Reklama

Kreml

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 (11:28)AktualizacjaWtorek, 7 maja 2024 (13:04)

Kreml moskiewski to gród warowny z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1990.

Panorama Kremla w Moskwie
Panorama Kremla w Moskwie / Natalia KOLESNIKOVA / AFP/East News

Kreml

Słowo “Kreml” w języku rosyjskim oznacza twierdzę, cytadelę, gród warowny na wzgórzu. Ze względu na symboliczne znaczenie Kremla dla sprawowania władzy w Rosji słowo "Kreml" często jest używane przez polityków i środki masowego przekazu jako zamiennik dla pojęcia rosyjskiej władzy państwowej.

Na obszarze Kremla znajduje się Pałac Senacki, zaprojektowany przez rosyjskiego architekta Matwieja Kazakowa i wybudowany w latach 1776-1787 na zlecenie carycy Katarzyny II. W czasach carskich klasycystyczny Pałac Senacki odgrywał drugorzędną rolę jako budynek rządowy. Po rewolucji październikowej Pałac Senacki stał się główną siedzibą rządu radzieckiego. Dziś jest roboczą rezydencją prezydenta Rosji Władimira Putina.

Kreml - gdzie leży?

Kreml leży w stolicy Rosji Moskwie na wzgórzu na wschodnim (lewym) brzegu rzeki Moskwy, na planie trójkąta, a jego ogólna powierzchnia wynosi 28 hektarów. Od wschodu sąsiaduje z Placem Czerwonym, po jego zachodniej stronie mieści się Park Aleksandrowski, czyli jeden z pierwszych parków publicznych w rosyjskiej stolicy.

Kreml - do kogo należy?

Historia Kremla moskiewskiego zaczyna się w XII w., kiedy to początkowo była to drewniana baszta, zniszczona następnie przez najazdy Mongołów w XIII w. Później Kreml odbudowano, a w XV w. był on siedzibą książąt moskiewskich.

Car Iwan III Wielki sprowadził następnie do Rosji włoskich architektów, którzy na jego polecenie zaprojektowali i wybudowali murowany kompleks kremlowski.

Po komunistycznym przewrocie i obaleniu caratu w tak zwanym "dużym" Pałacu Mikołajewskim - moskiewskiej rezydencji carów Romanowów - w trzypokojowym apartamencie zamieszkał Włodzimierz Lenin z żoną Nadieżdą i siostrą Marią. Po nich mieszkał tam również Józef Stalin.

Od chwili, gdy Kreml został siedzibą bolszewickiego rządu, zwykli obywatele mieli zakaz wstępu na jego teren. Po śmierci Józefa Stalina jego mieszkanie przez 10 lat stało puste, bo Nina Chruszczowa, żona Nikity Chruszczowa, nie chciała się tam wprowadzić. Polityk z zoną zamieszkał na elitarnym osiedlu na Wzgórzach Leninowskich. 

Od tego momentu partyjni sekretarze oraz inni dygnitarze mieszkali w mieście. W związku z tym w 1955 roku Kreml moskiewski otwarto dla zwiedzających jako zabytek, a od 1961 roku jest on strefą zupełnie niezamieszkałą.

Kreml - czy można go zwiedzić?

Kreml jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Można zwiedzać go samodzielnie lub skorzystać z usług przewodnika, aby dowiedzieć się więcej o historii i zabytkach. Niektóre budynki, takie jak Zbrojownia czy Sobory, są otwarte dla zwiedzających. Inne, jak np. Pałac Prezydencki, są jednak zamknięte dla publiczności.

Kreml ma kilka muzeów, w tym Zbrojownię oraz Zbrojownię Diamentową. Znajdują się tam cenne kolekcje broni, klejnotów oraz innych artefaktów historycznych. Zwiedzanie miejsca jest bezpieczne. Kreml jest dobrze strzeżony i bezpieczny dla turystów.

Na Kremlu można m.in. zobaczyć największy na świecie dzwon Car-kołokoł z 1735 roku oraz jedną znajwiększych na świecie armat o nazwie Car-puszka z 1586 roku. 

Jednym z najbardziej charakterystycznych fragmentów Kremla w Moskwie jest baszta Spasska. To bramna wieża i jedno z umocnień fortyfikacyjnych Kremla we wschodniej pierzei murów kremlowskich od strony Placu Czerwonego. Znajduje się tam znany zegar wieżowy z kurantami, które dzwoniąc, sygnalizują upływ oficjalnego czasu moskiewskiego.
Temat Kreml znajdziesz również w serwisie: geekweek, Biznes

Kreml - Wiadomości

Wtorek, 21 maja 2024 (17:38)
Rosyjski generał Iwan Popow został aresztowany na dwa miesiące pod zarzutem oszustwa "na dużą skalę". Wcześniej wojskowy został zdymisjonowany za krytykowanie dowódców oraz oskarżanie ich o zdradę...

Kreml - Wideo