej na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Europeistyki w Kolegium Europejskim.

Oprócz tego był stypendystą Uniwersytetu w Oksfordzie oraz Instytutu Unii Europejskiej w Paryżu. W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Po studiach pracował m.in. jako tłumacz symultaniczny, nauczyciel języka angielskiego i wykładowca akademicki. Jak możemy przeczytać na jego stronie, z ostatniego zajęcia "nie zrezygnował do dziś".

Rafał Traszkowski w polityce. Od doradcy do europosła

Jak możemy przeczytać na stronie Rafała Trzaskowskiego: "Moja przygoda z polityką zaczęła się już w liceum, kiedy przed wyborami 1989 r. zgłosiłem się jako tłumacz-wolontariusz w biurze warszawskiego Komitetu Obywatelskiego w kawiarni Niespodzianka". Do jego zadań należało m.in. zajęcie się zagranicznymi gośćmi, którzy przybyli wtedy do Warszawy.

Oficjalnie karierę polityczną zaczął w roku 2000. Przez rok pełnił funkcję doradcy Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. W 2004 r. został doradcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego oraz delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Pełnił tą funkcję do 2009 roku.

W wyborach europejskich w 2009 roku uzyskał mandat europosła VII kadencji. Otrzymał wówczas wsparcie wielu sławnych osobistości m.in. Tomasza Karolaka i Michała Żebrowskiego.

W 2010 roku pełnił funkcję szefa sztabu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Walz w trakcie kampanii samorządowej.

Złożenie mandatu eurodeputowanego

W 2013 został nominowany przez premiera Donalda Tuska na stanowisko ministra administracji i cyfryzacji. W tym samym roku prezydent Bronisław Komorowski powołał go na ten urząd - w związku z tym Trzaskowski złożył mandat europosła.

W rządzie Ewy Kopacz został powołany do pełnienia funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz pełnomocnika premiera do spraw Rady Europejskiej. Oba stanowiska pełnił równolegle.

W roku 2015 uzyskał mandat posła na Sejm VIII kadencji, startując z okręgu krakowskiego - został wtedy wiceprzewodniczącym Komisji do Spraw Unii Europejskiej. Rok później został powołany na funkcję ministra spraw zagranicznych.

W listopadzie 2017 r. został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych w 2018 r. Wybory te wygrał w pierwszej turze, odnosząc polityczny sukces i zdobywając 56,67 proc. głosów. W porównaniu kontrkandydat PiS - Patryk Jaki, zdobył 28,53 proc. głosów.

Od lutego 2020 r. jest też wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Porażka w jednych wyborach, wygrana w drugich

15 maja 2020 r. Trzaskowski został ogłoszony jako kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Zastąpił wtedy Małgorzatę Kidawę-Błońską po jej rezygnacji. W drugiej turze wyborów przegrał z Andrzejem Dudą, który ubiegał się o reelekcję.

Po wyborach prezydenckich zainaugurował powstanie Ruchu Wspólna Polska - instytucja zajęła się organizacją Campusu Polska Przyszłości. 

Przegrana w wyborach prezydenckich nie oznaczała jednak porażki w wyborach samorządowych. W 2024 roku Trzaskowski ubiegał się o reelekcję na stanowisku prezydenta Warszawy. Startował z hasłem "Po prostu Warszawa". 7 kwietnia tego roku ogłoszono jego wygraną już w pierwszej turze - zdobył 57,41 proc. głosów.

Prawybory KO

Wraz ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Koalicja Obywatelska stanęła przed wyborem kandydata na prezydenta. Oststecznie zdecydowano o przeprowadzeniu prawyborów wewnętrz partii.

W głosowaniu Rafał Trzaskowski zmierzył się z Radosławem Sikorskim. Przeprowadzono wiele sondaży, pytanie było jedno - kto jest lepszym kandydatem?

"Dziś jest czas, żeby przewrócić kolejną kartę historii. Dziś jest czas, żeby raz na zawsze wygrać Polskę dla demokracji! Przed nami najważniejsza bitwa!" - pisał włodarz Warszawy w liście do członków Koalicji Obywatelskiej. List miał przekonać koleżanki i kolegów z ugrupowania, aby zagłosowali na niego w prawyborach.

Głosowanie przeprowadzono w piątek 22 listopada za pomocą szyfrowanych wiadomości SMS. Ich wyniki poznaliśmy w sobotę - Trzaskowski zdobył 74,75 proc. głosów i powalczy o prezydenturę.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Petru: Z przerażeniem stwierdzam, że pojawiają się nowe pomysły - np. wolny Wielki Piątek
      Petru: Z przerażeniem stwierdzam, że pojawiają się nowe pomysły - np. wolny Wielki PiątekRMF FMRMF
      Przejdź na