Reklama

Małgorzata Kidawa-Błońska

Małgorzata Kidawa-Błońska to polska polityk, socjolog i producentka filmowa. Od 2005 roku posłanka na Sejm. W wyborach w 2020 roku kandydatka na urząd prezydenta. Wcześniej Marszałek Sejmu.
Małgorzata Kidawa-Błońska - najważniejsze informacje
Małgorzata Kidawa-Błońska / Adam Chelstowski / FORUM /Agencja FORUM

Małgorzata Kidawa-Błońska - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    05.05.1957

  • Miejsce urodzenia:

    Warszawa

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

Małgorzata Kidawa-Błońska to polska polityk, socjolog i producentka filmowa. Od 2005 roku posłanka na Sejm. W wyborach w 2020 roku kandydatka na urząd prezydenta. Wcześniej Marszałek Sejmu.

Małgorzata Kidawa-Błońska – wykształcenie

Ukończyła studia socjologiczne na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Chciała zawodowo pracować przy filmach i kulturze. Pod koniec lat 80. była pracownicą działu literackiego Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. W latach 1994-2005 pracowała jako producent filmowy. Wraz z mężem produkowała filmy oraz seriale telewizyjne. Największym dziełem Kidawy-Błońskiej był film „Skazany na Bluesa”.

Małgorzata Kidawa-Błońska – kariera polityczna

W 2001 roku dołączyła do Platformy Obywatelskiej. Karierę polityczną rozpoczęła jako radna Warszawy i członkini Komisji Kultury. W 2005 roku otrzymała mandat poselski. Była wiceprzewodniczącą Sejmowej Komisji Etyki Poselskiej oraz dołączyła do Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. 

Została rzecznikiem prasowym kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego (2010 rok). Została mianowana rzecznikiem prasowym Komitetu Wyborczego PO w 2011 roku. Za rządów Donalda Tuska oraz Ewy Kopacz pełniła funkcję rzecznika prasowego rządu. Zrezygnowała ze stanowiska w 2015 roku. Wtedy to została kandydatką na stanowisko marszałka Sejmu. W czerwcu tego samego roku prezydent powołał ją w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 

3 września 2019 roku została kandydatem na premiera, wysuniętym przez Platformę Obywatelską. W listopadzie mianowana została wicemarszałkiem Sejmu. W związku z pandemią COVID-19 zdecydowała się wstrzymać swoją kampanię wyborczą. 15 maja 2020 roku zrezygnowała ze startowania w wyborach prezydenckich. Rok później wybrano ją wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej.

Małgorzata Kidawa-Błońska – życie prywatne

Małgorzata Kidawa-Błońska urodziła się 5 maja 1957 roku w Warszawie. Jest prawnuczką prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz premiera Władysława Grabskiego. Uwielbia rodzinne wyprawy w góry, pracę w ogrodzie oraz muzykę. Jej mężem jest reżyser Jan Kidawa-Błoński, z którym ma syna.

Małgorzata Kidawa-Błońska - Wiadomości

Małgorzata Kidawa-Błońska - Wideo