Reklama

Reklama

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron /Sergei Guneyev/TASS /Agencja FORUM
Emmanuel Macron to francuski polityk i bankowiec. Minister gospodarki, przemysłu i cyfryzacji w latach 2014–2016, od 2017 roku prezydent Republiki Francuskiej. Kształcił się w jezuickim liceum w Amiens, a dyplom DEA z zakresu filozofii uzyskał na Université de Paris X. W latach 1999–2001 był asystentem znanego filozofa Paula Ricœura.

Po ukończeniu studiów został członkiem Partii Socjalistycznej. W 2008 roku pracował w bankowości inwestycyjnej kontrolowanej przez rodzinę Rothschildów, jednej z najbogatszych rodzin na świecie. Zajmował się głównie zakupem przez szwajcarskie przedsiębiorstwo Nestlé filii koncernu Pfizer o wartości ponad 9 miliardów euro.

W latach 2012–2014 pełnił funkcję zastępcy sekretarza generalnego w administracji prezydenta François Hollande’a. W 2014 objął stanowisko ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji. Popadł w spory z działaczami związków zawodowych, ale jednocześnie zyskał sporą popularność. Zaczął być uwzględniany w sondażach przeprowadzanych na potrzeby wyborów prezydenckich w 2017 roku.

Emmanuel Macron odszedł z urzędu ministra, deklarując jednocześnie start w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny. Dostając się do drugiej tury, pokonuje eurosceptyczną Marine Le Pen z Frontu Narodowego, zdobywając ponad 66 procent głosów, stając się najmłodszą osobą wybraną na ten urząd. W 2022 roku, w kolejnych wyborach, znów pokonuje Le Pen, zdobywając w drugiej turze niecałe 60 procent głosów.

Emmanuel Macron w 2007roku ożenił się z Brigitte Trogneux. Ta była jego nauczycielką w liceum jezuickim. Poznał ją w wieku 15 lat, gdy Trogneux miała 39 lat. Rok później zaczął się ich romans. Trogneux była w tym czasie zamężna i wychowywała trójkę dzieci.

Temat Emmanuel Macron znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Emmanuel Macron

Wiadomości

Wideo