Reklama

Małgorzata Kidawa-Błońska

Piątek, 25 listopada 2022 (13:19) Aktualizacja Poniedziałek, 11 września 2023 (14:56)
Małgorzata Kidawa-Błońska to polska polityk, socjolog i producentka filmowa. Od 2005 roku posłanka na Sejm. W wyborach w 2020 roku kandydatka na urząd prezydenta. Wcześniej Marszałek Sejmu.
Małgorzata Kidawa-Błońska - najważniejsze informacje
Małgorzata Kidawa-Błońska / Adam Chelstowski / FORUM /Agencja FORUM

Małgorzata Kidawa-Błońska - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    05.05.1957

  • Miejsce urodzenia:

    Warszawa

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

Małgorzata Kidawa-Błońska - wykształcenie i kariera zawodowa

Małgorzata Kidawa-Błońska ukończyła studia socjologiczne na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Chciała zawodowo pracować w branży filmowej i w kulturze. 

Pod koniec lat 80. była pracownicą działu literackiego Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego

W latach 1994-2005 pracowała jako producent filmowy. Wraz z mężem produkowała filmy oraz seriale telewizyjne. Największym dziełem Kidawy-Błońskiej był film "Skazany na Bluesa".

Małgorzata Kidawa-Błońska - kariera polityczna

W 2001 roku dołączyła do Platformy Obywatelskiej. Karierę polityczną rozpoczęła jako radna Warszawy i członkini Komisji Kultury

W 2005 roku w wyborach parlamentarnych uzyskała mandat poselski. Była wiceprzewodniczącą Sejmowej Komisji Etyki Poselskiej oraz Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

W 2010 r. została rzecznikiem prasowym kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego. W czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2011 roku została rzecznikiem prasowym Komitetu Wyborczego PO. Za rządów Donalda Tuska oraz Ewy Kopacz pełniła funkcję rzecznika prasowego rządu. Zrezygnowała z tego stanowiska w 2015 roku, kiedy to została kandydatką na stanowisko marszałka Sejmu. W czerwcu tego samego roku prezydent powołał ją w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego

3 września 2019 roku Małgorzata Kidawa-Błońska została kandydatką na urząd prezyddenta, wysuniętym przez Platformę Obywatelską. W listopadzie mianowana została wicemarszałkiem Sejmu. W związku z pandemią COVID-19 zdecydowała się wstrzymać swoją kampanię wyborczą. 15 maja 2020 roku zrezygnowała ze startowania w wyborach prezydenckich.

Rok później wybrano ją na wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej.

Małgorzata Kidawa-Błońska - życie prywatne

Małgorzata Kidawa-Błońska urodziła się 5 maja 1957 roku w Warszawie. Jest prawnuczką prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz premiera Władysława Grabskiego.

Małgorzata Kidawa-Blońska uwielbia - jak twierdzi - rodzinne wyprawy w góry, pracę w ogrodzie oraz muzykę. 

Jej mężem jest reżyser Jan Kidawa-Błoński, z którym ma syna.

Małgorzata Kidawa-Błońska - Wiadomości

Małgorzata Kidawa-Błońska - Wideo