Ukraina bliżej UE. Wymowny komentarz Orbana

Mateusz Kucharczyk

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
3,6 tys.
Udostępnij

Przywódcy państw UE podjęli decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. - Członkostwo Ukrainy w UE to zła decyzja - stwierdził Viktor Orban. Decyzja zapadła jednomyślnie, ale bez udziału premiera Węgier, który opuścił salę obrad.

Decyzja Rady Europejskiej zapadła pomimo sprzeciwu premiera Węgier Viktora Orbana
Decyzja Rady Europejskiej zapadła pomimo sprzeciwu premiera Węgier Viktora Orbana Jean Catuffe / ContributorGetty Images

W trakcie czwartkowego szczytu unijnych przywódców w Brukseli podjęto decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Rozpoczęcie negocjacji Ukrainy z UE. Przywódcy podjęli decyzję

- To zwycięstwo dla Ukrainy i całej Europy - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując decyzję Rady Europejskiej.

Przed szczytem Rady Europejskiej premier Węgier nie ukrywał swojego sceptycznego stanowiska ws. rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą. - Ukraina nie spełniła niezbędnych warunków, dlatego nie powinniśmy teraz negocjować jej członkostwa w UE - stwierdził Viktor Orban po przybyciu do Brukseli.

Decyzja Rady Europejskiej ws. Ukrainy. Viktor Orban "chwilowo nieobecny"

- Członkostwo Ukrainy w UE to zła decyzja. Węgry nie chcą uczestniczyć w tej złej decyzji! - napisał w mediach społecznościowych węgierski premier Viktor Orban po decyzji Rady Europejskiej.

W filmie opublikowanym na Facebooku lider rządzącego Węgrami Fideszu podkreślił, że "decyzja (Rady Europejskiej - red.) jest całkowicie niezrozumiała, irracjonalna i nieprawidłowa. - 26 państw członkowskich było nieugiętych, że ta decyzja musi zostać podjęta. Węgry zdecydowały zatem, że skoro 26 państw tak chce, to powinny one iść własną drogą. Węgry nie chciały uczestniczyć w tej złej decyzji i dlatego trzymały się od niej z daleka - podkreślił.

Węgry ostatecznie wstrzymały się od głosu. Reuters informuje, że decyzja Rady Europejskiej zapadła jednomyślnie, ale bez udziału Orbana, który wcześniej opuścił salę obrad. Jak przekazali dziennikarzom w Brukseli wysokiej rangi dyplomaci unijni, w czasie podejmowania decyzji o rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą premier Węgier "był chwilowo nieobecny".

"Historia dzieje się na naszych oczach"

W ciągu ostatnich miesięcy Orban blokował unijną pomoc dla Ukrainy i nawoływał do rozpoczęcia negocjacji pokojowych między Zełenskim a Władimirem Putinem

Do decyzji podjętej na szczycie w Brukseli odniósł się także premier Ukrainy. "Historia pisze się na naszych oczach" - oznajmił Denys Szmyhal w mediach społecznościowych. Jak ocenił, Rada Europejska podejmując tę decyzję doceniła reformy przeprowadzone przez Ukrainę w ostatnich latach i realizację rekomendacji Komisji Europejskiej. "Przed nami niełatwa droga. Jesteśmy zjednoczeni i jesteśmy gotowi, by przejść ją jak najszybciej" - zapewnił.

Późnym wieczorem ruch Wspólnoty skomentował Donald Tusk. "Drogi Włodymyrze Zełenski, udało się! Naszą dzisiejszą decyzję o rozszerzeniu dedykuję Waszym bohaterom, którzy oddali życie za niepodległą i europejską Ukrainę" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

W czwartek w Brukseli zapadła także zgoda na przyznanie statusu kandydata dla Gruzji"UE rozpocznie negocjacje z Bośnią i Hercegowiną po osiągnięciu niezbędnego stopnia zgodności z kryteriami członkostwa i zwróciła się do Komisji o przedstawienie do marca sprawozdania umożliwiającego podjęcie takiej decyzji. To wyraźny sygnał nadziei dla narodów tych krajów i dla naszego kontynentu" - napisał w mediach społecznościowych Michel.

Zabiego Wołodymyra Zełenskiego

Szczyt Rady Europejskiej odbywa się w kluczowym momencie wojny - kontrofensywa ukraińska nie przyniosła znaczących korzyści, a administracja Joe Bidena - jak dotąd - nie była w stanie przekazać Ukrainie za pośrednictwem Kongresu pakietu pomocowego o wartości 60 mld dolarów.

W przeddzień unijnego szczytu Wołodymyr Zełenski przekonywał, że jego kraj przeprowadził niezbędne reformy polityczne, aby uzyskać zgodę na członkostwo w UE i wezwał Brukselę do wywiązania się ze swoich zobowiązań.

Źródło: Reuters, PAP, X, Politico

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Czarzasty w "Graffiti": Całą otwartość Konfederacji na świat zgasiła gaśnica
      Czarzasty w "Graffiti": Całą otwartość Konfederacji na świat zgasiła gaśnicaPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na