Reklama

Wołodymyr Zełenski

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:24) Aktualizacja Piątek, 8 września 2023 (12:26)
Wołodymyr Zełenski to aktor, prezenter telewizyjny i producent filmowy, a od 2019 roku prezydent Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski - najważniejsze informacje
Wołodymyr Zełenski /Facebook/Wołodymyr Zełenski /

Wołodymyr Zełenski - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    25.01.1978

  • Kraj urodzenia:

    Ukraina

Urodził się w rodzinie ukraińskich Żydów. Jego synem profesora i specjalisty w zakresie cybernetyki. W dzieciństwie kilka lat mieszkał w Mongolii, gdzie pracował jego ojciec.

Wołodymyr Zełenski - życie zawodowe

Wołodymyr Zełenski ukończył studia prawnicze w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym, jednak nie podjął pracy w zawodzie prawniczym. Swoje zainteresowania skierował w stronę aktorstwa, dlatego w połowie lat 90. dołączył do lokalnej grupy kabaretowej.

Pod koniec 2003 roku został współwłaścicielem przedsiębiorstwa producenckiego Studio ”Kwartał 95”. Zostaje prezenterem programu telewizyjnego ”Weczirnij kwartał”, a w międzyczasie prowadzi też program kulinarny. W 2006 roku zwyciężył w pierwszej edycji programu tanecznego ”Tańca z gwiazdami”, co przyniosło mu ogromną popularność.

Jako aktor występował w rosyjskojęzycznych komediach romantycznych, takich jak ”Miłość w wielkim mieście”, ”8 pierwszych randek” czy ”8 nowych randek”. Użyczał również głosu tytułowemu misiowi w filmach ”Paddington” oraz ”Paddington 2”.

Wołodymyr Zełenski - droga do prezydentury

W 2015 został gwiazdą satyrycznego serialu telewizyjnego ”Sługa ludu”. Dwa lata później wystąpiono o rejestrację partii politycznej o takiej samej nazwie. W 2018 roku Zełenski zaczął pojawiać się w sondażach prezydenckich, przez co oficjalnie zapowiedział swój start w wyborach.

W pierwszej turze głosowania, która odbyła się w marcu 2019 roku, Zełenski uzyskał 30,2% głosów, dzięki czemu w drugiej rywalizował z Petrem Poroszenką. Tego deklasuje w drugiej turze otrzymując aż 73,2% głosów.

24 lutego 2022 wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski tego samego dnia ogłosił wprowadzenie stanu wojennego i powszechną mobilizację. Dwa dni później odmówił skorzystania z amerykańskiej propozycji ewakuowania się z Kijowa.

Wołodymyr Zełenski - życie prywatne

Od 2003 roku jest w związku małżeńskim z Ołeną z domu Kijaszko. Mają dwoje dzieci: córkę Ołeksandrę i syna Kiryłła.

Temat Wołodymyr Zełenski znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Wołodymyr Zełenski

  • Wojna w Ukrainie 2022

    Wojna w Ukrainie 2022 - "powód" najazdu na Ukrainę przez RosjęPrezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, że nie zamierza okupować Ukrainy, a jedynie ją „zdemilitaryzować i zdenazyfikować”....

Wołodymyr Zełenski - Wiadomości

Wołodymyr Zełenski - Wideo