"Trwa i ma trwać". Minister szczerze o napięciach w koalicji
Minister nauki z ramienia Nowej Lewicy ujawnił w mediach niedawny apel Donalda Tuska. - Podczas Rady Ministrów premier powiedział, żeby pamiętać o tym, że jesteśmy koalicją. Koalicja trwa i trwa mać i żeby się nie zagalopować - powiedział Marcin Kulasek.

O tarcia w koalicji rządzącej i wzajemne ataki pytany był minister Kulasek w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Radiu Zet.
- Wczoraj było posiedzenie rządu, premier powiedział, żeby pamiętać o tym, że jesteśmy koalicją. Koalicja trwa i trwa mać i żeby się nie zagalopować - powiedział.
Jak zaznaczył, premier Tusk zwrócił uwagę, "żeby się tak nie pokłócić, że potem będzie ciężko robić wspólnie jakieś rzeczy".
Minister dopytywany, czy premier mówił te słowa, w kontekście "opamiętajcie się", przyznał, że nie. - Kontekst był taki, żeby się nie zagalopować - zaznaczył.
Marcin Kulasek: Kampania rządzi się swoimi prawami
- Kampania rządzi się swoimi prawami. Wszystko jest zrozumiałe. Jest trzech kandydatów z obozu koalicji rządowej, ale na końcu, jak pewnie wszyscy wiemy, będzie druga tura i pewnie będzie trzeba głosować na wspólnego demokratycznego kandydata - mówił.
Kulasek przyznał, że "nikt się nie oszukuje", że Magdalena Biejat wejdzie do II tury. - W zasięgu jest czwarte miejsce - mówił, wskazując, że kandydatka Lewicy może wyprzedzić marszałka Sejmu Szymona Hołownię.
Debata w Końskich. Tarcia w koalicji rządzącej
Tarcia w koalicji rządzącej i wzajemne ataki pojawiły się po piątkowej dbacie w Końskich. Część polityków KO nieprzychylnie oceniała udział Magdaleny Biejat i Szymona Hołowni w telewizyjnym wydarzeniu.
Spięcie widoczne było m.in. w niedzielę w programie Polsat News "Śniadanie Rymanowskiego" między Mariuszem Witczakiem (KO) i Anną Górską (Nowa Lewica).
W kontekście późnego zaproszenia przez Rafała Trzaskowskiego innych kandydatów niż Karol Nawrocki, senator Górska zarzuciła Witczakowi, że jako przedstawiciel KO odmawia kandydatce Nowej Lewicy prowadzenia kampanii prezydenckiej.
- Jesteśmy we wspólnym rządzie. Przemyślcie i zastanówcie się, czy o taką demokrację walczyliśmy wspólnie przed 15 października, czy o taką demokrację walczymy jako wspólni członkowie tego rządu. Nie zyskuje na tym wasz kandydat, a zaszkodzić to może całej naszej koalicji - mówiła.
- Nie czuje pani absmaku, że zajmuje się pani Rafałem Trzaskowskim, a nie Karolem Nawrockim? Pani wyborcy pani tego nie wybaczą - odpowiadał poseł Witczak.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
Adrian Zandberg (kandydat Razem)