Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Przełom w Strefie Gazy. "Osiągnięto porozumienie"
Osiągnięto porozumienie w sprawie uwolnienia zakładników w Strefie Gazy i zawieszenia broni - donosi Reuters. "Mamy umowę na Bliskim Wschodzie. Zakładnicy zostaną wkrótce uwolnieni" - zapewnił prezydent elekt USA Donald Trump. Walki trwały od ponad roku, kiedy w październiku 2023 roku Hamas zaatakował izraelskie pozycje. Porozumienie wchodzi w życie 19 stycznia - potwierdził premier Kataru.
Po ponad roku od rozpoczęcia wojny między Hamasem i Izraelem doszło do przełomu. Mediacje prowadzone przez Stany Zjednoczone, Katar oraz Egipt doprowadziły do podpisania wstępnego porozumienia.
Informację podała agencja Reutera, powołując się na lokalne media. Al Jazeera dostała potwierdzenie ze strony Hamasu, że palestyńska grupa zbrojna przystała na warunki zawieszenia broni oraz wymiany zakładników.
Głos w sprawie zabrał przejmujący 20 stycznia władzę w USA Donald Trump. "Mamy umowę na Bliskim Wschodzie. Zakładnicy zostaną wkrótce uwolnieni" - zapewnił republikanin.
Z kolei Joe Biden przyznał, że w maju 2024 roku "nakreślił kontury tego porozumienia". Strona amerykańska "jest zdeterminowana, aby wszyscy zakładnicy powrócili do domów" - zaznaczył ustępujący prezydent USA.
Bliski Wschód. Przełom w Stefie Gazy. Jest porozumienie
Reuters podał, że plan zakłada sześciotygodniowy początkowy okres zawieszenia broni oraz obejmuje stopniowe wycofywanie się wojsk izraelskich ze Strefy Gazy. Porozumienie wchodzi w życie 19 stycznia - potwierdził premier Kataru.
Hamas ma uwalniać po trzech zakładników co tydzień, a resztę przed końcem okresu sześciu tygodni. Dodatkowo strona izraelska otrzyma ciała zmarłych zakładników. W 16. dniu obowiązywania wstępnego porozumienia mają rozpocząć się rozmowy nad następnymi podejmowanymi krokami.
Trzecia faza zakłada ostateczne porozumienie oraz odbudowę Strefy Gazy pod nadzorem USA, Egiptu i Kataru.
Hamas kontra Izrael. Fatalny bilans wojny
BBC podało za izraelskimi mediami, że w ostatniej chwili Hamas miał wystąpić z żądaniem kontroli tzw. Korytarza Kalifornijskiego w Strefie Gazy. To obszar przy granicy z Egiptem. Premier Izraela Binjamin Netanjahu wskazywał wcześniej, że jego kraj musi kontrolować ten obszar.
Przypomnijmy, wojna między Hamasem i Izraelem doprowadziła - według różnych obliczeń - do śmierci kilkudziesięciu tysięcy osób (głównie cywilów po stronie palestyńskiej - red.). Konflikt rozpoczął się od uderzenia Hamasu na terytorium Izraela w październiku 2023 roku. Zabito wówczas 1200 żołnierzy i cywilów oraz porwano ponad 250 zagranicznych i izraelskich zakładników.
Źródło: Reuters, BBC
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!