Wołodymyr Zełenski nie krył radości. "Wyraźny sygnał dla Moskwy"

Jakub Krzywiecki

Oprac.: Jakub Krzywiecki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
891
Udostępnij

- To wyraźny sygnał dla Moskwy, że Europa wytrzyma - komentował Wołodymyr Zełenski, mówiąc o pakiecie wsparcia Unii Europejskiej dla Kijowa. Podkreślał znacznie jedności Wspólnoty. Zaznaczył też, że decyzja UE to równie wyraźny sygnał wysłany za Atlantyk.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zdjęcie ilustracyjne
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zdjęcie ilustracyjneJakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFPAFP

- Długo oczekiwana decyzja Unii Europejskiej - 50 miliardów euro dla Ukrainy. Program wsparcia - przekazał Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w czwartek późnym wieczorem.

Ukraiński prezydent wspomniał, że unijni przywódcy pracowali nad porozumieniem w tej sprawie "różnymi kanałami i na różnych poziomach".

"Sygnał dla Moskwy"

- Europa pokazała dokładnie taką jedność, jakiej potrzebuje. 27 krajów razem. Instytucje Unii Europejskiej w pełni współpracują - podkreślił Zełenski.

- To wyraźny sygnał dla Moskwy, że Europa wytrzyma i że Europy nie rozerwą żadne niszczycielskie fale, które wymyśla się na Kremlu. Ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał wysłany za Atlantyk - sygnał, że Europa bierze na siebie zobowiązania. (...) Czekamy na decyzję Ameryki - dodał nawiązując do amerykańskiego pakietu wsparcia, wciąż blokowanego przez Kongres USA.

Unijne porozumienie dla Ukrainy

W grudniu rozpoczęły się rozmowy akcesyjne Unii z Ukrainą. Wtedy jednak Viktor Orban zawetował przekazanie pomocy dla Kijowa. Negocjacje z węgierskim premierem trwały do kolejnego szczytu Rady Europejskiej - 1 lutego.

Ostatecznie politycy uzgodnili porozumienie. Negocjacje były prowadzone w wąskim gronie. Na zamkniętym spotkaniu z Orbanem rozmawiali przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przywódcy Francji, Niemiec i Włoch - Emmanuel Macron, Olaf Scholz i Giorgia Meloni.

Później dołączyli do nich premier Holandii Mark Rutte, premier Polski Donald Tusk i premier Belgii Alexander De Croo. Politico podkreśla, że główną rolę w negocjacjach odegrali Macron i Meloni.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Schnepf: Część ambasadorów powinna zostać odwołana
      Schnepf: Część ambasadorów powinna zostać odwołanaRMF FMRMF
      Przejdź na