Nowy pomysł Zandberga. "Zamożni mają za duży wpływ"
Adrian Zandberg zaproponował w środę, aby ograniczyć prywatne wpłaty na kampanie wyborcze kandydatów do wysokości 5 tys. złotych. - Pojawiła się informacja, że bardzo bogaci ludzie, multimilionerzy, właściciele firm deweloperskich dosyć obficie finansują niektórych kandydatów na prezydenta - mówił lider partii Razem. Jak wyjaśnił, deweloperzy mają hojnie wspierać Rafała Trzaskowskiego i Sławomira Mentzena.

We wtorkowej rozmowie na antenie Radia ZET Bogdan Rymanowski poprosił Jana Grabca o ustosunkowanie się do najnowszych analiz, z których wynika, że na kampanię Rafała Trzaskowskiego deweloperzy wpłacili prawie 800 tys. złotych.
Szef KPRM zapewnił, że wpłata na kampanię nie wiąże się z jakimkolwiek zobowiązaniem kandydata wobec wpłacającego. W środę Adrian Zandberg zaproponował nowe rozwiązanie, które ograniczałoby tej wysokości przelewy.
Wybory prezydenckie. Zandberg chce obniżyć limity. Chodzi o wpłaty na kampanię
- Pojawiła się informacja, że bardzo bogaci ludzie, multimilionerzy, właściciele firm deweloperskich dosyć obficie finansują niektórych kandydatów na prezydenta, w szczególności kampanie Rafała Trzaskowskiego i Sławomira Mentzena - mówił w Ełku Zandberg.
- To nie jest zdrowe dla demokracji, że ci zamożni mają na nią dużo większy wpływ niż przeciętny obywatel - zaznaczył kandydat Razem.
Lewicowy polityk zaproponował prawdziwą rewolucję. - Powinniśmy obniżyć maksymalny limit wpłat osoby prywatnej na kampanię wyborczą do 5 tys. złotych - zadeklarował.
Na tym nie koniec. Adrian Zandberg skrytykował też system finansowania partii politycznych z budżetu państwa. - Naprawdę demokracja nie jest silniejsza od tego finansowego wyścigu zbrojeń i od topienia milionów złotych, które pochodzą z budżetu państwa na reklamy w prywatnych mediach - przekonywał lider Razem.
Zandberg wystąpił z apelem, aby demokracja była "sporem programów, sporem wizji", a nie "finansowym wyścigiem zbrojeń, który ma wygrać ten, kto ma najbogatszych sponsorów".
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
Adrian Zandberg (kandydat Razem)