Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Stanowczy apel Donalda Tuska. "Szlag człowieka trafia"
- Ludzie mają poczucie, że są osamotnieni (...) i nie mają poczucia, żeby policja chroniła te miejsca (z których byli ewakuowani - red.) - relacjonował Donald Tusk po wizycie w Kłodzku. Szef rządu zaapelował do samorządowców o podjęcie niezbędnych działań do pomocy powodzianom. Lider KO odniósł się też do podawania niesprawdzonych informacji o ofiarach śmiertelnych powodzi. - Szlag człowieka trafia, wiecie jakie to jest wrażliwe. Proszę, żeby w tej kwestii policja była jedynym źródłem - przekazał premier.
Szef rządu przyjechał do stolicy Dolnego Śląska. Cały region zmaga się z konsekwencjami potężnych opadów deszczu. Niektóre miejscowości, np. Lewiny Brzeski (woj. opolskie), niemal w całości znalazły się pod wodą.
- Rozmawiam z powodzianami, którzy starają się przetrwać i sprzątać zalane domostwa - przekazał Donald Tusk. Podkreślił, ze rzeczy potrzebne do walki z powodzią stały się droższe. Premier wystąpił do UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - red.) o zbadanie tej sprawy.
Tusk zaznaczył, że był w Kłodzku. - Ludzie mają poczucie, że są osamotnieni (...) i nie mają poczucia, żeby policja chroniła te miejsca (z których byli ewakuowani - red.) - podkreślił. Apelował o działanie w tej sprawie do samorządowców. Jak zaznaczył, mieszkańcy zalanych terenów liczą na pomoc wojska.
Powódź 2024. Tusk: Musimy ściągnąć pomoc ekspercką
Szef rządu wskazywał na fatalny stan niektórych zabudowań po przejściu fali powodziowej. - Musimy z całej Polski ściągnąć pomoc ekspercką z uprawnieniami z nadzoru budowlanego - zadeklarował. Ci mają sprawdzić stan techniczny uszkodzonych budynków.
Przekazał, że w tej sprawie rozmawiał już z ministrem finansów. Polska ma obecnie do dyspozycji 2 mld złotych. Przypomnijmy, Bruksela zadeklarowała pomoc finansową dla Polski. Według deklaracji minister Pełczyńskiej-Nałęcz Warszawa otrzyma co najmniej 5 mld złotych.
- Mamy być cały czas w pełnym napięciu. Nie ufajcie dobrym komunikatom - mobilizował zebranych premier. W tym kontekście polityk skrytykował podawanie do opinii publicznej niesprawdzonych informacji o ofiarach powodzi. - Szlag człowieka trafia, wiecie jakie to jest wrażliwe. Proszę, żeby w tej kwestii policja była jedynym źródłem - przekazał.
- Przepraszam za ten ton. Mam nadzieję, że ci, którzy nie muszą być tutaj na miejscu, pojadą w te trudne miejsca, w których ja dzisiaj byłem, żeby ludzie widzieli, że osobiście pilnujecie, czy dotarli obiecani żołnierze czy strażacy - zwrócił się do zebranych Donald Tusk.
Powódź 2024. Tragiczny bilans, rośnie liczba ofiar
Przypomnijmy, wielka woda zniszczyła miasta i mniejsze miejscowości w województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim. Na terenie kilkudziesięciu powiatów Rada Ministrów ogłosiła stan klęski żywiołowej. Ten potrwa 30 dni.
We wtorek Starostwo Powiatowe w Kłodzku podało, że łączna liczba ofiar śmiertelnych na Ziemi Kłodzkiej wzrosła do 10. Na Dolnym Śląsku ujawniono ciała dwóch kolejnych ofiar powodzi - w Lądku-Zdroju i Stroniu Śląskim.
Fala powodziowa na Odrze zbliża się do Opola i Wrocławia. W stolicy województwa dolnośląskiego ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje